فعال‌سازی غریزه درندگی در موش‌ها

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا از ایسنا، در این پژوهش جدید، دو مجموعه از سلول‌های عصبی در آمیگدال (بخشی از مغز که کنترل احساسات و انگیزه را بر عهده دارد) یافت شده که سبب درندگی حیوانات می‌شود و آنها را به استفاده از فک و عضلات گردن برای گاز گرفتن و کشتن وامی‌دارد.

دانشمندان از روش اپتوژنتیک برای فعال‌سازی مجموعه خاصی از سلول‌های عصبی استفاده کردند. اپتوژنتیک از تحریک نوری برای فعال‌سازی نورون‌های خاص استفاده می‌کند.

هنگامی که لیزر خاموش بود، موش‌ها رفتار طبیعی از خود نشان می‌دادند اما زمانی که لیزر فعال می‌شد موش‌ها برانگیخته می‌شوند و هرچه در سر راهشان بود را گاز می‌گرفتند.

محققانی که رهبری این پژوهش را بر عهده داشتند اظهار کردند که موش‌ها دقیقا بعد از تابانده شدن لیزر شروع به پریدن روی جسم پیش روی خود می‌کردند. اینطور به نظر می‌رسید که این حیوان قصد گرفتن و از بین بردن آن جسم را دارد.

نکته جالب توجه این است که این موش‌ها به هم جنس خود که در قفس حضور داشت حمله‌ور نمی‌شدند و علاوه بر این گرسنگی نیز بر درنده‌خوئی این حیوان تاثیر بسزایی دارد و موش‌های گرسنه تهاجمی‌تر از سایر موش‌ها شدند.

هدف محققان این پژوهش تبدیل این حیوانات کوچک به یک هیولای درنده نیست بلکه آنها سعی دارند تا از این طریق به درک عملکرد شبکه‌های مغز بپردازند.

همچنین ببینید
پلیس فتا با شایعه سازی و شایعه پراکنی حادثه پلاسکو برخورد می‌کند
برنامه GO Speed: بهینه سازی سرعت گوشی، قفل اپلیکیشن ها و موارد دیگر - زوم اپ
نگاهی به طرفداران متعصب کمپانی‌های فعال در حوزه فناوری: هوادار تا پای‌ دار!
ایرانسل سرویس حساب چند کاربره را برای مشترکان دائمی فعال کرد
ابرکامپیوترهای ناسا تربولانس حاصل از پهپاد را شبیه‌سازی کردند + ویدئو
پوست قلب انسان شبیه‌سازی شد
استوری اینستاگرام بیش از 150 میلیون کاربر فعال دارد
شبیه‌سازی یوز ایرانی در صورت تامین مالی قطعا انجام می‌شود
یک شرکت کانادایی فعال در حوزه فناوری نانو: مشکل گرد و غبار را با نانوذرات حل می‌کنیم
دستگاه اکسیژن‌ساز برای بیماران نیازمند بومی‌سازی شد

تازه های علم و فناوری