جشنواره فیلم اولی‌ها

نگاهی کوتاه به برخی فیلم‌های راه‌یافته به بخش سودای سیمرغ جشنواره سی‌وپنجم فجر

حضور قابل توجه فیلم‌اولی‌ها در بخش سودای سیمرغ که به نسبت دوره قبل جشنواره فجر کمی بیش از 3 برابر شده، شرایط متفاوتی را برای این دوره از جشنواره به وجود آورده است.

گروه سینما و تلویزیون: پس از مشخص شدن اسامی راه‌یافتگان به بخش سودای سیمرغ سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فجر و حضور قابل توجه فیلم‌اولی‌ها در بخش سودای سیمرغ که به نسبت دوره قبلش کمی بیش از 3 برابر شده، شرایط متفاوتی را برای این دوره از جشنواره فیلم فجر به وجود آورده است. جشنواره فیلم اولی‌ها

به گزارش بولتن نیوز، در زیر به معرفی برخی فیلم‌های حاضر در جشنواره سی‌وپنجم می‌پردازیم.

«بیست‌ویک روز بعد»؛ سیدمحمدرضا خردمندان
 «21 روز بعد» به کارگردانی سیدمحمدرضا خردمندان و تهیه‌کنندگی باشگاه فیلم سوره که طی ۶۰ جلسه فیلمبرداری در تهران و کرج ضبط شده است نیز در سودای سیمرغ این دوره از جشنواره فیلم فجر حضور خواهد داشت. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «همیشه همین جوریه! آخرین‌بار هوا ابر شد. باد گرفت. درختا داشتن از جا کنده می‌شدن. اونقدر بارون شدید شد که سیل شهرو گرفته بود. پرنده‌ها دور و بر لونه‌هاشون جیغ می‌کشیدن. یکی از بچه‌ها قسم می‌خورد خودش دیده خورشید یکی دو بار نورش کم و زیاد شده...!» ساره بیات، حمیدرضا آذرنگ و امیرحسین صدیق از جمله بازیگرانی هستند که در نخستین محصول سینمایی باشگاه فیلم سوره نقش‌آفرینی خواهند کرد.
«ویلایی‌ها»؛ منیره قیدی
«ویلایی‌ها» نخستین ساخته بلند منیره قیدی است که سعید ملکان تهیه‌کنندگی آن را برعهده دارد. این فیلم که در ژانر دفاع‌مقدس ساخته شده، نگاهی تازه و جدید به این موضوع دارد. طناز طباطبایی، پریناز ایزدیار، علی شادمان، با هنرمندی ثریا قاسمی و بازیگران کودک شامل امیرعلی ایمان‌وند، علیرضا داوری و هستی فرتوتی از جمله بازیگران این فیلم به شمار می‌روند. بیشتر سکانس‌های «ویلایی‌ها» با توجه به موضوعی که دارد در شهر اندیمشک فیلمبرداری شده است. «ویلایی‌ها» خانه‌های سازمانی در این شهر است که محل زندگی فرماندهان جنگ بوده که کماکان وجود خارجی دارد. فیلمنامه این فیلم را منیره قیدی خود به نگارش درآورده است. ویلایى‌ها از جمله فیلم‌هاى پربازیگر است که تمام بازیگران اصلی آن زن هستند. به غیر از چندین سکانس که بازیگر مرد دارد، در بقیه صحنه‌های فیلم فقط بازیگران زن حضور دارند. فیلم درباره زندگی همسران فرماندهان جنگ است که در سال‌های 62 و 63 روایت می‌شود. موضوعی که تاکنون سینمای ایران کمتر به آن پرداخته است.
«ایتالیا ایتالیا»؛ کاوه صباغ‌زاده
«ایتالیا ایتالیا» به کارگردانی کاوه صباغ‌زاده و تهیه‌کنندگی مهدی صباغ‌زاده در ژانر کمدی، فانتزی و موزیکال ساخته شده و تمام سکانس‌های آن در 43 جلسه و در تهران فیلمبرداری شده است. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: من دوستت دارم و این به تو هیچ ربطی نداره. حامد کمیلی، سارا بهرامی، فرید سجادی‌حسینی، رضا سخایی، همایون ارشادی، جهانگیر میرشکاری، ناصر سجادی‌حسینی، دانش اقباشاوی  و فائزه علوی، آنامهر اخلاقی، آرش مرشد، علی ملاقلی‌پور، حسن زاهدی، علی جناب، درنا مدنی، پریناز کنگاوری، آیدا اورنگ، ناصر مقدس، مهدی فهیمی و سپیده راستی‌فر در این فیلم به ایفای نقش می‌پردازند. این فیلم را مهدی صباغ‌زاده تهیه‌کنندگی کرده است.
«ماجرای نیمروز»؛ محمدحسین مهدویان
محمدحسین مهدویان پس از موفقیت فیلم اولش «ایستاده در غبار» در جشنواره سال گذشته که عنوان بهترین فیلم جشنواره را از آن خود کرد و همچنین فروش خوبش در اکران، امسال فیلم دومش با نام «ماجرای نیمروز» را کلید زد. این فیلم به گفته مهدویان فیلمی در ژانر سیاسی و با ساختار و فرمی شبیه به «ایستاده در غبار» ساخته شده است و به حوادث تابستان سال 60 می‌پردازد. مهرداد صدیقیان، احمد مهرانفر، هادی حجازی‌فر، لیندا کیانی، جواد عزتی و مهدی پاکدل از بازیگران این فیلم هستند. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: در محله‌های پرآشوب تهران، در پیچاپیچ خیابان‌ها و کوچه‌ها و در پستوی خانه‌ها سرگردان و حیران. آیا این جست‌وجو را فرجامی هست؟
«انزوا»؛ مرتضی علی‌عباس‌میرزایی
«انزوا» نخستین فیلم بلند مرتضی علی‌عباس‌میرزایی و به تهیه‌کنندگی پیمان جعفری از جمله فیلم‌های پربازیگر این دوره از جشنواره فیلم فجر به شمار می‌رود. امیرعلی دانایی، بهنوش بختیاری، اندیشه فولادوند، لیندا کیانی، شقایق فراهانی، همایون ارشادی، سیامک صفری، علی استادی، مهران رجبی، امید روحانی، وحید نفر و نادر فلاح نیز از جمله بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.گفته می‌شود این فیلم مضمونی اجتماعی دارد. لوکیشن‌های این فیلم از شمالی‌ترین تا جنوبی‌ترین نقطه تهران بوده است.
«مادری»؛ رقیه توکلی
«مادری» به کارگردانی رقیه توکلی و تهیه‌کنندگی سیاوش حقیقی از معدود آثار سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر به شمار می‌رود که آپارتمانی نبوده و تمام سکانس‌های آن در خارج از تهران و در شهر یزد فیلمبرداری شده است. داستان «مادری» درباره زندگی 2 خواهر است که یکی عشقش را رها کرده و دیگری عشقش او را رها کرده است. نازنین بیاتی، هانیه توسلی، ملیسا ذاکری، مریم بوبانی، آنا زارع، سجاد اسماعیلی و هومن سیدی در نخستین ساخته بلند رقیه توکلی به ایفای نقش پرداخته‌اند.
«چراغ‌های ناتمام»؛ مصطفی سلطانی
«چراغ‌های ناتمام» که تهیه‌کنندگی آن را مجید اسماعیلی  بر عهده دارد، یکی دیگر از فیلم‌اولی‌های این دوره از جشنواره فیلم فجر به شمار می‌رود، فیلمی که در 50 جلسه و در تهران و بهشهر فیلمبرداری شده است. «چراغ‌های ناتمام» درباره نویسنده‌ای پایبند به باورهای اعتقادی است که به دنبال مضمونی مرتبط با باورهایش می‌گردد. مجید صالحی، شقایق فراهانی، حسین مهری، الهام نامی، حسین ملکی، علیرضا استادی و داریوش ارجمند بازیگران این اثر سینمایی هستند. سلطانی درباره این فیلم گفته است: چراغ‌های ناتمام فیلمی درونگرا و روایت زندگی نویسنده‌ای است که در کل فیلم تلاش می‌کنیم داخل ذهن و زندگی‌اش کنکاش کنیم و به شخصیت‌ها به نحوی پرداختیم که هرکس فیلم را می‌بیند حداقل بخشی از خودش را در آن پیدا کند و درک کند در هر شرایطی حاضر نشود هرکاری انجام دهد.
«آذر»؛ محمد حمزه‌ای
«آذر» به کارگردانی محمد حمزه‌ای و تهیه‌کنندگی نیکی کریمی برای حضور در بخش سودای سیمرغ این دوره از جشنواره فیلم فجر آماده شده است. در خلاصه داستان «آذر» آمده است: ادامه زندگی بهای سنگینی دارد. نیکی کریمی، حمیدرضا آذرنگ، فرید سجادی‌حسینی، هستی مهدوی، لیلا زارع، مائده طهماسبی، مهران نایل، شیرین آقاکاشی، مانیا علیجانی پژمان‌جمشیدی و هومن سیدی از بازیگرانی هستند که در نخستین تجربه محمد حمزه‌ای حضور دارند.
«شماره 17 سهیلا»؛ محمود غفاری
محمود غفاری با «شماره 17 سهیلا» در بخش سودای سیمرغ سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر شرکت خواهد کرد، فیلمی که سیدامیر سیدزاده تهیه‌کنندگی آن را بر عهده دارد. این فیلم روایت‌کننده داستان دختری میانسال است که زمان ازدواج او به تاخیر افتاده و با توجه به مشکل ژنتیکی که دارد در تلاش است هر چه سریع‌تر ازدواج کند تا بچه‌دار شود. زهرا داوودنژاد، بابک حمیدیان، احسان امانی و مهرداد صدیقیان در «شماره 17 سهیلا» به ایفای نقش پرداخته‌اند.
«تابستان داغ»؛ ابراهیم ایرج‌زاده
«تابستان داغ» نخستین ساخته ابراهیم ایرج‌زاده به تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی هم امسال در کنار سایر آثار در بخش سودای سیمرغ به رقابت می‌پردازد. این فیلم که در 40 جلسه فیلمبرداری در تهران انجام شده، قرار است به عباس کیارستمى تقدیم شود. علی مصفا، پریناز ایزدیار، مینا ساداتی، یسنا میرطهماسب، صابر ابر، لیلی فرهادپور، بهاره ریاحی، سیاوش چراغی‌پور و رویا بختیاری از جمله بازیگران  «تابستان داغ» به شمار می‌روند.
«سدمعبر»؛ محسن قرایی
محسن قرایى امسال با دومین فیلم بلند سینمایى‌اش «سدمعبر» در جشنواره فیلم فجر حضور دارد. یکى از نقاط قابل توجه فیلم حضور سعید روستایى به عنوان فیلمنامه‌نویس در «سدمعبر» است. سعید روستایى که سال گذشته با «ابد و یک روز» پدیده جشنواره فجر بود امسال با فیلمنامه «سدمعبر» در جشنواره حضور دارد. «سدمعبر» از جمله فیلم‌های پرلوکیشن امسال است. به دلیل اینکه شخصیت اصلى فیلم با بازى حامد بهداد مامور سدمعبر است فیلمنامه ایجاب مى‌کرد فیلمبردارى در مکان‌هاى بسیار شلوغى از جمله بازار تهران، اتوبان‌هاى مناطق مختلف و... انجام شود.
«نگار»؛ رامبد جوان
فیلمنامه این فیلم را احسان گودرزی براساس طرحی از رامبد جوان نوشته است. فیلمی که در ژانر معمایی- جنایی قرار می‌گیرد و تهیه‌کننده آن جواد فرحانی است. در خلاصه داستان فیلم آمده است: «ما به این ته سیگار رژلبی مشکوکیم. اما این به ما کمکی نمی‌کنه». رامبد جوان درباره ویژگی‌های این فیلم می‌گوید: این فیلم برای من بسیار مهم و هیجان‌انگیز است و فکر می‌کنم که نوع روایت آن در سینمای ایران قبلا سابقه نداشته است. چیزی که درباره این فیلم می‌شود گفت مربوط به ژانر معمایی و جنایی آن است. در عین حالی که پیام‌های مهمی را به مخاطب منتقل می‌کند. نگار جواهریان، محمدرضا فروتن، آتیلا پسیانى، مانى حقیقى، افسانه بایگان، علیرضا شجاع‌نورى و اشکان خطیبی در این فیلم ایفای نقش کردند.
«ماه‌گرفتگی»؛ مسعود اطیابی
مسعود اطیابی کارگردان فیلم «ماه‌گرفتگی» در پاسخ به این پرسش که فکر می‌کنید فیلم‌تان چه ویژگی دارد که نظر هیأت انتخاب جشنواره سی‌وپنجم را به خود جلب کرده است، گفته است: فکر می‌کنم دیدگاه این فیلم ملی است و در فیلم بحث ما وفاق است و به لطف خداوند فیلم خوش‌ساختی شده است. صحبت‌های بسیاری در رابطه با فیلم دارم که آن را به بعد از دیدن فیلم موکول می‌کنم. ماه‌گرفتگی از معدود فیلم‌های جشنواره سی‌وپنجم است که در یک فضای اجتماعی و سیاسی پیش می‌رود.
«کمدی انسانی»؛ محمدهادی کریمی
«کمدی انسانی» یک کمدی- تراژدی در بستر تاریخ معاصر است و ماجرای شخصیتی را روایت می‌کند که تلاش برای همرنگ شدن با پیرامونش سرنوشتی عجیب را برای او رقم می‌زند. «کمدی انسانی» که به لحاظ تنوع لوکیشن و گستردگی داستان از جمله آثار متفاوت سینمای ایران است، نیمه مردادماه در تهران کلید خورد و فیلمبرداری آن تا اواخر مهرماه ادامه داشت. پس از آن نیز فیلم در مراحل فنی پس از تولید قرار گرفت. علیرضا شجاع نوری، نیکی کریمی و فرخ نعمتی و نسل جدید بازیگران سینما مانند هومن سیدی، لیلا زارع و بهاره کیان افشار از جمله بازیگران «کمدی انسانی» هستند. محمدهادی کریمی درگفت‌وگویی درباره فیلم خود می‌گوید: پروژه بسیار سنگینی است که فقط عشق به ساخت این داستان و مضمونش باعث شد در بخش خصوصی و به عنوان تهیه‌کننده به سراغش بروم، بقیه حرف‌ها بماند برای وقتی که فیلم را می‌شود دید و می‌توان درباره این عشق به قضاوت نشست.
«گشت2»؛ سعید سهیلی
سعید سهیلی پس از چند سال از ساخت سری اول گشت ارشاد سری دومش را مدتی است کلید زده است و قرار است نخستین نمایش و اکران آن در سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر 95 اتفاق بیفتد. فیلمی که به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین آثار این جشنواره باشد. تولید و تهیه‌کنندگی این اثر را حمید فرخ‌نژاد که از بازیگران اصلی این فیلم است به همراه سعید سعیلی، کارگردان اثر به طور مشترک انجام داده‌اند. در خلاصه داستان فیلم آمده است: عباس و حسن پس از 5 سال از زندان آزاد شده، سراغ عطا می‌روند. عطا در این مدت در کما بوده و بتازگی به هوش آمده و به زندگی عادی بازگشته است. این 3 رفیق دوباره با هم همراه شده، در پی کاری شرافتمندانه می‌گردند. اما پس از تلاش‌های بسیار، ناچار می‌شوند دوباره... .
«اسرافیل»؛ آیدا پناهنده
«اسرافیل» درامی درباره‌ چالش‌ها و نیازهای عاطفی و روابط انسانی است. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «مردى که ماهى را دوست داشت بازگشته است. دخترى که بهروز را دوست دارد بازمى‌گردد، مردگان زنده مى‌شوند...». هدیه تهرانی، پژمان بازغی، مریلا زارعی، علی عمرانی و سهیلا رضوی از بازیگران «اسرافیل» هستند. «اسرافیل» دومین فیلم سینمایی بلند آیدا پناهنده در مقام کارگردان پس از فیلم «ناهید» است.
«سوفى و دیوانه»؛ مهدی کرم‌پور
فیلمبردارى «سوفى و دیوانه» اواخر شهریورماه آغاز شد و اواخر مهرماه به پایان رسید. تمام صحنه‌هاى فیلم در تهران جلوى دوربین رفته است. فیلمنامه «سوفی و دیوانه» را مهدی کرم‌پور به همراه مهدی سجاده‌چی نوشته و در چندین نسخه بازنویسی شده و درامی متفاوت است. طبق شنیده‌ها بازى متفاوت امیر جعفرى یکى از نقاط قوت «سوفى و دیوانه» است که مورد توجه هیات انتخاب هم قرار گرفته است
«کارگر ساده نیازمندیم»؛ منوچهر هادی
«کارگر ساده نیازمندیم» فیلمی از منوچهر هادى است که ساخت آن از زمستان سال گذشته آغاز شده و در فرصت کافى مراحل فنى فیلم انجام گرفته است. فیلمنامه این فیلم را پدرام کریمی نوشته و داستان 3 کارگر شهرستانی است که برای پیدا کردن کار به تهران می‌آیند. طبق شنیده‌ها بازیگران فیلم بویژه بهرام افشارى در «کارگر ساده نیازمندیم» بازى‌هاى متفاوتى از خود به نمایش گذاشته‌اند. ‎آتیلا پسیانی، یکتا ناصر، سیامک صفری، سحر قریشی، فاطمه رستمی، مهران احمدی و بهرام افشاری از بازیگران اصلی این فیلم هستند. در خلاصه داستان این فیلم آمده است:  بعضیا فکر می‌کنن همه چیو با پول می‌تونن بخرن... و می‌خرن... متأسفانه!

کانال تلگرام بولتن نیوز
Bookmark and Share

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.

bultannews@gmail.com


همچنین ببینید
پیام صالحی در آستانه‌ی آغاز جشنواره‌ی تئاتر فجر
تقدیم اجراهای اولین روز جشنواره‌ی تئاتر فجر به شهدای آتش‌نشان
پوستر «یک روز بخصوص» برای جشنواره فجر رونمایی شد+ عکس
پیام وزیر ارشاد خطاب به سی‌وپنجمین جشنواره تئاتر فجر
لیست سینماهای جشنواره فجر در تهران اعلام شد/ بلیت‌فروشی تا ۴ بهمن است
واکنش دبیر جشنواره فجر به ادعای حذف دو فیلم از بخش مسابقه/ توضیحاتی در خصوص جایگزین دو فیلم انصرافی از «چشم انداز»
وقتی مسئولان فجر هشدار دلسوزانه سینماپرس را نشنیده گرفتند/ اشکال در اولین ساعت سایت بلیت فروشی فیلم فجر!
وحیدزاده: سیستم اجرایی جشنواره فیلم فجر اشکال دارد و باید دچار تغییر شود/ نمایش استانی فیلم های جشنواره به صاحبان فیلم آسیب وارد می سازد
حذف ۱۰ فیلم با مضمون نامناسب، ضد ارزشی و فمنیستی از جشنواره فجر
درخواست «آیت‌الله مکارم شیرازی» برای نظارت بیشتر بر تولید فیلم‌ها/ در «معمای شاه» نباید به خاطر نشان دادن فساد جنسی همه‌چیز را نشان داد!

تازه های فرهنگ و هنر