۱۲۴ مسمومیت و ۴ فوتی به دلیل استفاده غیراصولی از بخاری

مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان با اشاره به ۱۲۴ مسمومیت و ۴ فوتی با مونوکسید کربن در سال جاری گفت: استفاده غیر استاندار، غیرعلمی یا غیر صحیح از بخاری بیشترین علت‌های مسمومیت را با مونوکسید کربن در استان اصفهان دارد.

غفور راستین  با اشاره به اینکه هر سال با شروع فصل سرما تعدادی از هموطنان به دلیل مصدومیت با مونوکسید کربن فوت می‌کنند، اظهار کرد: سال ۹۴ برای مسمومیت‌های ناشی از گاز مونوکسید کربن ۲۸۸ مورد امدادخواهی داشته‌ایم که ۲۹ مورد فوتی در آن‌ها بوده است.

وی در ادامه اضافه کرد: از ابتدای سال جاری ۱۲۴ مورد مسمومیت با مونوکسید کربن داشته‌ایم و ۴ مورد فوتی که یکی از اشکالاتی که داریم نحوه استفاده صحیح از تکنولوژی است.

مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان با اشاره به اینکه هنوز بعضی از مردم نحوه صحیح استفاده از بخاری‌ها را یاد نگرفته‌اند، تصریح کرد: استفاده از بخاری‌هایی که استاندارد نیستند، نصب نادرست لوله بخاری و تهویه نامناسب، استفاده از بخاری در حمام، استفاده از پیک‌نیک در حمام و گاراژهای دربسته از جمله علل مسمومیت‌ها با مونوکسید کربن است.

راستین درباره علائم مسمومیت با این گاز گفت: سرگیجه، تهوع، استفراغ، سردرد، خواب‌آلودگی و نهایتاً فوت را در پی دارد و دلیل آن هم این است که گاز مونوکسید گازی بی‌رنگ، بی بو و متحرک می‌باشد و به همین دلیل به قاتل خاموش نام گرفته است.

وی با بیان اینکه ۲۵۰ برابر میل ترکیبی مونوکسید کربن با هموگلوبین خون بیشتر است، عنوان کرد: مونوکسید کربن بالا فاصله با هموگلوبین خون که باید اکسیژن را به قلب، مغز و ارگان‌های اساسی بدن برساند ترکیب می‌شود و موجب از کارافتادگی آن‌ها می‌شود.

مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان در خصوص اقداماتی اولیه‌ای که باید برای مصدومین این‌گونه سوانح انجام شود، بیان کرد: به محض اینکه کسی شاهد چنین اتفاقی بود در ابتدا باید درب و پنجره‌های محل مورد نظر را باز و سپس با باز کردن یقه‌های فرد دچار مسمومیت شده وی را سریعاً از محل خارج کند و در صورت نیاز به نیروهای امدادی اطلاع دهد.

وی مسمومیت با ذغال را از دیگر عوامل مسمومیت مونوکسید کربن دانست و خاطرنشان کرد: استفاده غیر استاندارد، غیرعلمی یا غیر صحیح از بخاری بیشترین علت‌های مسمومیت را با مونوکسید کربن در استان اصفهان دارد.

همچنین ببینید
فیلم / استفاده از جوجه ماشینی برای جلب مشتری
جزئیات بازداشت بانوی بدنساز، به‌دلیل انتشار عکس
با حکم فیفا؛ استقلال نمی‌تواند از بازیکنان جدید خود استفاده کند
پیش‌بینی ترافیک سنگین در برخی بزرگراه‌های تهران به دلیل برف
پیش‌بینی ترافیک سنگین در برخی بزرگراه‌های تهران به‌دلیل برف
فیلم/استفاده از «جت‌پک» در عملیات آتش‌نشانان
باید هفت خوان رستم را برای گرفتن یک موافقت اصولی طی کرد/ دلیل فشارها به قوه قضائیه
تجربه موفق شرکتهای دانش‌بنیان کشورهای صنعتی در استفاده از بازار سرمایه
دلیل عدم نصب پله اضطراری در پلاسکو/سیستم خنک‌کننده موتورخانه سال‌ها خراب بود/فقط اجناس بیمه بود نه املاک

تازه های اخبار