مصرف قرص آهن در چه حالتی مفید است

مصرف قرص آهن در چه حالتی مفید است
مصرف قرص آهن در چه حالتی مفید است

غالبا افرادی که با فقر آهن مواجه اند با علایمی همچون ریزش مو، خستگی، ضعف و بی حالی که از علایم اصلی آن به شمار می‌رود، به پزشک مراجعه می‌کنند.

یک متخصص طب سنتی گفت: مصرف خودسرانه قرص آهن بدون نظر پزشک عوارض جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

به گزارشایلنا به نقل از باشگاه خبرنگاران، فرهاد صبری در خصوص مصرف خودسرانه قرص آهن اظهار داشت: قبل از مصرف هر دارو یا مکملی فرد حتما باید تحت نظر پزشک باشد و پس از انجام آزمایشات لازم و با نظر پزشک معالج دارو مصرف کند.

وی ادامه داد: با اینکه یکی از شایع‌ترین علل کم خونی در افراد کمبود آهن است اما عواملی مانند کمبود ویتامین B۱۲ یا اسیدفولیک نیز در کم خونی نقش دارند.

صبری گفت: غالبا افرادی که با فقر آهن مواجه اند با علایمی همچون ریزش مو، خستگی، ضعف و بی حالی که از علایم اصلی آن به شمار می‌رود، به پزشک مراجعه می‌کنند.

وی افزود: کم خونی در اثر کاهش حجم گلبول‌ها ایجاد شده و با تجویز مصرف روزانه یک عدد قرص آهن این مشکلات برطرف خواهد شد.

این متخصص طب سنتی گفت: مصرف خودسرانه قرص آهن باعث بروز مشکلاتی همچون نارسایی کبد و تیرگی پوست شده و به علت رسوب آهن در خون ممکن است در مواردی مشکلات مغزی و عصبی را ایجاد کند.

وی به افرادی که قرص آهن مصرف می‌کنند، توصیه کرد: بهتر است بعد از مصرف قرص آهن تا یک ساعت از نوشیدن چای و نوشابه خودداری کنند.

صبری با بیان اینکه کسانی که از مشکلات گوارشی و زخم معده رنج می‌برند بهتر است بین یا قبل از شروع به خوردن غذا قرص خود را میل کنند، تصریح کرد: به جای مصرف قرص آهن از مواد غذایی جایگزین از جمله پروتیین، شیر، پنیر، تخم مرغ، گوشت، پسته و جگر گوسفند که منابعی سرشار از آهن هستند استفاده کنند.

این مخصص طب سنتی افزود: مصرف هر دارویی بدون نظر پزشک اشتباه است و افراد باید همیشه تحت نظر پزشک متخصص و با انجام آزمایشات لازم اقدام به مصرف دارو کنند.

همچنین ببینید
همایش مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی برگزار شد
مصرف بالای فرآورده های آرایشی بهداشتی در کشور
افزایش ۲ برابری پیک بار مصرف برق در صنایع کشور
مصرف «غذاهای سرد» در زمستان می‌تواند باعث بیماریهای عصبی و حتی سکته شود
قیمت مصرف‌کننده برنج‌ وارداتی اعلام شد
رفع افسردگی با مصرف «دم‌نوش هِل»
خوردن چند نوع میوه با هم باعث کاهش جذب مواد مفید میوه‌ها می‌شود
طرحی که روزانه 7 میلیون لیتر در مصرف گازوئیل صرفه جویی کرد

تازه های اخبار