جفت سرراهی در بارداری، خطرناک است؟

جفت سرراهی زمانی است که بخشی یا تمام جفت به طور کامل روی دهانه ی رحم را بپوشاند. دکترها به طور کلی درطی یک بررسی عادی اولتراسون از بیماران خود، جفت سرراهی را تشخیص می دهند، ولی گاهی خانم ها زمانی متوجه مشکل می شوند که خونریزی در اواخر سه ماهه ی دوم یا اوایل سه ماهه ی سوم شروع می شود.


در اوایل دوران بارداری، قرار گرفتن جفت در نزدیکی دهانه ی رحم یا حتی بخشی که آن را بپوشاند، شایع است و معمولاً خطری برای مادر یا بچه به وجود نمی آورد. در حقیقت، این وضعیت از هر پنج بارداری در یک مورد می تواند اتفاق بیفتد. در اکثر خانم ها (۹۵ درصد)، جفت در حالی که رحم با بچه ی در حال رشد بزرگ می شود افزایش می یابد، که به همین خاطر دلیلی برای نگرانی از پوشاندن دهانه ی رحم توشط جفت در اوایل دوران بارداری ندارید.


حتی اگر در اواخر سه ماهه ی دوم و اوایل سوم وضعیت باقی بماند، همچنان می تواند بی ضرر باشد.

بسیاری از خانم هایی که جفت سرراهی دارند، در نهایت هرگز دچار خونریزی نمی شوند. با این حال، عمده ترین نگرانی در رابطه با جفت سرراهی همان خونریزی شدید است که ممکن استرخ دهد. اگر خونریزی به حد کافی شدید باشد، ممکن است فقط به همین دلیل لازم شود بچه به دنیا بیاید. گاهی خونریزی به درد زودرس منجر می شود. در چنین موردی، پزشک به متوقف کردن انقباضات اقدام می کند، که اغلب خونریزی را بند می آورد.

درصورتی که در سه ماهه ی سوم خود هستید و جفت سرراهی دارید، شاید پزشکتان در نهایت مایل به انجام بررسی های اولتراسون منظم برای بررسی کنار رفتن جفت از سرراه باشد. او ممکن است بگوید از مقاربت و انجام معاینات داخلی برای کاهش خطر خونریزی، خودداری کیند. چنانچه جفت سرراهی تا هفته ی ۳۶ باقی بماند، دکتر به احتمال زیاد به انجام سزارین توصیه می کند، زیرا بچه بدون جدا شدن جفت، که می تواند به خونریزی شدید منجر شود، نمی تواند وارد مجرای زایمان شود.

همچنین ببینید
پیشگیری از ورم پا در بارداری، چگونه؟
ورزش در بارداری، نکات/ صدای دکتر
گذاشتن حنا در بارداری، خوب یا بد؟
بواسیر بعد از زایمان، بازمانده دوران بارداری
بهترین زمان بارداری، زنان بخوانند!
بی بی چک منفی، احتمال بارداری؟
ساک بارداری دوقلو، ضربان ندارد
بارداری خارج رحم، علت/ صدای دکتر
تیر کشیدن واژن در بارداری، نگران باشم؟
بارداری خارج رحم، اطلاعات بیشتر/ صدای دکتر

تازه های سلامت