ژنرال تندرو، وزیر دفاع ترامپ شد

واشینگتن پست افزود: «افرادی که از تصمیم گیری های ترامپ در خصوص تیم آینده اش آگاهند خبر داده اند که وی ژنرال بازنشسته «جیمز ان ماتیس» را به عنوان وزیر دفاع انتخاب کرده است. وی که تنها سه سال از زمان بازنشستگی اش می گذرد فرماندهی عملیات های گوناگونی را در سراسر خاورمیانه بر عهده داشته است.»

این روزنامه تصریح کرد: «برای اینکه ماتیس بتواند ریاست پنتاگون را بر عهده بگیرد، کنگره باید یکی از قوانین فدرال را دور بزند. بر اساس این قانون وزیران دفاع نباید طی هفت سال قبل از انتصاب به این سمت در ارتش فعال بوده باشند و این در حالی است که ماتیس در سال 2013 بازنشسته شده است. کنگره تا به حال فقط یک بار در این خصوص استثنا قائل شده و آن زمانی بود که ژنرال «جرج .سی مارشال» در سال 1950 به این سمت منصوب شد. در واقع، کنگره باید در این خصوص مصوبه جدیدی تدوین کند.»

این روزنامه همچنین خاطرنشان کرد، ماتیس نیز مانند ترامپ رویکردهای تندی نسبت به مخالفان آمریکا در خارج از مرزهای این کشور دارد و این رویکرد وی در خصوص ایران نیز صدق می کند.

وی در سخنرانی ماه آوریل خود در اندیشکده «مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک» موسوم به CSIS، ایران را «تنها تهدید ماندگار برای صلح و ثبات در خاورمیانه» توصیف کرد.

ماتیس که بیش از 40 سال در نیروی دریایی آمریکا بوده یکی از بانفوذترین فرماندهان ارتش این کشور است و یکی از استراتژیست های بنام محسوب می شود.

وی همچنین در اندیشکده «موسسه هوور» (Hoover Instituition) نیز عضویت دارد که متعلق به دانشگاه «استنفورد» (Stanford University) است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که به زودی جای خود را به ترامپ خواهد داد، در سال 2010 میلادی، James Mattis را که به ژنرال 'Mad Dog' هم مشهور است، به عنوان جانشین «دیوید پترائوس» David Petraeus، فرمانده سابق «سرفرماندهی کل ارتش ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی» (سنتکام) منصوب کرد. ماتیس قبل از آن فرماندهی یگان نیروهای مشترک آمریکا را بر عهده داشت.

52311

همچنین ببینید
واکنش رئیس سیا به اظهارات ترامپ
ترامپ به نظرسنجی‌ها علیه خود واکنش نشان داد
آیت‌الله هاشمی همسنگر ایثارگران و شهدای عزیز دفاع‌مقدس بودند
وزیر دفاع: برجام یک مسأله ملی است
در دیدار وزیر ارشاد با رییس رسانه ملی چه گذشت
آمدن ترامپ، رفتن هاشمی و مصائب روحانی
هم‌نوایی ترامپ و دلواپسان
نماینده وزیر در ستاد مرکزی شاهد و ایثارگران منصوب شد
هم‌نوایی ترامپ و دلواپسان

تازه های اخبار