فیلم/ربات‌های ناجی امدادگران آینده

فیلم/ربات‌های ناجی امدادگران آینده

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بعد از زلزله‌های اخیر ایتالیا، پژوهشگران این کشور روی نسل جدیدی از ربات‌های ناجی کار می‌کنند که از ساختار تن چهارپایان الگو گرفته است.

بر اساس گزارش رویترز، این ربات که «چهارپای هیدرولیک»(four-legged robot) نام گرفته، از آنجا که می‌تواند روی سطوح ناهموار راه برود، از موانع عبور کند و در صورت افتادن دوباره بلند شود، در نجات دادن گرفتارشدگان نقشی کلیدی خواهد داشت.

«کلودیو سمینی»، مدیر این پروژه می‌گوید:"امیدواریم این ربات در پنج سال آینده بتواند کنار تیم نجات باشد؛ این ربات به حسگرهای مختلفی از جمله حسگر لیزری، دوربین، و نیز حسگر سنجش آلودگی و گاز، مجهز خواهد شد تا بتواند اطلاعات مختلفی را برای بهبود عملیات، به تیم نجات برساند".

حین انجام عملیات خطرناک، می توان از این ربات برای انتقال وسایل و خوراک به مکانهایی که در دسترس مأموران نیست استفاده کرد.

«لوکا چارلِلیو»، متخصص سوانح می گوید:"این ربات به شکل خاصی، توانایی چرخش به هر سو را دارد، این توانایی به ویژه هنگام ریزش آوار مفید است چون با داشتن چهار نقطه اتکا، می تواند سرپا بایستد و راه برود".

اما «چهارپای هیدرولیک» هنوز برای رسیدن به صحنه حوادث راه درازی در پیش دارد.

«چارللیو» می افزاید: "البته توانایی حرکتی رُبات به اندازه خودمختاری آن مهم است، به ویژه اگر بخواهیم در موارد اضطراری از آن استفاده کنیم".

در نهایت، بخشهای حفاظت شهری، آتشنشانی و نیز تیمهای نجات، این دستگاه را آزمایش خواهند کرد و تغییرات پیشنهادی آنها در ساخت آن اعمال خواهد شد.

در این رابطه آمریکا و ژاپن نیز تاکنون رباتهای مشابهی را ساخته‌اند.

انتهای پیام/

همچنین ببینید
فیلم/عبور شهاب سنگ از آسمان سیبری
اولین‌های شگفت‌انگیز جهان؛ از خاویار ایران تا بیشترین میزان تماشای فیلم‌های مستهجن در پاکستان+نقشه
فیلم/خودروی منحصربه‌فرد روس‌ها برای نبرد با برف و یخ
واکنش وزارت بهداشت به فیلم چالش مانکن اتاق عمل
سومین قاتل فرانسوی‌ها بعد از سیگار و الکل چیست؟/فیلم
فیلم/لحظه عبور شهاب‌سنگ از آسمان سیبری
فیلم/سکته قلبی و مرگ بازیگر هنگام اجرای تئاتر
فیلم: وقتی احمدی نژاد انگلیسی حرف می زند! / پاسخ تمسخرآمیز رییس جمهور روسیه

تازه های اخبار