امضای یادداشت تفاهم همکاری میان تهران و لاهه

امضای یادداشت تفاهم همکاری میان تهران و لاهه
امضای یادداشت تفاهم همکاری میان تهران و لاهه

وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران که به دعوت رسمی مقام‌های هلند در راس یک هیات از معاونان و مدیران این وزارتخانه و نمایندگان بخش خصوصی به این کشور سفر کرده است، با وزیر امور اقتصادی هلند دیدار و گفت‌گو کرد.

به گزارش ایلنا، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در این دیدار با اشاره به علاقمندی دو کشور برای گسترش روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها به ویژه روابط اقتصادی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت‌های زیادی در زمینه کشاورزی و دامپروری برخوردار است و تلاش دارد این ظرفیت‌ها را فعلیت بخشد. براین اساس کارآفرینان و سرمایه‌گذاران هلندی می‌توانند در توسعه بخش کشاورزی جمهوری اسلامی ایران مشارکت نمایند.

او با اشاره به ویژگی‌های طبیعی و آب و هوایی کشورمان افزود: تنوع شرایط جغرافیایی و تفاوت آب و هوا به طور همزمان در یک مقطع از سال، عرصه مناسبی برای تولید محصولات مختلف کشاورزی فراهم کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه تولید برخی از محصولات باغی در ردیف اولین کشورهای جهان قرار دارد که از جمله می‌توان از پسته، خرما، انار و زردآلو نام برد. در این رابطه جمهوری اسلامی ایران در حال برنامه‌ریزی برای افزایش صادارات محصولات خود به بازارهای جدید است. 

حجتی با اشاره به توانایی‌های کشور هلند در بخش کشاورزی و دامپروری تاکید کرد: بخش‌های کشاورزی دو کشور می‌توانند در حوزه‌های مختلفی مکمل یکدیگر باشند و یادداشت تفاهمی که امروز قرار است بین دو کشور امضا شود به عنوان یک سند می‌تواند چارچوب این همکاری‌ها را مشخص سازد.  

هنک کامپ، وزیر امور اقتصادی هلند نیز با اشاره به توافق هسته‌ای بین جمهوری اسلامی ایران و گروه پنج به علاوه یک تاکید کرد: این امر فرصت خوبی را فراهم آورد تا کشورهای مختلف جهان روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران گسترش دهند.

وزیر امور اقتصادی هلند اضافه کرد: تبادل هیات‌های مختلف بین دو کشور از جمله رفت و آمد مسئولان ارشد وزرارتخانه‌های دو کشور در دو سال گذشته نشاندهنده سرعت توسعه مناسبات است و هلند آماده گسترش همکاری‌ها در همه زمینه‌ها از جمله حوزه اقتصادی و کشاورزی است.  

هنک کامپ با اشاره به مزیت نسبی هلند در تولید محصولات کشاورزی که تقریبا پنج برابر متوسط اروپا است بر تبادل تجربیات بین دو کشور در زمینه کشاورزی و دامپروری تاکید کرد.  

اضافه می‌نماید در پایان این ملاقات یک یادداشت تفاهم همکاری بین وزیر جهاد کشاورزی کشورمان و وزیر امور اقتصادی هلند که شامل همکاری دو کشور در زمینه‌های کشاورزی و غذا، شیلات، مدیریت، دامپروری و لبنیات، بهداشت و سلامت و همچنین در حوزه‌های بهینه‌سازی سیستم‌های کشاورزی و بازاریابی است به امضا رسید.

همچنین ببینید
برگزاری جلسه شورای شهر تهران و آتش‌نشانی
آغاز جلسه فوق‌العاده شورای شهر تهران در محل حادثه پلاسکو
مشکلات‌تان را بنویسید؛ ما با مسئولان در میان می‌گذاریم
آسمان تهران هم گریست
جستجوی 13 سگ زنده‌یاب در میان آوارهای پلاسکو/ ادامه عملیات آواربرداری زیر باران
پیام همدردی ظریف به مناسبت حادثه غمبار آتش سوزی در مرکز تهران
گریه های همکارانم را دیدم داوطلبانه راهی تهران شدم
پیش‌بینی برف و باران از فردا در تهران
پیش بینی بارش برف و باران از فردا در استان تهران
پیام تسلیت رئیس قوه قضاییه در پی حادثه فروریختن ساختمانی در مرکز شهر تهران

تازه های اخبار