مصوبه اخیر کنگره مخالف برجام و تعهدات آمریکا در حقوق بین‌الملل است

بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به تصویب طرح تمدید تحریم های یکجانبه آمریکا علیه کشورمان در سنای آن کشور اظهار داشت:

همانگونه که مکررا توسط مقامات عالی رتبه کشور اعلام شده است، مصوبه اخیر مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای تمدید تحریم ها علیه ایران مخالف برجام و تعهدات آمریکا در حقوق بین الملل مبنی بر عدم مداخله در روابط داخلی و بین المللی سایر کشورهاست. بر اساس اصول اولیه حاکم بر روابط بین الملل، دولت آمریکا مسئول اجرای تعهدات بین المللی آن کشور است و تحولات سیاسی داخل آمریکا و ارتباطات میان قوای مقننه و مجریه آن کشور نمی تواند توجیهی برای اهمال و یا استنکاف از اجرای تعهدات بین المللی آن کشور محسوب شود.

قاسمی تصریح کرد: رئیس جمهور ایالات متحده در برجام پذیرفته است که با استفاده از کلیه اختیارات خود، از قانونی و اجرایی شدن موارد مخالف برجام، منجمله مصوبه اخیر کنگره، جلوگیری نماید.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که به توافقات بین المللی خود پایبند است ولی برای کلیه شرایط پیش بینی های متناسب را به عمل آورده و آمادگی لازم برای پاسداری مؤثر، قوی و مدبرانه از حقوق مردم ایران در هر شرایطی را ایجاد کرده است.

قاسمی در پایان افزود: وزارت امور خارجه، رفتار دولت آمریکا در این زمینه را به صورت دقیق رصد نموده و گزارشی کامل به هیئت نظارت بر اجرای برجام به منظور تصمیم گیری و اقدام مقتضی ارائه خواهد کرد.

همچنین ببینید
نماینده مجلس: ایران ناقض برجام نخواهد بود
صادق خرازی: نمی‌توان گفت "برجام مائده آسمانی بود" ؛ برجام را مرحله تنفسی می دانیم
واکنش سردار جزایری به رجزخوانی‌های اخیر سیاستمداران آمریکا
پرتاب ماهواره مخابراتی ارتش آمریکا به فضا
نامزد حزب سوم آمریکا برای بازشماری آرا اصرار دارد
طرح دو فوریتی«همه پرسی برای حقوق مدیران» / تعیین حقوق مسئولین به مردم سپرده می‌شود
حجاریان: عکس العمل ایران به تمدید تحریم ها در راستای بر هم زدن برجام نخواهد بود/ ترامپ در زمینهٔ حقوق بشر و برجام ما را اذیت خواهد کرد
مقام‌های چینی و ژاپنی در ارتباط با برجام به ظریف چه گفتند؟

تازه های اخبار