آب سرد یا آب گرم، کدام برای پوست شما بهتر است؟

آب سرد یا آب گرم، کدام برای پوست شما بهتر است؟

اگر شما هم مانند بسیاری از آمریکایی‌ها باشید، یک حمام یا دوش آب داغ را به آب سرد ترجیح می‌دهید. آب گرم بطور کلی آرامش بخش‌تر است. اما شاید فکر کنید که کدام درجه حرارت آب، واقعا برای پوست شما بهتر است.

دوشدوشکدام یک بهتر است؟

با توجه به مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ (UPMC)، متاسفانه دوش‌ها و حمام‌های آب گرم، پوست شما را خشک می‌کنند! UPMC خاطر نشان می‌کند که آب داغ می‌تواند پوست شما را ملتهب کند، باعث خارش و پوسته پوسته شدن شود و تعادل رطوبت طبیعی پوست شما را بر هم بزند. این مرکز، درجه حرارت‌های آب سردتر و زمان‌های حمام کوتاه‌تر را برای نگه داشتن پوست در سالم‌ترین وضعیتش، پیشنهاد می‌کند.

چرا آب داغ، پوست را خشک می‌کند

به گفته‌ی انجمن پوست آمریکا، آب داغ، چربی‌های طبیعی پوست شما را از بین می‌برد و باعث خشکی می‌شود. استفاده از آب سرد یا ولرم بجای آب داغ، به هیدراته نگه داشتن پوست شما کمک کرده و چربی‌های طبیعی پوست را مانند آب داغ، از بین نمی‌برد.

آیا باید از آب داغ اجتناب کنید

بسیاری از مردم از حمام و دوش آب سرد بیزارند، اما به دلیل آنکه این درجه حرارت آب برای پوست شما بهتر است، آیا شما باید آب سردتر را تحمل کنید؟ نه، مجبور نیستید! می‌توانید بجای یک حمام آب داغ طولانی و ریلکس کردن زیر آن، دوش‌های آب گرم کوتاه‌تر را انتخاب کنید. اگر پوستتان بعد از شستشو قرمز می‌شود، یعنی درجه حرارت آب، بیش از حد بالاست. اگر نمی‌توانید دوش و حمام آب گرم را کنار بگذارید، حتما پس از حمام، برای هیدراته نگه داشتن پوستتان از یک مرطوب کننده استفاده کنید.

آیا آب گرم مزایایی هم دارد؟

در حالی که آب داغ برای مرطوب نگه داشتن پوست گزینه‌ی مناسبی نسیت، اما حمام و دوش آب گرم، چند مزیت دارد. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ، دوش آب گرم می‌تواند استرس را کاهش دهد، شما را آرام کند، هنگامیکه بشدت احساس سرما می‌کنید شما را گرم کند، گرفتگی بینی را برطرف سازد، و باعث شود راحت‌تر به خواب بروید.

حرف آخر

از آنجا که آب داغ، پوست شما را خشک می‌کند، آب ولرم یا سرد، با پوست سازگارتر است. با اینحال هنگامیکه در مورد درجه حرارت مناسب آب تصمیم می‌گیرید، باید جوانب مثبت و منفی را بسنجید. اگر دوش یا حمام آب داغ را انتخاب می‌کنید، حتما بطور منظم از یک مرطوب کننده روی پوستتان استفاده کنید./ فیتنس مگزین

همچنین ببینید
چند نکته برای خانه شما
عدد رابطه جنسی و فواید آن برای پوست و زیبایی اندام
ایده های جالب و خلاقانه برای تزیین شمع در منزل
فواید شگفت انگیز روغن آرگان برای پوست و مو
از بین بردن چین و چروک و جوان کردن پوست با ماسک فوق العاده موثر آسپرین
روش معجزه آسای آرایشی برای جوان سازی پوست خانم ها + آموزش مرحله به مرحله
10 ترفند جالب برای دکوراسیون آپارتمان های کوچک و دلباز کردن منزل
ترکیب رنگ های جسورانه و شیک برای دکوراسیون داخلی منزل
فواید ورزش برای زیبایی و شادابی پوست
چگونگی خرید اجاق گاز برای خانه

تازه های خانه و سبک زندگی