درخواست دیده‌بان حقوق بشر از آمریکا درباره عربستان

درخواست دیده‌بان حقوق بشر از آمریکا درباره عربستان

به گزارش المنار، سازمان دیده‌بان حقوق بشر از آمریکا خواست که فروش سلاح به عربستان را فورا متوقف کند، زیرا این کشور چندین بار حملاتی نامشروع علیه یمن انجام داده است.

"ساره مارگون" رئیس دفتر دیده‌بان حقوق بشر در واشنگتن در نامه‌ای خطاب به باراک اوباما رئیس‌جمهور فعلی آمریکا گفت: در حالی که ائتلاف سعودی به حملات خود به منازل و و مدارس و بیمارستانها و مجالس ختم در یمن ادامه می‌دهد، اما آمریکا همچنان به فروش سلاح به عربستان به ارزش میلیارد‌ها دلار ادامه می‌دهد.

وی افزود که این آخرین فرصت اوباما است تا از طریق توقف فوری فروش سلاح به عربستان و ارزیابی مشارکت نیروهای کشورش در تعدادی از حملات هوایی نامشروع در کنار نیروهای ائتلاف سعودی، سیاستهای واشنگتن در عربستان و یمن را تغییر دهد.

در بیانیه‌ صادره از سازمان دیده‌بان حقوق بشر آمده است که از ماه مارس 2015 میلادی تاکنون 4125 غیرنظامی کشته شده و 7207 زخمی شدند.

سازمان دیده بان حقوق بشر همچنین اعلام کرد که عربستان در 58 حمله هوایی و 16 حمله دیگر از بمب‌های خوشه‌ای که در بین‌الملل استفاده از آنها ممنوع اعلام شده، استفاده کرده است.

دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور فعلی آمریکا چندی پیش پیشنهاد فروش سلاح و تجهیزات نظامی و آموزشی به‌ارزش بیش از 115میلیارد دلار را به عربستان سعودی ارائه کرد که این بزرگترین پیشنهاد ارائه شده از سوی کاخ سفید به طرف سعودی در 71 سال هم‎پیمانی میان دو طرف است.

قراردادهای تسلیحاتی آمریکا و عربستان سعودی از زمان ریاست‌جمهوری اوباما در سال 2009 شامل تمامی تسلیحات سبک و مهماتی مانند تانک‌ها، بالگرد، موشک‌های زمین به هوا و کشتی‌های جنگی است. واشنگتن همچنین آموزش تعمیر و نگهداری این مهمات را به نیروهای امنیتی سعودی ارائه می‌دهد.

عربستان سعودی ضمن ائتلاف با برخی کشورهای عربی منطقه از ششم فروردین 94 حملات گسترده علیه یمن را کلید زد تا از این طریق بتواند «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن را به قدرت بازگرداند.

52311

همچنین ببینید
تجمع کارگران شهرداری نی ریز در اعتراض به عدم دریافت حقوق
گزارش وزیر کشور درباره ابعاد حادثه پلاسکو به شورای امنیت کشور
توضیحات وزیر کشور به کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره ابعاد حادثه پلاسکو
ادعای نگرانی ایران از گزینه وزارت خارجه آمریکا
428 میلیون صفحه وب مستهجن آمریکا توسط گوگل پوشش داده می‌شود
خبر جدیدی از مفقودین پلاسکو نیست/ درخواست از هیات‌های عزاداری و مردم
طنز/ نامه سرگشاده به مردم آمریکا
دستور ویژه وزیر اقتصاد درباره حادثه پلاسکو
هفت نکته درباره حادثه ساختمان پلاسکو
ادعای نگرانی ایران از گزینه وزارت خارجه آمریکا

تازه های اخبار