۴ مهمان جدید به جدول مندلیف 4 اضافه می‌شود

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا به نقل از ایرنا، ساینس این خبر را اعلام کرد و افزود از ماه ژانویه سال جاری میلادی حرف و حدیث های بسیاری درباره عناصر جدید به گوش می رسید؛ اما پس از یک دوره پنج ماهه بازبینی عمومی، اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی (IUPAC) بالاخره اسامی پیشنهادی توسط کاشفان این عناصر را رسما تایید کرد.
این عناصر مطابق رسم متداول، بر اساس نام یک منطقه جغرافیایی یا یک دانشمند نام گذاری شدند. در پایان نام عناصر نیز قاعده عمومی نامگذاری رعایت شده و در پایان نام عناصر با عدد اتمی 113 و 115 مانند تمام عناصر گروه های 1 تا 16 از پسوند -ium استفاده شده است. همچنین برای عنصر 117 که متعلق به گروه 17 است از پسوند -ine و برای عنصر 118 که متعلق به گروه 18 است از پسوند -on استفاده شده است.
کشف این عناصر در ماه ژانویه گذشته رسما مورد تایید IUPAC قرار گرفت و گروه های تحقیقاتی کاشف این عناصر مسئول انتخاب نام آن ها شدند. بدین ترتیب عنصر نیهونیوم Nihonium که توسط توسط یک گروه ژاپنی کشف شده بود بر اساس واژه ژاپنی «Nihon» به معنای ژاپن، نام گذاری شد. همچنین عنصر مسکوویوم Moscovium که توسط دانشمندان روسی کشف شده است، به افتخار پایتخت این کشور نام گذاری شده است. عنصر تنسین Tennesine نیز به براساس نام ایالت تنسی آمریکا که به عنوان یکی از ایالات پیشگام در علم شیمی شناخته شده است، نام گذاری شد.
عنصر اوگانسون Oganesson نیز به افتخار یک فیزیکدان 83 ساله روسی به نام یوری اوگانسین نام گذاری شد. این دومین عنصر جدول تناوبی است که به افتخار یک دانشمند زنده نام گذاری می شود.

همچنین ببینید
رونمایی جنرال موتورز از سه محصول جدید
مک بوک پرو جدید با نوار لمسی: همه چیز در لپ تاپ اپل عالی نیست!
اپل: مشکلات گرافیکی مک بوک پرو 2016 با آپدیت جدید مک او اس برطرف می‌شود
آپدیت جدید تلگرام: امکان پین کردن گفتگوها، اضافه شدن پشتیبانی IFTTT و موارد دیگر - زوم اپ
با نسخه جدید تلگرام، به تماشای فیلم‌های یوتیوب همزمان با چت کردن بنشینید
با نسخه جدید تلگرام به تماشای فیلم‌های یوتیوب همزمان با چت کردن بنشینید
آی‌فون ۷S با یک رنگ‌بندی جدید معرفی می‌شود
تصویر جدید لورفته از گلکسی اس ۸ با طراحی متفاوت و منحصربه‌فرد
پتنت‌ جدید سامسونگ از یک نمونه آزمایشی گوشی تا شونده این شرکت پرده برداشت
ویژگی های جدید اینستاگرام؛ بستن کامنت اینستا و خداحافظی با اسپمرها

تازه های علم و فناوری