خطرات رایج در بارداری، راه پیشگیری

هر مادر بارداری در مورد سلامتی فرزندش و اینکه آیا بارداری روال عادی دارد یا خیر نگرانی‌هایی دارد. اگر تا این مرحله، همه چیز را بدون مشکل طی کرده‌اید به احتمال خیلی زیاد در ادامه‌ی راه نیز مشکلی برای شما بوجود نخواهد آمد. با این وجود اطلاع داشتن از علائم بروز مشکل و خطرات دوران بارداری می‌تواند مفید باشد. مراقب بروز این موارد باشید:

خونریزی از واژن: یک لکه‌ی کوچک پس از رابطه‌ی جنسی در بارداری، به خصوص در 18 هفته‌ی اول نشانه‌ای نیست که باعث نگرانی‌تان شود. اما خونریزی بیشتر از این مقدار می‌تواند نشانه‌ی سقط جنین (در سه ماهه‌ی اول)، مشکلات مربوط به جفت (در سه ماهه‌ی دوم)، یا تولد زودرس باشد.

ترشحات واژن: بروز این پدیده همیشه نشانه‌ی بروز مشکلات حاد است. پس اگر در هر مقطع از بارداری با تراوش مایع از واژن مواجه شدید سریعا با پزشک‌تان تماس بگیرید. این پدیده می‌تواند علامت پارگی غشا زود هنگام و یا مشکل در دهانه‌ی رحم باشد.

انقباضاتی که در ابتدای بارداری و با یک روال منظم اتفاق می‌افتد: انقباضات رندم ناشی از پدیده‌ی Braxton Hicks است اما انقباضات مداوم نشانه‌ی زایمان هستند به خصوص اگر بیش از 6 بار در دقیقه احساس گردند.

دردها و ناراحتی‌های شکمی:
یکی دیگر از خطرات دوران بارداری دردهای شکمی است؛ اگر در شکم خود احساس گرفتگی مزمن و دردناک دارید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است در مرحله‌ی آغاز زایمان باشید

تهوع و استفراغ شدید: اینکه چقدر باید نسبت به تهوع بارداری و استفراق نگران باشید کاملا بستگی به این دارد که چه چیزی باعث بروز آن می‌شود. اگر علت بروز این حالت را در خود تشخیص می‌دهید مشکلی برای شما و فرندتان به وجود نمی‌آید. (اما اگر به قدری شدید دچار استفراق هستید که نمی‌توانید مایعات را درون معده‌تان نگه دارید و ممکن است دچار کمبود آب شوید بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.) اما اگر نمی‌دانید چه چیزی باعث این حالت تهوع در شما شده‌است، بهتر است با پزشک‌تان تماس گرفته و بررسی احتمال بروز مشکل را به او بسپارید.

سردردهای شدید، تاری دید یا سرگیجه‌ی شدید: این علائم جز مواردی هستند که باید در صورت بروزشان سریعا با پزشک تماس گرفت؛ زیرا می‌توانند علائم مشکلات بارداری و یا بیماری‌های خطرناک غیر مرتبط با بارداری باشند.

همچنین ببینید
خودمراقبتی در بارداری، چی کار کنیم؟
قبل از بارداری چه واکسنی باید زد؟
اندازه مناسب فولیکول برای بارداری، می دانید؟
تولید دارویی برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی در ایران
برای پیشگیری از بیماریهای قلبی ماش بخورید
در دوران بارداری چند بار سونوگرافی لازم است؟
بارداری با فاصله کم، خطرات
درست خوابیدن نوزاد، پیشگیری از مرگ ناگهانی
پنج هفته اول بارداری، تغییرات این دوره
مشکلات پوستی در بارداری، ماسک ضرر نداره؟

تازه های سلامت