خطر سکته قلبی در جوانان سیگاری 8 برابر دیگران است

به گزارش مدیکال نیوز تودی، با وجود چاپ هشدارهای مربوط به سلامتی بر روی بسته‌های سیگار همچنان بعضی اعداد مهم در رابطه با خطرات مصرف سیگار مورد غفلت واقع می‌شوند.

براساس پژوهش‌های مرکز مبارزه و کنترل بیماری آمریکا (CDC)، 16 میلیون نفر در آمریکا با بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار دست به گریبان هستند و در این بین سرطان و سکته‌های قلبی و مغزی بیشترین میزان مرگ‌ومیر را به خود اختصاص داده‌اند و در رده‌های بعدی، دیابت، انسداد عروق و تنگی نفس بیشترین آمار را در بین بیماران سیگاری داشته‌اند.

در مطالعات انجام شده توسط مرکز "CDC" مشخص شده که بیشترین میزان خطر بروز سکته‌های قلبی برای اشخاصی است که در جوانی سیگار کشیدن را آغاز کرده‌اند و این خطر بیش از هشت برابر افراد غیرسیگاری است.

نکته جالب توجه اینجاست که با افزایش سن، این خطر کاهش پیدا می‌کند. برای مثال این خطر در بین افراد 50 تا 65 سال تقریبا پنج برابر و در افراد بالای 65 سال در حدود سه برابر افراد غیرسیگاری است.

نتایج این پژوهش از آنجا قابل تامل است که افراد جوانتر فاکتورهای کمتری نسبت به سالمندان برای بروز سکته دارند و برای مثال میزان کلسترول و فشار خون آنها پایین‌تر از افراد مسن‌تر است، اما آمار سکته قلبی در بین مصرف کنندگان سیگار در این سن بالاتر بوده است.

ایسنا

همچنین ببینید
برنامه جدید وزارت بهداشت برای کاهش حملات مغزی و قلبی
اپی‌نفرین نوش‌دارو پس از ایست قلبی
صرع! پیامد های خطرناک سکته را بشناسید
هشدار! هپاتیت B در کمین جوانان مراقب باشید
جثه ریز نوزاد، به حرف دیگران بها ندهید
با مصرف روزانه آجیل از بروز بیماری های قلبی و سرطان جلوگیری کنید
جراحی کاهش وزن به کاهش بیماری قلبی کمک میکند
رژیم غذایی مدیترانه سبب کاهش بیماری های قلبی می شود.
مدارس فرسوده یکی از عوامل تهدید در برابر زلزله
شادی عمال اصلی ایجاد مقاومت در برابر بیماری ها

تازه های سلامت