تغذیه صحیح در بارداری، میزان اهمیت

مسئول واحد تغذیه شبکه بهداشت ودرمان گناوه گفت: تغذیه صحیح یکی از اساسی ترین و اصلی ترین نکاتی است که مادران باردار و شیرده باید به آن توجه جدی کنند.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان به نقل از اسماء صیادنیک در جمع مادران باردار و شیرده افزود: رشد و نمو کامل جنین رابطه تنگاتنگی با تغذیه مادر دارد و تامین نیازهای او با دریافت مواد مغذی عجین شده است.

وی بابیان اینکه یکی از بزرگترین آرزوی تمامی زنان، داشتن نوزادی سالم و تندرست است، گفت: تغییرات زیادی بر اثر بارداری در بدن مادر به وجود می آید و عوامل زیادی درتعیین روند صحیح بارداری دخالت دارند که در این ارتباط رژیم غذایی کامل و کافی در سلامت و زیبایی آنان و حفظ و رشد نوزاد نقش بسزایی ایفا می کند.
صیادنیک افزود: این شبکه باتوجه به دوران مهم بارداری، کلاس های آموزشی تغذیه ویژه مادران باردار و شیرده در سطح شهر و روستا اجرایی کرده است.

کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان گناوه نیز گفت: مادر در دوران بارداری و شیردهی باید به نوع غذایی که نیازمند بدن خود و نوزاد است اهمیت دهد و در برنامه تغذیه ای روزانه خود قرار دهد.

سحر کدایی افزود: نان و غلات از گروههای اصلی غذایی و منبع اصلی تامین انرژی روزانه هستند که مصرف 7 تا 11 واحد آن در روز باعث می شود دستگاه عصبی جنین رشد و سلامت خوبی داشته باشد.
این کارشناس ادامه داد: میوه ها نیز به علت داشتن ویتامین و اسید فولیک به عنوان دیگر گروه اصلی غذایی نقش مهمی در جلوگیری از نقص لوله عصبی در جنین دارد و مادر باردار باید سه تا چهار واحد از این گروه غذایی را در روز مصرف کند.

وی افزود: گروه سبزی ها نظیر هویج، بادمجان ، خیار، قارچ و انواع کدو نیز از جایگاه خاصی در برنامه غذایی برخوردار هستند که توصیه می شود مادران باردار و شیرده در روز 4 تا 5 واحد از آن مصرف کنند.

کدایی خاطرنشان کرد: مصرف روزانه سه تا چهار واحد شیر ولبنیات که دارای منابع خوب کلسیم و ریبوفلاوین هستند از دیگر گروههای غذایی مفید و سودمند برای دوران بارداری است.

همچنین ببینید
این سوالات میزان موفقیت در رابطه جنسی را نشان میدهند
عوارض مصرف زیاد آهن در طول بارداری
تکرر ادرار در بارداری، عفونت دارم؟
بارداری خارج رحمی، مرتبط با پریود بدموقع؟
بارداری با پیشاب، امکان دارد؟
مصرف زرشک در بارداری، خطر سقط؟
احساس خستگی در بارداری، افسرده ام
نقش پدر در تربیت کودک، میزان اهمیت
اهمیت توجه به اندازه سگ قبل از خرید
اعتیاد به تریاک در بارداری، ترک کنم؟

تازه های سلامت