دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و بولونیا تفاهمنامه همکاری علمی امضا کردند

دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و بولونیا تفاهمنامه همکاری علمی امضا کردند
دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و بولونیا تفاهمنامه همکاری علمی امضا کردند

با حضور محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه بولونیا در شمال ایتالیا تفاهم نامه همکاری‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و تبادل استاد و دانشجو امضا کردند.

به گزارش ایلنا، این تفاهم نامه در مراسمی در دانشگاه بولونیا، که یکی از پنج دانشگاه مهم ایتالیا و قدیمی‌ترین دانشگاه در اروپا محسوب می‌شود، توسط سیدجواد میر اسماعیلی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و فرانچسکو اوبرتینی رئیس دانشگاه بولونیا برای همکاری‌های آموزشی، پژوهشی و تبادل استاد و دانشجو میان دو دانشگاه به امضا رسید.

رئیس دانشگاه بولونیا در این مراسم ضمن تقدیر از پیشرفت‌های علمی ایران اظهار داشت: با توجه به توانمندی‌های دانشگاه‌های ایران و علاقه طرفین بر ادامه همکاری‌ها، اراده ما بر گسترش همکاری‌های موجود دانشگاهی با ایران به ویژه در بخش‌های پزشکی، مهندسی و دامپزشکی است.

فرهادی نیز در این مراسم که در آکادمی علوم دانشگاه بولونیا برگزار شد با اشاره به وضعیت و سیاستگذاری علم و فناوری در ایران گفت: ایران با تمدن عظیم و باستانی خود همواره در طول تاریخ مهد علم بوده و دانشمندان و فرهیختگان تاریخ کهن آن همچون ابن سینا، حکیم رازی و فارابی کمک‌های موثری را در بسیاری از زمینه‌های علمی از جمله ریاضی، فلسفه، نجوم، شیمی و غیره به عمل آوردند.

فرهادی به چارچوب همکاری‌های دوجانبه ایران و ایتالیا اشاره کرد و افزود: علاوه بر تشکیل اولین کمیته مشترک علمی و فناوری دو کشور در تهران، درحال حاضر برنامه مشترکی موسوم به «پیترو دلا واله» با ۶ پروژه مشترک تعریف شده است. ایران در حال حاضر در بسیاری از پروژه‌های علمی کوچک با ایتالیا همکاری می‌کند که امیدواریم این همکاری‌های علمی و تحقیقاتی وارد مرحله عملی جدیدتری بشود.

آکادمی علوم دانشگاه بولونیا که دارای کرسی زبان و ادبیات فارسی است، در پایان این مراسم دیپلم افتخاری این آکادمی را به دکتر فرهادی اعطا کرد. گفتنی است دکترفرهادی نخستین ایرانی است که دیپلم افتخاری این آکادمی را کسب کرده است.

همچنین ببینید
قاسمی: پرچم سفارتخانه‌های ایران نیمه افراشته و دفتر یادبود قربانیان حادثه پلاسکو گشوده می‌شود
پرچم سفارتخانه‌های ایران نیمه افراشته می‌شود/گشوده شدن دفتر یادبود قربانیان حادثه پلاسکو
مردان با شهامت در نبرد با آتش، بر تارک تاریخ ایران جاودانه شدند
اعلام تاریخ انتقال پیکر هنرمند تئاتر به ایران
وضعیت تعطیلی دانشگاه‌ها در پی اعلام عزای عمومی برای فاجعه پلاسکو
آیت الله هاشمی وزنه تعادل در ساحت سیاسی و اجتماعی ایران بود/ دوران پساهاشمی توام با پرسش های جدی و نگرانی های بسیار عمیق است
پیشنهاد فوری به ترامپ: ایران را منزوی کن
بازداشت ۶ تن از عوامل تعرض به سفارت ایران در دانمارک

تازه های اخبار