درمان نازایی با طب سوزنی (2)

مشکل در فاز لوتیال
زمانی که فاز لوتیال سیکل قاعدگی (دوره فعالیت جسم زرد در تخمدان؛ دوره بعد از تخمک گذاری تا شروع سیکل قاعدگی بعدی یا بارداری)کمتر از ده روز باشد، این فاز طبیعی نیست. زنانی که با چنین شرایطی روبرو هستند در بارداری با مشکل مواجه بوده و سطح پایینی از هورمون پروژسترون دارند.طب سوزنی می تواند به عملکرد تحمک گذاری، بهبود سطح پروژسترون و طولانی تر کردن فاز لوتیال کمک کند.۴۰% از مشکل زوج های نابارور به دلیل ناباروری مردان است.بررسی ها نشان می دهندطب سوزنی به افزایش تعداد اسپرم، تحرک اسپرم و مورفولوژی آن و همچنین اصلاح برخی از عوامل ایمنی مثل آنتی بادی های ضد اسپرم که موجب ناباروری می شوند، کمک می کند.درمان های موثر بر کیفیت اسپرم، چه در طب چینی و چه طب غربی حداقلبه ۳ تا ۴ ماه زماننیاز دارند بنابراین بهتر است هرچه زودتر نسبت به درمان اقدام کنید.

یائسگی (منوپاز)
گیاهان دارویی چینی در درمان بسیاری از علائم که در زمان یائسگی بروز می کنند مثل گرگرفتگی صورت، تحریک پذیری، بی خوابی، چاقی و تعریق شبانه بسیار موثر هستند.طب سوزنی برای متعادل کردن هورمون هایی که انتقال به دوره یائسگی را تسهیل می کنند نیز مفید است.

کیست تخمدان
این کیست ها می تواند باعث درد لگن و اختلال در بارداری شوند و ممکن است بطور طبیعی یا به عنوان عارضه جانبی برخی از درمان های ناباروری بوجود آیند.طب سوزنی در درمان هر دو نوع کیست موثر است.

قاعدگی های دردناک
حدود ۵۰% زنان در دوران قاعدگی، اسپاسم و درد شدید را تجربه می کنند و تنها ۱۰% از زنان درد خفیفی را این دوره تجربه می کنند.بیماران ما غالبا به دنبال رهایی از اسپاسم های شدید قاعدگی هستند، حتی اگر ریشه اصلی مشکل حل نشود.اغلب پس از ۱ تا ۳ ماه جلسات منظم طب سوزنی و رژیم های غذایی مناسب، تغییرات زیادی در این اسپاسم ها دیده می شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک(PCOS)
این سندرم شایع ترین دلیل ناباروری در زنان است.زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، تخمک گذاری ندارند و بسیاری از آن ها با عدم قاعدگی یا سیکل های نامنظم قاعدگی مواجه هستند.هر ساله تعداد بیماران مبتلا به PCOS رو به افزایش است.طب سوزنی می تواند در تحریک تخمک گذاری و تنظیم سیکل قاعدگی بسیار موثر عمل کند.بررسی های اخیر نشان می دهند که این درمان ها به اندازه داروهای ناباروری مثل کلومید در تحریک تخمک گذاری تاثیر دارند.

سندرم پیش از قاعدگی (PMS)
سندرم های پیش از قاعدگی به درمان با طب سوزنی بسیار خوب پاسخ می دهند.سردرد، اسپاسم، حساسیت به لمس در پستان ها، نفخ، دمدمی مزاج بودن، آکنه، بی خوابی و تغییر در حرکات روده می تواند با جلسات درمانی منظم برطرف شود.خانم هایی که از این روش، در ترکیب با تغییرات غذایی خاص استفاده می کنند شاهد بهبود علائم پیش از قاعدگی طی ۱ تا ۳ قاعدگی بعدی خود خواهند بود.

سقط جنین های مکرر
دلایل زیادی در مورد سقط جنین در هر مورد بارداری وجود دارد که برخی از آن ها می تواند با طب سوزنی درمان شود. مطالعات نشان می دهند طب سوزنی برای جلوگیری از برخی انواع سقط جنین موثر است. توصیه می شود زنان در طول دوران بارداری به منظور جلوگیری از سقط نوزاد درمان طب سوزنی را ادامه دهند.

استرس های مرتبط با عدم تعادل هورمون ها
رژیم های غذایی مدرن و سبک زندگی سرشار از استرس به طرق مختلف ممکن است منجر به برهم خوردن تعادل هورمون های بدن شود.استرس ناشی از عدم تعادل هورمون ها می تواند منجر به ایجاد آبشاری از سیگنال های پی در پی در بدن شده و عدم خونرسانی از اندام هایی مثل اندام های سیستم گوارش و سیستم تولیدمثل را موجب شود. از آن جایی که تعادل بسیاری از هورمون ها وابسته به مقدار هورمون های دیگر است، میزان بالای استرس با گذشت زمان می تواند منجر به عدم تعادل در هورمون های تولیدمثل شود و به طور بالقوه بر باروری تاثیر بگذارد.مشخص شده کهطب سوزنیجریان خون به اندام های تناسلی را افزایش داده و می تواند موجب تعادل دوباره هورمون های کل بدن شود.

فیبروم رحمی
فیبروم یا فیبروئیدهای رحمی رشد خوش خیمی در رحم دارند و غالبا با قاعدگی های دردناک، اسپاسم، خونریزی یا لکه بینی بین سیکل های قاعدگی، ورم شکم و گاهی درد در هنگام رابطه جنسی در ارتباط اند. فیبروم ها میتوانند در قابلیت باروری مداخله کنند.طب سوزنی و گیاهان دارویی چینی به عنوان یک راه درمانی برای فیبروم یا به عنوان درمان مکمل برای طب غربی، درمواردی که اندازه فیبروم ها بزرگ است، موثر باشند.

ناباروری با علل ناشناخته
مسلما درمان ناباروری با علل ناشناخته می تواند بسیار دشوار باشد.یکی از نقاط قوت طب چینی تاکید بر سلامت سیکل قاعدگی و توانایی این طب در ایجاد تغییرات پایدار در این سیکل است که می تواند باعث بهبود باروری شود،حتی زمانی که هیچ علامتی در آزمایشات پزشکی فرد دیده نمی شود. طب سوزنی برای طیف وسیعی از بیماران با مشکل ناباروری از زنانی که به تازگی قصد بارداری دارند و همچنین آن هایی که باروری ناموفق در لوله آزمایش یا سقط داشته اند کاربرد دارد.

همچنین ببینید
جمع شدن آب اطراف زانو،راه درمان چیست؟
هشدار عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم
دلیل بارداری خارج از رحم، تشخیص و درمان
درمان ناباروری مردان، بهترین غذا
درمان سرطان پروستات، آقایان خوشحال باشند
معجونی شگفت انگیز برای درمان بی خوابی
آنفولانزا | راههای مقابله و درمان آنفولانزا با این خوراکی ها
علت نازایی در زنان، عفونت؟
درمان عفونت زنانه، روش کارامد
درمان ناباروری، نتایج عجیب اما خواندنی

تازه های سلامت