دیوار مرجانی در بستر «مرگ از گرما» است

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از Engaget، دیوار مرجانی استرالیا که از جمله ذخایر باستانی طبیعی جهان و یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های کره زمین است، رو به نابودی گذاشته است. در حدود 67 درصد از بخش شمالی این دیواره در سال 2016 سفید شده است که این رقمی بسیار خطرناک است. مرکز پژوهش‌های اقیانوس‌شناسی دانشگاه کوئینزلند استرالیا اعلام کرده است در بخش مرکزی و جنوبی دیواره وضع بهتر است و آسیب در این حوزه‌ها به ترتیب شش و یک درصد بوده ست که در حال بازیابی‌ است.

علت سفید شدن دیواره مرجانی، گرم شدن آب‌های منطقه و باقی‌ماندن در دمای بالا‌ست که موجب می‌شود مرجان‌ها در واکنش به گرمای محیط، جلبک‌های هم‌زیست خود را به بیرون می‌رانند و تنها می‌مانند. این جلبک‌ها نه‌ تنها به مرجان‌ها رنگ می‌دهند بلکه غذای مورد نیاز کلونی را نیز تأمین می‌کنند و از جلبک‌ها در مقابل شکارچیان و برخی بیماری‌ها نیز محافظت می‌کنند.

بر اساس اعلام دانشمندان، اگرچه این سفید شدن به معنی مرگ مرجان‌ها نیست اما این جانداران بدون جلبک‌ها به‌شدت ضعیف می‌شوند و در معرض نابودی قرار می‌گیرند. محققان برآورد می‌کنند در صورتی‌ که دمای آب به وضعیت مناسب باز گردد و مرجان‌های بخش شمالی بتوانند در مقابل شکارچیان و بیماری‌ها دوام بیاورند، طی 10 تا 15 سال قادر خواهند بود توان از دست‌رفته و رنگ و حیات خود را بازیابند.

دیواره مرجانی، نام یک رشته صخره مرجانی به طول تقریبی 2300 کیلومتر است که در ناحیه کوئینزلند استرالیا، مرز آب‌های عمیق و کم‌عمق را در اختیار خود گرفته و چندین جزیره را در این منطقه تشکیل داده است.

مساحت این صخره‌های مرجانی 344 هزار کیلومتر است و در سال‌های 1998 و 2002 نیز دچار آسیب‌های جدی ناشی از گرمایش زمین شده است. این دیواره مرجانی که برخی بخش‌های آن چند میلیون سال قدمت دارد، یکی از اندوخته‌های زیستی زمین محسوب می‌شود که به‌عنوان معیاری برای گرمایش زمین، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

چند صد هزار گونه مختلف از آبزیان در این زیستگاه عظیم زندگی می‌کند که با از بین رفتن آن، زنجیره غذایی و پناهگاه خود را از دست می‌دهند و آنها نیز نابود خواهند شد. دانشمندان علت زوال تدریجی این گنجینه را فعالیت‌های گرمایشی انسان و اثر گلخانه‌ای گازهای آلاینده می‌دانند.

مترجم: بهزاد احمدی‌نیا

همچنین ببینید
معاون وزیر ارتباطات:‌ خطوط برق فشار قوی بستر فیبر نوری می‌شود
عرضه نانوفیلم مهارکننده گرما در کشور آفتاب‌خیز فیلیپین
ارایه اینترنت رایگان بر بستر وای‌فای اول توسط همراه اول
با این بلندگوی ماژولار دیوار صوتی بسازید
اسرار دیوار 4200 ساله مصری کشف شد + تصاویر
کاربرد تکنولوژی مریخی ناسا برای پیشگیری از زخم بستر
تشخیص زودهنگام زخم بستر به کمک فناوری مریخ ناسا
چالش تشخیص کاربران در دیوار طی مسابقات ACM ICPC
همکاری وزارت بهداشت و وزارت ارتباطات برای بستر سلامت الکترونیک
BPMS فقط خرید یک بستر یا نرم افزار نیست

تازه های علم و فناوری