مواد غذایی و امکانات تفریحی رایگان برای رانندگان بازنشسته

به گزارش پارس نیوز،

بیش از یک چهارم از جمعیت 127 میلیون نفری کشور ژاپن بالای 65 سال هستند و کارشناسان تخمین می زنند این آمار تا سال 2060 بیش از 40 درصد افزایش می یابد.

وجود جمعیت سالمند بالا در کشور ژاپن که هنوز رانندگی می کنند خطربالقوه ای برای جاده ها و خیابان های این کشور است ، چندی پیش خطای رانندگی یک زن 85 ساله منجر به مرگ دو عابر پیاده شد و در حادثه ای دیگر خطای یک مرد سالمند که سوار بر کامیون بود باعث کشته شدن یک کودک  6 ساله دبستانی شد که قصد عبور از خیابان را داشت.

بر همین اساس دولت ژاپن اعلام کرده و فراخوان داده است که در صورت تحویل گواهینامه فرد سالمند به دولت و بازنشستگی از رانندگی می توانند از بن تخفیف برای خرید مواد غذایی، رفتن به امکان تفریحی و حتی آرایشگاه استفاده کنند.

در سراسر کشور ژاپن از آغاز این طرح بیش از 270 هزار نفر گواهینامه های خود را تحویل داده اند اما باتوجه به جمعیت بالای سالمند مقامات ژاپنی این تعداد را اندک می دانند.

قرار است از ماه مارس سال آینده میلادی تمامی سالمندان بالای 74 سال که دارای گواهینامه رانندگی هستند به طور مرتب برای آزمون سطح هوشیاری و بررسی تصمیم گیری های صحیح در حین رانندگی تحت آزمایش و معاینات دوره ای قراربگیرند.

اجرای این طرح با استقبال عده قابل توجهی از سالمندان ژاپنی همراه بوده است.

همچنین ببینید
دوپینگ حافظه با این مواد غذایی
همایون «خوب من» را برای آتش‌نشان‌ها خواند/ سفر به لندن
باران کوثری: آقایان مسئول داروی خوابتان را هم برای ما تجویز کنید!
درخواست حافظی برای انتشار فایل صوتی جلسه شنبه
5 دلیل خطرناک برای سرفه های مداوم
پیش‎بینی قدرت 7 ریشتری برای گسل‌های تهران/ 4 منطقه آسیب‌پذیر در زلزله
قطعه ای در بهشت زهرا برای شهدای پلاسکو
مراجعه خانواده 15 آتش‌نشان و 4 کسبه برای تشخیص هویت/همه دودها خطرناک نیستند

تازه های گوناگون