افشا شدن بدهی‌های عربستان

وزارت دارایی عربستان روز پنجشنبه اعلام کرد که در ماههای مه و اکتبر سال جاری نیز در مجموع به ارزش بیش از 27 میلیارد دلار به اخذ وام و یا چاپ اوراق قرضه اقدام کرده است .

در همین راستا موسسه اقتصادی و اعتبار سنجی 'فیچ' با تاکید بر ادامه مشکلات اقتصادی ناشی از کسری بودجه در عربستان سعودی تاکید کرد: تدابیر ریاضتی و خصوصی سازی و اخذ مالیات نمی تواند موجب بهبود شرایط اقتصادی در این کشور شود.

در گزارش تحلیلی موسسه 'فیچ' آمده است: عربستان سعودی امروزه با چالشهای بانکی و مالی فراتر از امارات متحده عربی و قطر و کویت روبرو است و کاهش حجم سرمایه گذاری های دولتی رشد اقتصادی در این کشور را کاهش می دهد.

این گزارش می افراید: شاخص های رشد شرایط اقتصادی عربستان نیز بر این اساس از دید موسسات اعتبار سنجی کاهش خواهد یافت و کسری بودجه 80 الی 90 میلیارد دلاری برای این کشور محرز شده است .

این در شرایطی است که آثار منفی ناشی از نوسان قیمت نفت خام در بازارهای جهانی بر اقتصاد کشورهایی که در آنها تولید نفت خام بخش عمده درآمد ملی را تشکیل می دهد، سایه افکنده است.

نوسان قیمت نفت از اواسط سال 2014 میلادی آغاز و باعث شد، کشورهای حاشیه خلیج فارس اقدامات و تصمیمات قاطعی اتخاذ کنند تا بتوانند در برابر پیامدهای حاصل از کاهش قیمت مقاومت کنند.

بحران مالی ناشی از جنگ علیه یمن، عربستان را مجبور به اقدامات جدید در راستای صرفه جویی و کاهش هزینه ها و جبران کسری بودجه نیز کرد و دولت در این راستا حقوق وزیران راکاهش داد.

35223

همچنین ببینید
5 درصد از بدهی‌های دولت تهاتر می‌شود
انجام اقدامات سریع در تحویل دارایی و بدهی تعاونی فرشتگان به کاسپین
به‌زودی فهرست‌دوم بدهکاران دانه درشت افشا می‌شود/ قطارشهری رشت در مرحله انجام مطالعات است
واکنش سخنگوی وزارت خارجه به ادعای اخیر عربستان
سایت اسرائیلی: به این 5 دلیل، بزودی شاهد پیروزی ایران در خاورمیانه خواهیم بود/ عربستان بازنده بزرگ
ادعای بی اساس عربستان علیه ایران
محکومیت ۱۵ نفر در عربستان به اتهام جاسوسی برای ایران
قطع روشنایی پارک‌های منطقه 22 تهران به دلیل بدهی!
بدهی ۵۰۰هزار میلیارد تومانی دولت گذشته

تازه های اخبار