ایثار بزرگ امیرالمومنین(ع) در لیله المبیت

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، فایل تصویری فوق گزیده ای از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای است که در نمازجمعه سال ۶۸ ایراد شده است. متن این سخنان در ادامه آمده است؛

سیزده سال در کنار پیغمبر در سخت‌ترین مواقف، علی ابن ابیطالب علیه‌الصّلاة‌والسّلام ایستاد. بعد آن وقتی که سیزده سال رنج داشت به پایان می رسید، درست است که هجرت رسول اکرم هجرت از روی اجبار و ناچاری و زیر فشار قریش و مردم مکه بود، اما آینده‌ روشنی داشت. همه می دانستند که این هجرت مقدمه‌ کامیابی‌هاست، مقدمه‌ پیروزیهاست.

درست در آن‌جایی که یک نهضت از دوران محنت دارد وارد دوران راحتی و عزت می خواهد بشود، در همان لحظه که همه معمولاً تلاش می کنند زودتر خودشان را برسانند اگر بتوانند از مناصب اجتماعی چیزی را بگیرند، جایگاهی پیدا بکنند، در همین لحظه امیرالمؤمنین آماده شد تا در جای پیغمبر، در بستر پیغمبر، در شبی ظلمانی و تاریک بخوابد تا پیغمبر بتواند از این خانه و از این شهر خارج بشود.

توی آن شب، کشته شدن آن کسی که در این بستر می خوابد، تقریباً قطعی و مسلّم بود. این‌جور نبود که حالا چون من و شما قضیه را می دانیم، می دانیم که امیرالمؤمنین در آن حادثه به شهادت نرسید، بگوییم که آن‌جا همه می دانستند. نه‌خیر. مسأله این است که در یک شب ظلمانی در یک نقطه‌ معینی یک کسی بنا است کشته بشود، قطعی است. می گویند آقا، این آقا برای این‌که بتواند از این‌جا خارج بشود، باید کسی در آن‌ جا به جای او باشد تا جاسوس‌ها که نگاه میکنند، احساس کنند کسی در آن‌جا هست. کی حاضر است؟ این ایثار امیرالمؤمنین خود یک حادثه‌ی فوق‌العاده مهم است، اما زمان این ایثار هم بر اهمیت آن می افزاید. زمان کی است؟ آن وقتی که بنا است این دوران محنت به‌سربیاید. بنا است بروند حکومت تشکیل بدهند، راحت باشند. مردم مدینه - یثرب - ایمان آورده‌اند، منتظر پیغمبرند، همه این را میدانند. در این لحظه این ایثار را امیرالمؤمنین میک ند. هیچ انگیزه‌ شخصی باید در یک انسانی وجود نداشته باشد تا اقدام به یک ‌چنین حرکت بزرگی بکند.

همچنین ببینید
تلاش ۳ عارف بزرگ در ولایت‌نامه‌نویسی سیاسی‌
اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) برگزار می شود
غیبت امام زمان از اسرار خداوند است/ بزرگ ترین سرمایه در عصر غیبت
خلاء یک عالم بزرگ!
پخش مسابقه بزرگ پیام معنویت از سیزده شبکه صدا و سیما
روحانی: فقدان آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی ضایعه‌ای بزرگ است
تمدن بزرگ ایران برای همه شناخته شده است
بزرگ‌ترین موکب حسینی
میزدگرد علمی تخصصی ایثار و شهادت در دانشگاه عدالت برگزار شد
امروز امت اسلامی به دنبال احیای تمدن بزرگ اسلامی است

تازه های مذهبی