عارضه پوست موسوم به خارش زمستانی

عارضه پوست موسوم به خارش زمستانی

خشکی پوست فصلی که اصطلاحا به آن خارش زمستانی نیز می گویند، بیماری نسبتا شایعی است که در فصول خشکی هوا اتفاق می افتد

امید زرگری متخصص پوست گفت: خشکی پوست پا که معمولا در فصول سرد و در افراد مسن مشاهده می شود، به دلیل کاهش آب موجود در سطح پوست ایجاد می شود و نیازمند مراقبت بیشتری در این افراد احساس می شود، زیرا سد پوستی در سنین بالا آسیب پذیر و میزان بیشتری از آب در سطح پوست تبخیر می شود.

زرگری تصریح کرد: خشکی پوست پا می تواند ناشی از کم کاری تیروئید باشد که در صورت تشدید این عارضه باید فرد از نظر اختلالات تیروئید بررسی شود، همچنین در برخی افراد به دلیل کمبود روی فرد دچار خشکی شدید پوست می شود.

این متخصص پوست بیان کرد: در موارد معمول و خفیف خشکی پوست نیازی برای مراجعه به متخصص نیست اما زمانی که این عارضه تشدید و مقاوم شود دیگر با نرم کننده معمولی برطرف نمی شود و لزوم مراجعه به متخصص پوست جهت بررسی کامل ضرورت می یابد.

وی در خصوص تجمع باکتری ها در محل ترک های پوست پا عنوان کرد: به طور نادر بر اثر خاراندن ترک های پا ممکن است باکتری های دست به آن محل منتقل شوند و به دلیل نداشتن حفاظ خوب این ضایعات پوستی عفونی شوند. معمولا در چنین حالتی ترک های پا دچار ترشح می شوند، که این اولین علائم عفونی شدن ضایعه است.

زرگری در خصوص نحوه استفاده از چرب کننده ها در زمان ایجاد ترک های پوستی در ناحیه پا بیان کرد: استفاده از چرب کننده به طور مستقیم روی پوست ممکن است فایده چندانی نداشته باشد و توصیه می شود که افراد بلافاصله پس از استحمام در حالی که پا هنوز از رطوبت کافی برخوردار است، از چرب کننده ها استفاده کنند که در این صورت رطوبت لازم به زیر پوست می رسد.

این متخصص پوست یادآور شد: استفاده از وازلین معمولی، کرم های حاوی اسید لاکتیک با غلظت کم و کرم های حاوی اوره به دلیل خاصیت ذخیره سازی رطوبت سبب آبرسانی و هیدراته شدن پوست می شوند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: yjc.ir

همچنین ببینید
مصرف مواد آرایشی چه بر سر پوست، کلیه‌ها و مغز می‌آورد؟
شال گردن زمستانی تان را با 5 روش زیبا ببندید + آموزش تصویری
ضرر مواد آرایشی برای پوست، کلیه‌ها و مغز
5 اشتباه رایج در زمستان برای مراقبت از پوست
برنامه کامل کنسرت های زمستانی اعلام شد/ ۲۳ اجرا در شهرستان ها
مشتاقی: حضور تیم‌های خارجی در جام تختی قابل تقدیر بود/ کشتی دنیا در حال پوست‌اندازی پس از المپیک است
هفته پر بارش زمستانی در راه است / جدول
ماسک این میوه زمستانی موهای تان را پرپشت و پوست تان را شفاف و جوان می کند!!
خواص ماساژ پوست در جلوگیری از چروک صورت
با « ماساژ پوست» از بروز پیری صورت جلوگیری کنید

تازه های گوناگون