آنفلوآنزای مرغی امسال؛ بیماری جدید و مجهول!

آنفلوآنزای طیوری که امسال به ایران آمده گرچه همان آنفلوآنزای فوق حادی است که طی سال‌های اخیر همواره گریبانگیرش بودیم اما از سویی یا شاید بتوان گفت نوعی جدید به نام H۵N۸ است که نه فقط چگونگی آمدنش به کشور بلکه امکانپذیری‌ انتقالش به انسان نیز در هاله‌ای از ابهام بوده و به صورت کامل ثابت نشده است.

به گزارش ایسنا، ۶۰ سال است که بیماری بسیار شبیه به آنفلوآنزای طیور در اکثر نقاط ایران و حتی تهران مشاهده شده و درسال ۱۳۸۴ نوع جدیدی از ویروس، بیماری آنفلوانزای فوق حاد را در پرنـدگان ایجاد کرد که در تعدادی از کشورهای اطراف نیز گزارش شد و طی سالیان اخیر این بیماری خسارت‌های زیادی به تولیدکنندگان طیور وارد کرده است. البته سابقه شیوع این بیماری در جهان به ۱۳۰ سال قبل در ایتالیا باز می گردد.

آنفلوآنزا یکی از بیماری‌های خطرناک پرندگان است که عامل آن ویروس بوده و به همین سبب می‌تواند به سرعت منتشر شود و پرندگان بسیاری را بیمار کند اما آنفلوآنزا انواع مختلفی دارد و برخی از آن‌ها تنها پرندگان را بیمار می‌کند و بعضی دیگر نیز علاوه بر جمعیت حیوانی، انسان را نیز مبتلا می کند و به این دلیل است که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به عنوان بیماری مشترک میان انسان و حیوان شناخته شده و مبارزه با آن در دنیا بسیار مورد توجه قرار داشته و دارد.

اما آنفلوآنزایی که طی سال های اخیر در ایران و جهان دیده می‌شود از نوع فوق حاد و به اصطلاح پزشکی عمدتا در سویه H۵N۱، H۵N۹ یا همین H۵N۸ بوده که سویه پایانی همان آنفلوآنزایی یود که در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ نیز مشاهده و تجربه شد اما به گفته بسیاری از کارشناسان این ویروس مانند دیگر ویروس‌های آنفلوآنزا تغییر یافته از نظر ژنتیکی است و می‌تواند پیامدها و مخاطرات متفاوتی با توجه به تغییر هویت جزئی‌اش نسبت به سویه مشابه سال‌های قبل داشته باشد.

همین تغییرها سبب شده تا برای بسیاری از کشورها هویت، چگونگی انتقال و سرایت به دیگر کشورها و مناطق و حتی امکان یا احتمال انتقال به انسان در این سویه جدید آنفلوآنزای فوق حاد به طور کامل اثبات نشود.

چرا که به گفته مهدی خلج – رییس سازمان دامپزشکی – هنوز هیچ گزارشی از ابتلای انسانی در این بیماری در جهان و کشورهای درگیر با آن ارائه نشده است اما احتمال این انتقال وجود دارد. از سوی دیگر گرچه تنها متهمان انتقال این بیماری از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر پرندگان مهاجر هستند اما برای این سویه جدید هنوز این فرضیه‌ای به صورت کامل ثابت نشده است.

همچنین ببینید
پزشکی قانونی کشته های تصادفات 9ماهه امسال را نزدیک به 13هزار نفر اعلام کرد
جزئیات جدید از سود جویی دختر شیاد از چند ملی‌پوش ایران
۱۲۵ ساعت پس از ویرانی‌پلاسکو، هنوز پیکر جدید پیدا نشده است
پاساژهای اسکان کسبه پلاسکو تغییر کرد/ اعلام ۳ پاساژ جدید
تاکتیک جدید اعضای«تجارت ترانس پاسیفیک»/چین جای آمریکا را می گیرد
جزئیات جدید ثبت نام بیمه کارگران ساختمانی اعلام شد
با حکم فیفا؛ استقلال نمی‌تواند از بازیکنان جدید خود استفاده کند
دستورالعمل جدید پذیره نویسی و عرضه اولیه ابلاغ شد
بودجه 3700 میلیاردی برای حق‌التدریس‌ها/دولت امسال 90هزار میلیارد تومان کم می‌آورد
امسال 40هزار نفر در آموزش‌وپرورش بازنشسته می‌شوند/پیش‌بینی کسری 60هزار میلیارد تومانی بودجه 96

تازه های اخبار