جایزه ای در سینمای ایران که تاریخ ساز شد

به گزارش بولتن نیوز، این جوایز بامداد چهارشنبه اهدا شد و فیلم «فروشنده» که پرفروش ترین فیلم سال سینمای ایران هم لقب گرفته و دو جایزه از جشنواره کن هم دریافت کرده توانست جایزه بهترین فیلم خارجی زبان را به دست آورد. اتفاقی که پیش از این در سال های ۲۰۱۱ با فیلم «جدایی نادر از سیمین» و سال ۲۰۱۳ با فیلم «گذشته» هم رخ داده بود تا به این ترتیب فرهادی تنها کارگردان تاریخ این جوایز باشد که برای سه فیلم متوالی ای که ساخته توانسته این جایزه را به دست آورد. البته در بحث بیشترین تعداد جایزه در بخش فیلم های خارجی زبان، اینگمار برگمان کارگردان شهیر سوئدی با پنج بار دریافت این جایزه و پدرو آلمودوار کارگردان اسپانیایی که اتفاقا تهیه کننده فیلم بعدی فرهادی هم هست با چهار جایزه بالاتر از او قرار گرفته اند. فرهادی هم با سه جایزه در کنار فدریکو فلینی کارگردان سرشناس ایتالیایی قرار گرفته است.

اما در بخش های اصلی «منچستر کنار دریا» بهترین فیلم شد، بری جنکینز کارگردان فیلم «مهتاب» هم جایزه بهترین کارگردانی را به دست آورد. کیسی افلک برای فیلم «منچستر کنار دریا» جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد و جف بریجز برای بازی درخشانش در فیلم «Hell or High Water» جایزه بهترین نقش مکمل مرد را دریافت کرد. ایمی آدامز برای بازی در «ورود» بهترین بازیگر نقش اول زن شد و نائومی هریس بازیگر فیلم مهتاب هم توانست جایزه بهترین بازیگر مکمل زن را به خانه ببرد.
جایزه بهترین فیلمنامه اوریجینال به کنت لونرگان برای نگارش «منچستر کنار دریا» رسید و مارتین اسکورسیزی به همراه جی کاکس جایزه بهترین فیلم نامه اقتباسی را برای فیلم هنوز اکران نشده «سکوت» به دست آوردند. در رقابت فشرده انیمیشن های ۲۰۱۶ هم جایزه بهترین انیمیشن هیئت ملی نقد آمریکا به «کوبو و دو تار» رسید.

باقی جوایز مهم هیئت ملی نقد آمریکا هم به این ترتیب اهدا شدند: بهترین بازیگر نوظهور مرد، لوکاس هجس برای فیلم «منچستر کنار دریا»، بهترین بازیگر نوظهور زن رویالتی هایتاور برای فیلم «مناسب‌ها»، بهترین کارگردانی فیلم اول تری ادوارد شولتز برای فیلم «کریشا»، بهترین مستند بلند به «اُ.جی: ساخت آمریکا» به کارگردانی ازرا ادلمن و جایزه آزادی بیان هیئت ملی نقد آمریکا هم به مستند «فیلمبردار» ساخته کریستن جانسن رسید.

منبع: آی سینما

همچنین ببینید
«رسانه ملی» چگونه برای «سینمای ایران» سنگ تمام گذاشت؟
سینمای خوب در تهران کجا برویم؟
پیکر رکن‌الدین خسروی به ایران منتقل می‌شود
ایران به دعوتنامه حج عربستان پاسخ داد
تازه ترین دغدغه مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی/ ساخت مستندی درباره‌ی نگهداری از حیوانات در ایران!
علی ضیا از همه دفاع کرد جز سینمای انقلاب/ ملی باشید ولی انقلابی هم باشید!
"امیر خان" بهترین بازیگر سینمای هندوستان در 2016
درهم‌تندیگی سینمای مستند با فیلم صنعتی/ تاثیر مثبت یک جشنواره بر حوزه سینما و صنعت
فارسیجانی: ابتذال محتوایی و فرهنگی، عدم وجود مدیریت دغدغه‌مند و بی‌توجهی به فرمایشات امام راحل و رهبری سینمای ما را به کجراهه کشانده است
«آرش آقابیک» با ۷ فیلم در پی سیمرغ/ متأسفم که در سینمای ایران افراد فعال در پشت صحنه دیده نمی شوند/ مدیران خانه سینما بین صنوف تبعیض قایل می شوند

تازه های فرهنگ و هنر