تلاش دو سناتور آمریکایی برای اصلاح قانون جاستا

تلاش دو سناتور آمریکایی برای اصلاح قانون جاستا

به گزارش خبرگزاری رویترز، گراهام و مک کین اعلام کردند، اصلاحیه ای را برای این قانون ارائه می دهند که به موجب آن، تنها در صورتی می توان علیه یک دولت شکایت کرد که آن دولت بطور عمد با یک سازمان تروریستی در ارتباط و همکاری بوده باشد.

گراهام در سنای آمریکا گفت: به همه متحدان آمریکا می گوییم، تنها در صورتی می توان در آمریکا از شما شکایت شود که عامدانه در یک اقدام تروریستی دست داشته باشید و این مساله در رابطه با ما در کشور شما نیز صادق است.
مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در سپتامبر (شهریور) امسال وتوی «قانون عدالت در قبال حامیان اقدام تروریستی» (جاستا) را توسط باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا رد کردند.

با این حال هنوز معلوم نیست طرح گراهام و مک کین راه به جایی ببرد. گروهی از خانواده های قربانیان 11 سپتامبر 2001 که بشدت از تصویب این قانون حمایت می کردند، با این استدلال که طرح گراهام و مک کین موجب تضعیف این قانون می شود، بلافاصله با این طرح مخالفت کردند.

قانون عدالت در قبال اقدامات تروریستی به خانواده‌ های قربانیان حملات 11 سپتامبر 2001 در آمریکا اجازه می‌ دهد از عربستان شکایت و طلب غرامت کنند.

15 نفر از 19 عامل حادثه 11 سپتامبر 2001 از اتباع عربستان بودند.
عربستان تهدید کرده بود که اگر این لایحه نهایی و تبدیل به شود، دارایی های خود در آمریکا، از جمله اوراق قرضه را بطور یکجا خواهد فروخت.

مخالفان این قانون می‌گویند، این قانون می ‌تواند بر روابط واشنگتن و ریاض تاثیری منفی بگذارد و موجب تصویب قوانین تلافی‌جویانه ‌ای شود که ممکن است اتباع و یا شرکت‌ های بزرگ آمریکایی را در دیگر کشورها هدف قرار دهد.

مساله دخالت عربستان در حملات 11 سپتامبر چندی قبل با اعلام این نکته که در گزارش رسمی حادثه 11 سپتامبر حدود 28 صفحه مربوط به نقش دولت ریاض در این حملات حذف شده است، مورد توجه افکار عمومی در آمریکا قرار گرفت.

عربستان سعودی دخالت در حملات سال 2001 به برج های مرکز تجارت جهانی و پنتاگون را رد می کند.

با این حال افشای مفاد بخش سری مربوط به دخالت عربستان در حادثه 11 سپتامبر نشان داد که به رغم اینکه دولت آمریکا همواره تلاش کرد تا عربستان را به عنوان یک متحد راهبردی واشنگتن در خاورمیانه و خلیج فارس محسوب کند، ریاض عملا دست کم در حادثه 11 سپتامبر با ارائه انواع کمک ها و خدمات به عاملان آن حملات به آمریکا ضربه زد.

52311

همچنین ببینید
دلیل نامشخص بودن هویت زیرآوار مانده‌های پلاسکو/ آتش‌نشانی: تلاش می‌کنیم به زنده‌های زیرآوار،‌ آسیبی نرسد
مرثیه‌ای برای قهرمانان سرزمینم
صف کامیون‌ها در خیابان فردوسی برای حمل آوار ساختمان پلاسکو/ عکس
تونل‌هایی که نیمه‌شب برای نجات زیرآوارمانده‌های حادثه پلاسکو کنده شده‌است/ عکس
استقبال گوترش از دعوت ایران، روسیه و ترکیه برای شرکت در گفت‌وگوهای آستانه
عکس| پست اینستاگرامی عراقچی برای حادثه پلاسکو
عکس | پست اینستاگرامی تخت‌روانچی برای شهادت آتش‌نشانان کشورمان
حفر چاه از مغازه‌های مجاور پلاسکو برای راه‌یافتن به موتورخانه/ تکذیب شنیدن صدای ناله از زیر آوار
دستور ویژه برای تخریب ساختمان مجاور پلاسکو
دل نوشته بازیگران برای فاجعه اسف‌بار امروز ساختمان پلاسکو

تازه های اخبار