علت سرمای بیش از حد پاییز امسال چه بود؟

علت سرمای بیش از حد پاییز امسال، تغییرات یک هفته‌ اخیر ناشی از نفوذ هوای سرد منطقه عرض‌های شمالی یا جنب قطبی به عرض‌های پایین بوده است و ربطی به پدیده تغییر اقلیم ندارد.

«احد وظیفه» مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی درباره چرایی بیش از حد سرد بودن دمای هوا در ماه سوم فصل پاییز گفت:

مرکز ملی اقلیم‌شناسی از قبل اعلام کرده بود که فصل پاییز امسال با بارش کم و دمای نسبتا بالا در نیمه اول فصل و در انتهای آن برگشت به شرایط نرمال همراه خواهد بود. این تغییرات یک هفته‌ای اخیر ناشی از نفوذ توده هوای سرد منطقه عرض‌های شمالی یا جنب قطبی عرض‌های پایین بوده است و این اتفاق طبیعی است.

وی افزود که سیستم‌های هم‌گیری در حال گذار در عرض‌های میانی از غرب به شرق هستند و گاهی توسعه اینها، جنوب‌سوی یا شمال‌سوی بسیار قوی دارند، مانند سامانه‌ای که در هفته گذشته از کشور عبور کرد.

وظیفه با بیان اینکه این یک جریان رفت و برگشت بین قطب و منطقه مرزهای میانی یا مرزهای حاره‌ای است، گفت که در قطب در فصل زمستان به واسطه تابش ضعیف آفتاب، کمبود انرژی و در مناطق استوایی انباشت انرژی داریم این انرژی باید جابه‌جا شود و این چرخه طبیعی جو است که انرژی را از عرض‌های جنوبی به شمال و از شمال به جنوب منتقل می‌کند.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه توده هوایی که در هفته گذشته از کشور عبور کرد، هوا را از مناطق جنب قطبی بر کشور ما گسترش داد گفت که در حال حاضر این توده هوایی از کشور خارج شده و به تدریج طی روزهای آینده روند افزایش دما را پیش‌بینی می‌کنیم.

مورد علاقه من

همچنین ببینید
پریدن از ماشین در حال حرکت برای نجات از تجاوز/سالار عقیلی: حنجره من برای امسال مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بیمه شد
پریدن از ماشین در حال حرکت برای نجات از تجاوز/سالار عقیلی: حنجره من برای امسال مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بیمه شد
پارک ملت، یک مقصد گردشگری زیبا در پاییز
عکاسباشی سری بیست و هفتم: از رنگ پاییز تا رقص گلبرگ
امسال به کدام شهرهای آسیایی برویم؟
در سه‌ماهه سوم امسال ۱۰۳.۶ درصد از سود صنعت گوشی‌های هوشمند به جیب اپل رفته است!
مدیر نوکیا از بازگشت به بازار گوشی های هوشمند در پاییز 2016 می گوید
بیشترین واردات نیمه نخست امسال به نام «خودرو سواری» ثبت شد/بررسی مزایا و معایب
آپدیت ویندوز 10 با نام Creators بهار امسال عرضه می‌ شود
فروش گوشی امسال ۶.۶ درصد افزایش یافت

تازه های علم و فناوری