علت سرمای بیش از حد پاییز امسال چه بود؟

علت سرمای بیش از حد پاییز امسال، تغییرات یک هفته‌ اخیر ناشی از نفوذ هوای سرد منطقه عرض‌های شمالی یا جنب قطبی به عرض‌های پایین بوده است و ربطی به پدیده تغییر اقلیم ندارد.

«احد وظیفه» مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی درباره چرایی بیش از حد سرد بودن دمای هوا در ماه سوم فصل پاییز گفت:

مرکز ملی اقلیم‌شناسی از قبل اعلام کرده بود که فصل پاییز امسال با بارش کم و دمای نسبتا بالا در نیمه اول فصل و در انتهای آن برگشت به شرایط نرمال همراه خواهد بود. این تغییرات یک هفته‌ای اخیر ناشی از نفوذ توده هوای سرد منطقه عرض‌های شمالی یا جنب قطبی عرض‌های پایین بوده است و این اتفاق طبیعی است.

وی افزود که سیستم‌های هم‌گیری در حال گذار در عرض‌های میانی از غرب به شرق هستند و گاهی توسعه اینها، جنوب‌سوی یا شمال‌سوی بسیار قوی دارند، مانند سامانه‌ای که در هفته گذشته از کشور عبور کرد.

وظیفه با بیان اینکه این یک جریان رفت و برگشت بین قطب و منطقه مرزهای میانی یا مرزهای حاره‌ای است، گفت که در قطب در فصل زمستان به واسطه تابش ضعیف آفتاب، کمبود انرژی و در مناطق استوایی انباشت انرژی داریم این انرژی باید جابه‌جا شود و این چرخه طبیعی جو است که انرژی را از عرض‌های جنوبی به شمال و از شمال به جنوب منتقل می‌کند.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه توده هوایی که در هفته گذشته از کشور عبور کرد، هوا را از مناطق جنب قطبی بر کشور ما گسترش داد گفت که در حال حاضر این توده هوایی از کشور خارج شده و به تدریج طی روزهای آینده روند افزایش دما را پیش‌بینی می‌کنیم.

مورد علاقه من

همچنین ببینید
کاهش درآمد IBM برای نوزدهمین فصل متوالی در پاییز 2016
ایرباس قصد دارد تا پایان امسال پرواز آزمایشی خودروهای پرنده را آغاز نماید
سهم ۳۱.۱ درصدی آیفون از بازار آمریکا در پاییز ۲۰۱۶
بامزه‌ترین ربات‌هایی که در نمایشگاه امسال CES  معرفی شدند + تصاویر
پیش بینی فروش ۸۶ میلیون دستگاه آیفون 8 در پاییز 2017
فیت بیت امسال فروشگاه اپلیکیشن راه اندازی می‌کند
مایکروسافت امسال گوشی سرفیس فون را معرفی می‌کند
نسل سوم اپل واچ پاییز امسال با طراحی تکراری و باتری بهبود یافته عرضه می‌شود
تدوین شیوه‌نامه‌های تولید و توزیع بازی‌های رایانه‌ای تا پایان امسال صورت می‌گیرد
اپل واچ جدید در پاییز ۲۰۱۷ رونمایی خواهد شد

تازه های علم و فناوری