راه‌اندازی مرکز پرینت و پیوند در استرالیا

راه‌اندازی مرکز پرینت و پیوند در استرالیا

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از Reddit، ترمیم بخش‌های آسیب‌دیده بدن انسان در زمانی کمتر از آنچه که برای خود بدن مقدور است یا جایگزین کردن بافت‌هایی که دیگر رشد و خودسازی را به شکل روز اول انجام نمی‌دهند، یکی از آرزوهایی‌ است که چندسالی‌ است در فیلم‌های علمی-تخیلی نیز دیده می‌شود. با اختراع و توسعه پرینترهای سه‌بعدی و تکنیک‌های کشت بافت، اکنون این آرزو از فیلم‌های هالیوودی به آزمایشگاه‌های دانشجویی رسیده است و استرالیا قصد دارد نخستین کشوری باشد که آن‌ را به بیمارستان می‌برد.

دانشگاه پلی‌تکنیک کوئینزلند در همکاری با وزارت بهداشت استرالیا، در بریزبن در حال ساخت یک مرکز کلینیکال کشت و پیوند بافت است. این مرکز قرار است در حوزه کشت، پرینت و پیوند بافت‌های مختلف از پوست و غضروف و استخوان، فعالیت داشته باشد.

بنابر اعلام این دانشگاه، این نخستین‌باری‌ است که در جهان یک بیمارستان و مرکز پیوند، در داخل خود بخشی به‌ نام «تولید بافت زنده» خواهد داشت. این بخش که دو طبقه از کلینیک را به خود اختصاص خواهد داد قرار است از سلول‌های خود بیمار برای ساخت بافت مورد نیازش استفاده کند تا احتمال پس زدن بافت از سوی بدن به صفر نزدیک شود.

مشکل اصلی از زمان ابداع روش‌های جراحی پیوند این است که بافت بیرونی از سوی بدن پذیرنده، یک مهاجم و وصله ناجور تلقی می‌شود از آن جایی که هیچ دو نفری (به غیر دوقلوهای همسان) در جهان پیدا نمی‌شوند که بافت آنها ساختار ژنتیکی کاملا منطبق داشته باشد، در تمامی پیوندها احتمال پس زدن بافت وجود دارد.

کشت و تولید بافت از سلول‌های بدن خود فرد روشی‌ است که چند سال قدمت دارد اما استفاده از پرینتر سه‌بعدی برای شکل و فرم دادن به این سلول‌ها مساله‌ای بسیار تازه است.

در این روش دانشمندان موفق شده‌اند که بافت‌هایی مانند گوش و استخوان‌های داخلی و حتی غضروف‌ها را تولید و با موفقیت پیوند بزنند اما این فعالیت‌ها معمولا در آزمایشگاه و بیمارستان به‌طور مجزا انجام می‌شود و اکنون این نخستین‌ باری‌ است که قرار است از اتاق عمل به طبقه بالا سفارش یک بافت (مانند یک گوش) برای پیوند به بیماری که زیر تیغ جراح است داده شود.

ایده این کلینیک تا آنجا جلو رفته است که در آینده یک پرینتر سه‌بعدی مخصوص در اتاق‌های عمل کار گذاشته شود تا جراح هر چه می‌خواهد را با استفاده از نمونه سلول بیمار، در اتاق عمل پرینت بگیرد و در جای خود در بدن او نصب کند.

مترجم: محمدرضا احمدی‌نیا

همچنین ببینید
اوج فناوری کمپانی Divergent در پرینت سه بعدی خودرو
اولین آزمایشگاه واقعیت مجازی در کشور راه اندازی شد
آزاده نامداری با همسرش سجاد عبادی و دخترش گندم! + عکس /گرداندن عامل تیر اندازی جمعه بازار ایرانشهر در شهر +تصویر
امضای تفاهم‌نامه همکاری موزه ملی علوم و فناوری با مرکز علم یونیور ساینس فرانسه
آزاده نامداری با همسرش سجاد عبادی و دخترش گندم! + عکس /گرداندن عامل تیر اندازی جمعه بازار ایرانشهر در شهر +عکس
چرا سی‌دی و دی‌وی‌دی‌ها از مرکز به سمت بیرون رایت می‌شوند؟!
فیت بیت امسال فروشگاه اپلیکیشن راه اندازی می‌کند
کفش پرینت شده ریباک عملکرد ورزشکار را افزایش می‌دهد
راه‌اندازی وای فای رایگان در ۲۷۹ ایستگاه مترو نیویورک
ربات‌های ال‌جی در مرکز توجه نمایشگاه CES 2017

تازه های علم و فناوری