آنفلوآنزای مرغی امسال؛ بیماری جدید و مجهول

آنفلوآنزای مرغی امسال؛ بیماری جدید و مجهول

۶۰ سال است که بیماری بسیار شبیه به آنفلوآنزای طیور در اکثر نقاط ایران و حتی تهران مشاهده شده و درسال ۱۳۸۴ نوع جدیدی از ویروس، بیماری آنفلوانزای فوق حاد را در پرنـدگان ایجاد کرد که در تعدادی از کشورهای اطراف نیز گزارش شد و طی سالیان اخیر این بیماری خسارت‌های زیادی به تولیدکنندگان طیور وارد کرده است. البته سابقه شیوع این بیماری در جهان به ۱۳۰ سال قبل در ایتالیا باز می گردد.

آنفلوآنزا یکی از بیماری‌های خطرناک پرندگان است که عامل آن ویروس بوده و به همین سبب می‌تواند به سرعت منتشر شود و پرندگان بسیاری را بیمار کند اما آنفلوآنزا انواع مختلفی دارد و برخی از آن‌ها تنها پرندگان را بیمار می‌کند و بعضی دیگر نیز علاوه بر جمعیت حیوانی، انسان را نیز مبتلا می کند و به این دلیل است که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به عنوان بیماری مشترک میان انسان و حیوان شناخته شده و مبارزه با آن در دنیا بسیار مورد توجه قرار داشته و دارد.

اما آنفلوآنزایی که طی سال های اخیر در ایران و جهان دیده می‌شود از نوع فوق حاد و به اصطلاح پزشکی عمدتا در سویه H۵N۱، H۵N۹ یا همین H۵N۸ بوده که سویه پایانی همان آنفلوآنزایی یود که در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ نیز مشاهده و تجربه شد اما به گفته بسیاری از کارشناسان این ویروس مانند دیگر ویروس‌های آنفلوآنزا تغییر یافته از نظر ژنتیکی است و می‌تواند پیامدها و مخاطرات متفاوتی با توجه به تغییر هویت جزئی‌اش نسبت به سویه مشابه سال‌های قبل داشته باشد.

همین تغییرها سبب شده تا برای بسیاری از کشورها هویت، چگونگی انتقال و سرایت به دیگر کشورها و مناطق و حتی امکان یا احتمال انتقال به انسان در این سویه جدید آنفلوآنزای فوق حاد به طور کامل اثبات نشود.

چرا که به گفته مهدی خلج – رییس سازمان دامپزشکی – هنوز هیچ گزارشی از ابتلای انسانی در این بیماری در جهان و کشورهای درگیر با آن ارائه نشده است اما احتمال این انتقال وجود دارد. از سوی دیگر گرچه تنها متهمان انتقال این بیماری از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر پرندگان مهاجر هستند اما برای این سویه جدید هنوز این فرضیه‌ای به صورت کامل ثابت نشده است.

ایسنا

همچنین ببینید
کشف تجهیزات آتش نشان ها در زیر آوار/ احتمال شناسایی اجساد جدید + تصاویر
صدور مجوز خرید تجهیزات جدید خارج از اعتبار به آتش نشانی
انتصاب جدید در سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
جزئیات نرخ سودبانکی جدید/تعیین سقف ۷۰درصدی برای پرداخت علی‌الحساب
خانه جدید 5 میلیون دلاری اوباما +عکس
کشف دو پیکر جدید از زیر آوار پلاسکو/ قربانیان فاجعه؛ ۵ نفر
بیانیه کاخ سفید درباره اولویت دولت جدید
حفر مسیر جدید برای دسترسی به فضای پشت موتور خانه
حفر مسیر جدید برای دسترسی به فضای پشت موتورخانه پلاسکو
حداقل و حداکثر عیدی امسال کارگران اعلام شد

تازه های اخبار