طرح آبرسانی به مشهد از سد ارداک به بهره‌برداری رسید

طرح آبرسانی به مشهد از سد ارداک به بهره‌برداری رسید
طرح آبرسانی به مشهد از سد ارداک به بهره‌برداری رسید

طرح آبرسانی از سد ارداک به مشهد مقدس، روز پنجشنبه همزمان با آغاز ماه ربیع الاول، با فرمان رییس جمهور به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی با حضور در محل بهره‌برداری از طرح آبرسانی به مشهد مقدس از سد ارداک، ضمن بازدید از این پروژه با توضیح مهندسان و مدیران ذیربط در جریان چگونگی عملیات اجرایی و احداث این طرح قرار گرفت.

او در فرمان بهره‌برداری از طرح آبرسانی به مشهد مقدس از سد ارداک گفت: به حول و قوه الهی و با توسل به روح مطهر حضرت ثامن‌الائمه (ع)، طرح آبرسانی از سد ارداک را آغاز می‌کنیم.

عملیات اجرای طرح آبرسانی از سد ارداک به مشهد با هدف انتقال و تصفیه ١٦.٦ میلیون متر مکعب آب در سال برای کمک به تامین بخشی از آب شرب و صنعت این کلانشهر، از سال ۱۳۸۵ آغاز شده است.

عملیات لوله‌گذاری برای اجرای یک خط انتقال با قطرهای ۸۰۰ و ۹۰۰ میلیمتر به طول ۵۶ کیلومتر، احداث یک واحد مخزن متعادل‌کننده ۱۰۰۰ متر مکعبی و همچنین ساخت یک واحد تصفیه‌خانه به ظرفیت یک متر مکعب برثانیه از دیگر مشخصات طرح آبرسانی از سد ارداک به مشهد مقدس است.

هزینه اجرای خط شامل مطالعات و طراحی‌ها، تملک و پرداخت خسارت اراضی، خرید تجهیزات، عملیات اجرایی و نظارت بر آن ٥٧٠ میلیارد ریال برآورد می‌گردد و هزینه اجرای تصفیه‌خانه شامل مخازن و فرآیند تصفیه ٥٥٠ میلیارد ریال است.

سد ارداک با ظرفیت ۲۳ میلیون مترمکعب یک سد خاکی با هسته رسی و در ۷۰ کیلومتری شمال غرب مشهد قرار دارد که با هدف مهار، کنترل، ذخیره و تنظیم جریان‌های دائم و فصلی رودخانه ارداک در موقعیت تلاقی دو آبراهه اصلی آبقد و میانمرغ به نام دوآبی احداث شده است.

این سد که با هزینه‌ای حدود ۵۰۰ میلیارد ریال ساخته‌شده، آب آشامیدنی و نیازمندی‌های بخش صنعت شهر مشهد و آب مورد نیاز یک هزار و ۶۷۰ هکتار از  اراضی زراعی روستاهای پایین دست سد را تأمین می‌کند. 

همچنین ببینید
تقدیر از تجارت الکترونیک پارسیان در هشتمین جشنواره ملی بهره وری
تعداد مصدومان ساختمان پلاسکو به ۱۵۷ نفر رسید
70پروژه آماده بهره برداری در شرق مازندران/افتتاح بیمارستان جایگزین بهشهر در خرداد 96
تعداد مصدومان حادثه ساختمان پلاسکو به ۱۵۱ نفر رسید
آمار مصدومان پلاسکو به ۱۵۰ تن رسید/ ۳ نفر بستری در بیمارستان
دلیل کند شدن آوار برداری در پلاسکو
تعداد مصدومان حادثه پلاسکو به ۱۴۵ نفر رسید
امار مصدومان پلاسکو به 145 نفر رسید

تازه های اخبار