رویش اولین دندان نوزاد کی است؟

اولین دندان
روییدن دندان در کودکان به طور کامل متفاوت است. بعضی از کودکان زود و بعضی دیگر دیر دندان در می آورند. اگر فرزند تان سالم است سنی که دندان در می آورد موروثی است و بستگی به طرز و نوع رشد و نمویی که به ارث برده است، دارد.

اولین دندان چه زمانی می روید؟
زمان دقیق و مشخصی برای بیرون زدن اولین دندان کودک تعیین نشده است. اغلب نوزادان در زمانی میان چهار تا هفت ماهگی اولین دندان آن ها جوانه می زند. برخی از نوزادان با یک دندان در دهان متولد می شوند، در حالی که برخی دیگر حتی تا دوازده ماهگی نیز هیچ دندانی ندارند. ممکن است اولین دندان فرزند تان در حدود هفت ماهگی در بیاید، ولی از سه تا چهار ماهگی آبریزش از دهان، جویدن و گاز گرفتن اشیا، حملات گریه و نحسی شدید داشته باشد. اگر به لثه های فرزند تان توجه کنید ممکن است قبل از بیرون زدن دندان از لثه یک برآمدگی سفید رنگ و کوچک روی لثه را مشاهده نمایید.

نشانه های دندان در آوردن
ناراحتی های دندان در آوردن در هر کودک متفاوت است. اما به احتمال زیاد یک یا چند علامت زیر را می توانید در فرزند تان مشاهده نمایید:
سرازیر شدن آب دهان
لثه های قرمز رنگ و متورم
بدخلقی و گریه
همه چیز را گاز می زند
امتناع از غذا
بی خوابی
خلاصه ممکن است زندگی شما را برای یک تا دو ماه مشکل سازد تا یک یا دو دندانش نیش بزند. علایمی مانند تب، استفراغ یا اسهال هرگز در اثر دندان در آوردن ایجاد نمی شوند، به همین دلیل نباید این نشانه ها را نادیده بگیرید.

همچنین ببینید
کمپوت سیب برای نوزاد، روش تهیه
قدرت بینایی نوزاد، چقدر است؟
بیماری تا‌ی‌ ساکس نوزاد، علائم خطر
غذای خوشمزه نوزاد، پوره زردک و سیب
نحوه دادن قطره استامینوفن به نوزاد
باز بودن ملاج نوزاد، مشکلی وجود دارد؟
بی قراری نوزاد بعد از واکسن، درمان
تول شدن نوزاد، نیاز به پیگیری دارد؟
تشخیص رفتار غیرعادی نوزاد، چگونه؟
کم خوابی نوزاد راه چاره دارد؟

تازه های سلامت