رویش اولین دندان نوزاد کی است؟

اولین دندان
روییدن دندان در کودکان به طور کامل متفاوت است. بعضی از کودکان زود و بعضی دیگر دیر دندان در می آورند. اگر فرزند تان سالم است سنی که دندان در می آورد موروثی است و بستگی به طرز و نوع رشد و نمویی که به ارث برده است، دارد.

اولین دندان چه زمانی می روید؟
زمان دقیق و مشخصی برای بیرون زدن اولین دندان کودک تعیین نشده است. اغلب نوزادان در زمانی میان چهار تا هفت ماهگی اولین دندان آن ها جوانه می زند. برخی از نوزادان با یک دندان در دهان متولد می شوند، در حالی که برخی دیگر حتی تا دوازده ماهگی نیز هیچ دندانی ندارند. ممکن است اولین دندان فرزند تان در حدود هفت ماهگی در بیاید، ولی از سه تا چهار ماهگی آبریزش از دهان، جویدن و گاز گرفتن اشیا، حملات گریه و نحسی شدید داشته باشد. اگر به لثه های فرزند تان توجه کنید ممکن است قبل از بیرون زدن دندان از لثه یک برآمدگی سفید رنگ و کوچک روی لثه را مشاهده نمایید.

نشانه های دندان در آوردن
ناراحتی های دندان در آوردن در هر کودک متفاوت است. اما به احتمال زیاد یک یا چند علامت زیر را می توانید در فرزند تان مشاهده نمایید:
سرازیر شدن آب دهان
لثه های قرمز رنگ و متورم
بدخلقی و گریه
همه چیز را گاز می زند
امتناع از غذا
بی خوابی
خلاصه ممکن است زندگی شما را برای یک تا دو ماه مشکل سازد تا یک یا دو دندانش نیش بزند. علایمی مانند تب، استفراغ یا اسهال هرگز در اثر دندان در آوردن ایجاد نمی شوند، به همین دلیل نباید این نشانه ها را نادیده بگیرید.

همچنین ببینید
چرک چشم نوزاد، باید چی کار کرد؟
وزن مناسب نوزاد، روندش باید چطور باشه؟
کم شیر خوردن نوزاد، مغزش رشد نمی کنه؟
خارش دندان نوزاد، بهترین راهکار چیست؟
چرا مدفوع نوزاد سبز میشود؟
دندان درآوردن نوزاد، عوارضش چیه؟
ماست دادن به نوزاد، ضرر داره؟
ذرت برای نوزاد، میتونه بخوره؟
دل پیچه نوزاد، یعنی شیرخشکش بده؟
ظروف تفلون، واسه غذای نوزاد مناسبه؟

تازه های سلامت