احتمال طوفان خورشیدی در سال ۲۰۲۰ میلادی

احتمال طوفان خورشیدی در سال ۲۰۲۰ میلادی

مهر نوشت: دانشمندآمریکایی پیش بینی می کند در سال ۲۰۲۰ میلادی یک طوفان خورشیدی اتفاق خواهد افتاد که احتمالا به قطع سرویس های اینترنتی و مخابراتی منجر می شود.

به نقل از اکسپرس، پیت رایلی دانشمند ارشد موسسه «علوم پیش بینی» در سن دیه گو کالیفرنیا پیش بینی کرده است ۱۲ درصد احتمال دارد تا پایان دهه میلادی کنونی طوفان خورشیدی در زمین اتفاق بیافتد.

دانشمندان هشدار داده اند، چنین میزان احتمالی بالاست و این طوفان خورشیدی احتمالا قدرتی به اندازه طوفان «کارینگتون» خواهد داشت که در سال ۱۸۵۹ میلادی اتفاق افتاد.

طوفان خورشیدی که ۱۵۰ سال قبل اتفاق افتاد چنان قدرتمند بود که شفق جنوبی از منطقه کوئینزلند در استرالیا قابل مشاهده بود. اما امروزه با توجه به آنکه جهان به شدت وابسته به فناوری است، تاثیرات چنین طوفانی سهمگین خواهد بود.

طوفان های خورشیدی چنان قدرتی دارند که می توانند فناوری ها را در جهان ویران کنند. زیرا اشعه های خورشید که به زمین می خورند، به گرمتر شدن لایه خارجی اتمسفر و در نتیجه منبسط شدن کره زمین منجر می شوند.

در این حالت سیگنال های ماهواره ای برای راهیابی به اتمسفر منبسط شده زمین، دچار مشکل می شوند. در نتیجه خدمات اینترنت، جی پی اس، ماهواره های تلویزیونی و سیگنال موبایل قطع خواهد شد.

علاوه براین موارد طوفان خورشیدی به افزایش قدرت میدان مغناطیسی زمین منجر می شود. در این حالت میزان الکتریسیته موجود در شبکه های توزیع و انتقال برق بیشتر می شود و احتمال انفجار نیروگاه های برق نیز وجود دارد.

منبع: مهر

همچنین ببینید
در این مشاغل احتمال خودکشی بالاست!
اعلام جزئیاتی از خسارات طوفان جمعه در مازندران
رونمایی از بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان+ عکس
احتمال شکایت برخی از اعضای شورا از احمد حکیمی پور به دلیل انتشار اسناد مخدوش
بارش شهاب در مراسم افتتاحیه المپیک توکیو ۲۰۲۰
جاده های اروپا با پنل خورشیدی فرش می شوند
خسارت طوفان به فرودگاه بندرعباس/ پرواز های بندرعباس فرودگاه در ابهام
احتمال لغو تحریم مراسم برترین‌های آسیا
مهرزاد: من همه تیم والیبال نشسته ایران نیستم/ باید به فکر پارالمپیک ۲۰۲۰ باشیم
طوفان دوپینگ در دسته 94 کیلوگرم وزنه برداری و یک خبر فوق العاده برای ایران

تازه های گوناگون