فروش هوای پاک در چین!

فروش هوای پاک در چین!
فروش هوای پاک در چین!

با تشدید آلودگی هوا در بیشتر شهر‌ها و استان‌های چین مردم این کشور به خرید بطری‌های حاوی اکسیژن پاک و عاری از آلودگی با قیمت۳۰ دلار روی آورده‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از ایرنا؛ این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که در هفته‌های گذشته در سراسر کشور چین بار‌ها هشدار آلودگی هوا صادر شده است.

مردم چین پیش‌تر نیز اقدام به خرید و تهیه هوای پاک که گفته می‌شد از مناطق جنگلی کانادا وارد این کشور شده، تا مبلغ ۵۰ دلار هم کرده‌اند.

با این حال تازه‌ترین گزارش‌ها نشان می‌دهد که بطری‌های اکسیژن پاک اکنون به صورت آنلاین با محتوی هوای نیوزیلند در هر بطری به قیمت ۳۰ دلار به آن‌ها فروخته می‌شود.

بر اساس محاسباتی که نشریه «ساوت چاینا» از هنگ کنگ انجام داده است هر ۱۰ تنفسی که از این بطری‌ها می‌شود برای خریدار آن ۲ دلار هزینه خواهد داشت.

نشریه جوانان پکن در گزارشی آورده است؛ مناطق شمالی چین به شدت هوای آلوده را در ماه‌های گذشته تجربه کرده‌اند و بیشترین خریداران این بطری‌ها، از این نواحی هستند.

آلودگی در شهر پکن پایتخت چین نیز بار‌ها از مرز استاندارد گذشته و بعضا ۱۰ تا ۲۰ برابر آلودگی بالا‌تر از حد مجاز را تجربه کرده است.

گزارش حاکیست، بیشتر بطری‌های هوای پاک علاوه بر نیوزیلند از کانادا نیز به چین ارسال می‌شود که خریداران زیادی هم دارد.

خریداران این بطری‌های اکسیژن می‌گویند، دست کم می‌دانند وقتی تنفس می‌کنند دود و آلودگی وارد دستگاه تنفسی آن‌ها نمی‌شود.

فروشندگان این هوا به ساکنان شهر پکن اعلام کرده‌اند با توجه به آلودگی بسیار بالای پایتخت چین حاضرند تخفیف‌های ویژه‌ای نیز برای خریداران خود قائل شوند.

بنابر ارزیابی‌ها، سالانه دست کم ۷۵۰ هزار نفر در چین به علت آلودگی هوا و آب می‌میرند و طی ۱۰ سال اخیر، آمار سرطان ریه تا ۶۰ درصد افزایش یافته است.

گزارش‌ها حاکیست که فقط در سال ۲۰۱۳ حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در چین بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست داده‌اند.

برخی گزارش‌ها نیز بیانگر این موضوع است که چنانچه این روند ادامه یابد سالانه بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر دچار مرگ‌های زودرس به دلیل استنشاق هوای آلوده در چین خواهند شد.

همچنین ببینید
تلاش جدید کنگره برای جلوگیری از فروش بوئینگ به ایران
عده ای در فضای مجازی مشغول تبلیغات و فروش داروهای نیروزا و قاچاق هستند
29 دی روز هوای پاک است اما دریغ از هوای پاک
ابتکار: به زودی ۱۰میلیون موبایل در ایران زباله می‌شود/ لایحه هوای‌پاک در مراحل‌آخر تصویب/ تاثیرات برجام
تدابیر دولت برای رسیدن به هوای «پاک»
تدوین «لایحه هوای پاک» آخرین مراحل خود را در مجلس می‌گذراند
طرح کنگره آمریکا برای لغو فروش هواپیما به ایران

تازه های اخبار