وزیر انرژی عربستان رئیس دوره‌ای اوپک شد

وزیر انرژی عربستان رئیس دوره‌ای اوپک شد
وزیر انرژی عربستان رئیس دوره‌ای اوپک شد

در پایان یکصد و هفتاد و یکمین نشست عادی اوپک، وزیر انرژی عربستان به عنوان رئیس دوره‌ای این سازمان در سال ٢٠١٧ میلادی انتخاب شد.

به گزارش ایلنا، صد و هفتاد و یکمین کنفرانس عادی اوپک در وین، خالد الفالح، وزیر انرژی، صنعت و منابع معدنی عربستان، را به مدت یک‌سال از یکم ژانویه سال ٢٠١٧، به عنوان رئیس دوره‌ای اوپک انتخاب کرد.

در همین حال، سهیل محمد المزروعی، وزیر انرژی امارات نیز از یکم ژانویه سال آینده میلادی به عنوان نایب‌رئیس دوره‌ای اوپک برگزیده شد. ریاست اوپک، سمتی تشریفاتی است که براساس ترتیب حروف الفبا هر سال به یکی از کشورهای عضو این سازمان می‌رسد؛ وزیر نفت و انرژی آن کشور ریاست کنفرانس‌های سالانه اوپک را عهده‌دار می‌شود.

بر اساس این گزارش، دبیرکل بالاترین مقام اجرایی را در دبیرخانه اوپک بر عهده دارد که براساس اجماع میان وزیران نفت و انرژی اوپک در نشست‌های این سازمان انتخاب می‌شود و مدت مسئولیت آن سه سال است که با اجماع اعضا برای یک دوره سه ساله دیگر قابل تمدید خواهد بود. محمد سانوسی بارکیندو به تازگی در نشست ١٦٩ اوپک در وین با اجماع میان اعضای اوپک، به سمت دبیرکلی این سازمان انتخاب شد.

اوپک سالانه دو نشست عادی یکی در تابستان و دیگری در زمستان یعنی اواخر هر سال میلادی، در دبیرخانه دائمی این سازمان در وین با حضور وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو برگزار می کند، این نهاد بین المللی هم اکنون ١٤ عضو دارد.

کنفرانس اوپک همچنین در نشست ١٧١ این سازمان استوائو پدرو، نماینده آنگولا در هیئت‌عامل اوپک را به عنوان رئیس هیئت عامل این سازمان و ویلسون پاستور، نماینده اکوادور در هیئت عامل اوپک را به عنوان نایب‌رئیس برگزیدند که دوره مسئولیت آنان نیز یک‌ساله خواهد بود و از یکم ژانویه سال ٢٠١٧ میلادی آغاز می‌شود.

بر اساس بیانیه پایانی اعضای اوپک، صد و هفتاد و دومین نشست عادی اعضای اوپک ٢٥ ماه مه سال ٢٠١٧ میلادی (چهارم خردادماه ٩٦) در وین برگزار می‌شود.

همچنین ببینید
سیاستمدار مصری: رابطه آمریکا با مصر و عربستان دیگر گرم و دوستانه نخواهد بود
حملات هوایی عربستان به مدرسه‌ای در صنعا
پیام حسن‌نیت ظریف/تلاش ایران و عربستان در پی حل اختلافات
ثبت شکایت رئیس دولت اصلاحات از سردار نقدی در دادسرا
شکایت رئیس دولت اصلاحات از سردار نقدی ثبت شد
پیشنهاد رئیس بنیاد شهید برای تدفین شهدای آتش‌نشان ساختمان پلاسکو
پیشنهاد رئیس شورای عالی روسیه متحد برای ریاست مدودف بر این حزب
گزارش وزیر کشور درباره ابعاد حادثه پلاسکو به شورای امنیت کشور
رئیس سابق سیا: ترامپ "نفرت‌انگیز" است
وزیر علوم رئیس دانشگاه شهید بهشتی را عزل کرد

تازه های اخبار