چرا من باردار نمی شوم؟

 سوال مخاطب نی‌نی‌بان: 18ساله هستم و دوساله اقدامم اما باردار نشدم مشکلی هم نداریم این ماه رفتم دکتر برام قرص یود داد و ویتامین د و این ماه کلی علائم داشتم الانم دارم اما خیلی زود پریود شدم که زیاد شبیه پریودی های گذشم نیست وکم و بعضی وقتا قهوه ای آیا من باردارم یا مشکلی هست؟

پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی: 

در ابتدا بهتر است نگران نباشید و استرستان را کم کنید چون همین استرس می تواند روی باردار شدن تاثیر منفی داشته باشد. ما معمولا به خانم هایی که سنشان کمتر از سی سال هست یک سال زمان می دهیم تا بعد از اولین اقدام برای بارداری، بچه دارد شود. اگر سن خانم بالای سی سال باشد این زمان حدود 7 ماه است و برای خانم های بالای 40 سال هم حدود 3-4 ماه زمان در نظر می گیریم. اگر در حال حاضر عارضه دیگری از جمله عفونت و... دارند باید بررسی شوند و بیماری یا اختلال جانبی درمان شود. در غیر این صورت می توانند تا یک سال صبر کنند و بعد از آن اگر بارداری اتفاق نیفتاد همزمان با همسرشان به کلینیک های ناباروری مراجعه کنند تا آزمایش های تخصصی برایشان انجام شود.

دکتر میترا آشوری، متخصص زنان و زایمان:
لک دیدن نشانه بارداری نیست. اگر شک دارید که باردار هستید و یا پریودتان عقب زده تست بتا یا همان آزمایش بارداری بدهید. گاهی در ماه هایی که تخمک گذاری اتفاق نمی افتد خانم ها لک می بینند. اگر یک بار این مسئله اتفاق بیفتد اشکالی ندارد. ولی اگر باز هم تکرار شود حتما به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا معاینه و بررسی بشوید. 

 
همچنین ببینید
مادران باردار، مرده زایی در سه ماه آخر!
زنان شاغل باردار، کدام ها در خطرند؟
زگیل تناسلی، خانم باردار/ صدای دکتر
رژیم غذایی مناسب برای باردار شدن
خانم های باردار، از اینها اجتناب کنید!
زن باردار، چه ویتامین هایی نیاز دارد؟
کمک به باردار شدن، انگل روده؟
حمایت مالی و درمانی از مادران باردار معتا
زنان مبتلا به مشکلات قلبی مادرزادی می‌توانند باردار شوند
استفراغ بعد از قرص اورژانسی، باردار میشم؟

تازه های سلامت