مصرف آهن در دوران بارداری، چه عوارضی دارد؟

آهن مانند هر دارو یا مکمل دیگری عوارض مخصوص به خودش را دارد. برای مثال، 10 درصد عوارض گوارشی، شامل یبوست، تیرگی مدفوع، تهوع، دردهای شکمی، استفراغ و... می شود. یک تا 10 درصد عوارض گوارشی ناشی از مصرف آهن، اسهال، سوزش سر دل، تغییر رنگ ادرار و... است.
 
املاح مختلف آهن، از لحاظ میزان اثربخشی، میزان جذب و بروز عوارض تقریبا مشابه یکدیگرند. در حال حاضر یکی از اقداماتی که در راستای کاهش عوارض جانبی گوارشی آهن صورت گرفته، تهیه و فرموله کردن ترکیبات آهن به صورت روکش دار (Entric Coating Formolation) است.
 
این تغییر در فرموله کردن، باعث کاهش عوارض  گوارشی شده، اما این مسئله، جذب آهن در روده را دچار اختلال می کند و باعث می شود که جذب، به درستی صورت نگیرد و نهایتا جذب آن در حدود 30 درصد در این فرمولاسیون ها نسبت به ترکیبات با فرمولاسیون معمولی کاهش یافته است.
 
عوارض گوارشی آهن با گذشت زمان کمتر می شود، اما در صورت عدم تحمل عوارض گوارشی در ابتدای مصرف، بهتر است زمان استفاده آن را به شب و هنگام خواب موکول کرد (البته باید از دو ساعت قبل، فرد غذایی نخورده باشد).
 
یکی دیگر از راه هایی که برای این مسئله وجوددارد، این است که مکمل آهن با شکم پر مصرف شود. انجام این کار باید تا زمانی که ایجاد تحمل گوارشی، به وجود بیاید، ادامه داشته باشد، بعد از آن می توان با شکم خالی نیز از آهن استفاده کرد.

همچنین ببینید
اندام قبل از بارداری، چگونه به آن برگردیم؟
قبل از بارداری، تیروئیدتان را چک کنید!
اصول تغذیه ای در ماه نهم بارداری
ممنوعیت های غذایی در ماه سوم بارداری
نمک چه تاثیری بر روی حافظه و ذهن دارد؟
بروز یبوست در دوران بارداری چه دلایلی دارد؟
چگونه در دوران بارداری فشار خون را کنترل کنیم؟
دومین بارداری با اولین بارداری چه تفاوتی دارد؟
نارسایی جفت جنین، چه تاثیری دارد؟
سرماخوردگی در بارداری، بهترین راه معالجه

تازه های سلامت