وابستگی دارویی به تولیدات خارجی کاهش یافت

وابستگی دارویی به تولیدات خارجی کاهش یافت

وابستگی دارویی به تولیدات خارجی

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو ،رسول دیناروند، در سال 1395 نسبت به دیگر سال های گذشته وابستگی کشور نسبت به واردات دارو به حد قابل توجهی کاهش یافته و این مسئله باعث شده تا جلوی خروج میزان زیادی از ارز گرفته شود.دیناروند علت اصلی توسعه صادرات و کاهش وابستگی را شرکت های دانش بنیان بیان بیان کرده است.

رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به نقش شرکت‌های دانش بنیان در کاهش وابستگی، توسعه صادرات و حمایت از تولید داخل بیان کرد: سهم تولید داخل در سال 92، 60 درصد بوده که این میزان اکنون به 70 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در سال 92 هزینه ارزی یا وابستگی به خارج از کشور هزار و 350  میلیون دلار بوده که در سال 94 به یک میلیارد تومان کاهش یافته است. به این معنا که در این حوزه با کاهش 30 درصدی ارزبری مواجه بودیم. حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نیز موجب افزایش سهم فروش داروها و تجهیزات پزشکی به 2 هزار میلیارد تومان شده است.

دیناروند از تولید 100 قلم داروی وارداتی در داخل کشور ظرف سه سال گذشته خبر داد و عنوان کرد: 40 درصد از این میزان تولیدات توسط شرکت‌های دانش بنیان صورت گرفته که 50 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی داشته است.

وی توسعه صادرات را اقدامی مشکل دانست و بیان کرد: هدفی که در این زمینه تعیین شده زمان بر است اما امیدواریم تا پایان سال 1404 به تراز مثبت تجاری برسیم.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

همچنین ببینید
خطرات کاهش کلسیم در بدن
روش های کاهش استرس شغلی
تغییرات کوچک در سبک زندگی برای کاهش وزن سریع
وابستگی پسر به مادر، تنها نمی ماند
چای سبز و زردچوبه،2 گیاه دارویی ضد سرطان
مصرف سبوس خطر ابتلا به سرطان روده و گوارش را کاهش می دهد
تولید دارویی برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی در ایران
خوراکی های مفید برای کاهش اشتها و ایجاد حس سیری – لاغری – کاهش وزن
روش های کاهش اشتها و رفع گرسنگی – کاهش وزن و لاغری
خوراکی هایی برای کاهش اشتها و لاغری – کاهش وزن

تازه های سلامت