الگوی چینی برای توسعه استفاده از خودروی الکتریکی

تلفن‌های هوشمند در اواخر این دهه، تلویزیون‌های رنگی در دهه 70 میلادی یا حتی موتورهای بنزینی در اوایل قرن بیستم، همه از این جمله هستند. اگرچه پیش‌بینی دقیق زمان این تحولات بسیار دشوار است، ولی زمانی که این تحولات رخ دهد، کل جهان تغییر خواهد کرد. بسیاری از کارشناسان دهه 2020 را زمان تغییر به سوی خودروهای الکتریکی می‌دانند. به نظر می‌رسد چنانچه زمان شیفت به سوی خودروهای الکتریکی فرا رسد، شوک بزرگی بر بازار نفت وارد خواهد شد، که از این حیث آثار غیرقابل انکاری را بر اقتصاد ایران برجا خواهد گذاشت.


قیمت باتری‌های الکتریکی در سال گذشته 35 درصد کاهش یافته است و صنعت خودرو در مسیری قرار دارد که خودروهای الکتریکی حتی بدون پرداخت یارانه می‌توانند در 6سال آینده با رقبای بنزینی خود رقابت کنند. بسیاری از تحلیل‌ها اکنون نشان می‌دهد که زمان خیز خودروهای الکتریکی فرا رسیده است. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا سال 2040 قیمت خودروهای الکتریکی کمتر از 22 هزار دلار (بر مبنای ارزش فعلی دلار) خواهد رسید و 35 درصد خودروهای جدید تولید شده در این سال دارای محل شارژ الکتریکی خواهند بود. در چند سال آینده شرکت‌های معتبری همچون تسلا، BYD، چوی و نیسان برای فروش محدوده گسترده تری از خودروهای الکتریکی در رنج 30 هزار دلاری برنامه ریزی کرده‌اند. سال گذشته فروش خودروهای الکتریکی در جهان 60 درصد افزایش یافته است. ساخت باتری نزدیک یک سوم هزینه یک خودروی الکتریکی را شامل می‌شود. برای آنکه خودروهای الکتریکی بتوانند در جهان فراگیر شوند، چهار ضرورت اصلی وجود دارد:

1- دولت‌ها باید انگیزه‌ای برای کاهش هزینه‌ها فراهم کنند
2- تولیدکنندگان باید حاشیه سود فوق‌العاده کم را بپذیرند
3- مشتریان باید مایل باشند هزینه بیشتری برای خودروهای الکتریکی بپردازند
4- هزینه ساخت باتری کاهش یابد

سه مورد نخست در روندهای آینده قابل دستیابی است. ولی ممکن است این تغییرات با نوساناتی همراه باشد، ولی هزینه ساخت باتری‌ها به شدت در مسیر نزولی حرکت می‌کند. اکنون دولت‌ها انگیزه‌های فراوانی برای گسترش استفاده از خودروهای الکتریکی ایجاد کرده‌اند. در چین اضافه کردن هر خودروی بنزینی موکول به از رده خارج شدن خودرو دیگر و استفاده از پلاک خودروی قدیمی به جای خودروی جدید است. در حالی که برای خودروهای هیبریدی و الکتریکی دریافت پلاک به راحتی و بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای صورت می‌گیرد. در برخی موارد نیز دریافت پلاک برای خودرو بنزینی مستلزم پرداخت هزینه 6 هزار دلاری و صف انتظار نسبتا طولانی است، در حالی که تحویل خودروهای هیبریدی و الکتریکی بلافاصله در نمایندگی انجام می‌گیرد.گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که اکنون شرکت BYD چین از رقبای سنتی خود شامل تویوتا، نیسان، فولکس واگن و حتی تسلا به لحاظ حجم تولید سبقت گرفته است. بخش زیادی از توفیق این شرکت مدیون مشوق های دولتی برای استفاده از خودروهای الکتریکی است.

توضیح: در برخی آمارهای جهانی تولید خودروهای الکتریکی دو شرکت رنو و نیسان را به دلیل اینکه مدیریت واحد دارند تجمیع می کنند که در این صورت گروه رنو - نیسان بزرگترین تولید کننده خودروهای الکتریکی است.

اقتصاد نیوز

همچنین ببینید
10 خودروی پرسرعت دنیا را بشناسید!
آیفون 8 دارای حسگر لیزری برای تشخیص چهره کاربر است
خبر خوب برای سامسونگ: محققان در حال ساخت باتری‌هایی مقاوم در برابر آتش سوزی هستند
به‌روزرسانی جدید گوگل برای رفع مشکل صدای پیکسل و پیکسل XL
شیائومی پس از رشد برق آسا، درحال بازسازی برای رشدی آرام و همیشگی است
امکان دسترسی به کورتانا از طریق لاک اسکرین برای کاربران اندروید فراهم شد
تلاش محققان برای تولید واکسن هپاتیت ب
نادلا: هوش مصنوعی نباید تهدیدی برای نیروی کار انسانی باشد
با ۱۰ خودروی برتر ۸ سیلندر سال ۲۰۱۶ آشنا شوید!
برنامه‌ای برای افزایش عمر باتری اندرویدی‌ها

تازه های علم و فناوری