کلسیم در بارداری، ده منبع غذایی

آیا باردار هستید؟ آیا دکتر شما افزایش مصرف کلسیم را به شما توصیه کرده است؟ اگر باردار هستید و مصرف کلسیم به شما توصیه شده است، این مطلب را مطالعه کنید.

مصرف کلسیم در دوران بارداری امری ضروری است زیرا باعث تشکیل اسکلت نوزاد می شود. عدم دریافت کلسیم به مقدار کافی می تواند باعث افزایش احتمال پوکی استخوان در سنین بالا شود. بنابراین تنها کاری که شما باید در طول بارداری انجام دهید، کنترل رژیم غذایی و افزایش کلسیم ذخیره در بدن می باشد. در ادامه ده منبع غنی از کلسیم که در طول بارداری توصیه می شود ذکر شده است.

شیر

شیر یکی از منابع غنی از کلسیم می باشد که محبوب تمامی سنین می باشد. خوردن یک لیوان شیر در ابتدای روز بهترین راه برای متناسب ماندن بدن شما است. نه تنها شیر، بلکه سایر فرآورده های لبنی از جمله ماست، پنیر و ... نیز سرشار از کلسیم می باشند. بنابراین در صورتی که نسبت به لبنیات آلرژی ندارید، مقدار زیادی شیر و لبنیات در طول روز و به خصوص در دوران بارداری مصرف کنید.

مرکبات

هنگامی که صحبت از منابع کلسیم می شود، مرکبات را از یاد نبرید. مرکبات بهترین منبع کلسیم می باشد و در صورتی که تمایل به مصرف لبنیات ندارید مصرف مرکبات به شما توصیه می شود. در کنار کلسیم، مرکبات غنی از آنتی اکسیدان ها مثل ویتامین ث می باشند. ویتامین ث باعث افزایش ایمنی بدن و بارداری سالم می شود.

خرما

میوه مرموزی که غنی از انرژی و مواد مغذی می باشد. خرما غنی از کلسیم می باشد و باعث سلامتی دندان ها و استخوان های شما می شود. خرما در تمام طول سال در فروشگاه ها یافت می شود. در صورتی که تمایل به شیرینی جات دارید مصرف خرما به عنوان محصولی سالم توصیه می شود.

انجیر خشک

انجیر خشک یک میان وعده بسیار عالی است. انجیر نه تنها غنی از کلسیم است بلکه دارای مقدار زیادی فیبر نیز می باشد. این محصول نه تنها باعث محکم شدن استخوان های جنین موجود در رحم شما می شود بلکه شما را از شر یبوست روزانه و مشکلات آن رها می کند.

نوعی کلم

سبزی برگ دار سبز رنگ یکی از اعضای خانواده کلم ها می باشد. این محصولی جزئی جدایی ناپذیر از غذاهای چینی می باشد. بنابراین تمام خانم هایی که تمایلی به مصرف لاکتوز ندارند یا از طعم شیر گاو لذت نمی برند می توانند در رژیم غذایی خود از این محصول استفاده کنند.

جو

فرنی جو حاوی مواد مغذی فراوانی از جمله کلسیم، ویتامین ب 2، کربوهیدرات، فولیک اسید، پتاسیم و ... است. این غذا صبحانه ای سالم است که باعث پر شدن معده شما می شود و تا ساعت ها احساس گرسنگی نمی کنید.

کلم

شکل ظاهری این محصول مشابه کلم می باشد و غنی از کلسیم است. این محصول به صورت سالاد  و چیپس قابل مصرف است. بنابراین به خانم ها توصیه می شود جهت جبران کمبود کلسیم در بارداری از این محصول استفاده کنند.

بادام

بادام آجیلی سرشار از کلسیم و ویتامین ای می باشد. افزودن آن به رژیم غذایی در بارداری نتایج مطلوبی به دنبال دارد.

کلم بروکلی

مصرف کلم بروکلی در بارداری مقدار زیادی کلسیم به بدن شما می رساند. افزودن این سبزی به غذا باعث خوش رنگ و روی شدن غذای شما می شود.

توفا

توفا منبعی غنی از کلسیم است که در طول بارداری توصیه می شود و در بین کلیه محصولات مقام اول محبوبیت در جهت تناسب اندام را دارد. این ماده غنی از کلسیم، منیزیم، پروتئین، آهن و ... است. توفا سرخ شده، توفا و سبزیجات به همراه سس بادام زمینی غذاهایی است که می توان با توفا تهیه کرد.

رژیم غذایی خود را در بارداری با استفاده از مواد مغذی ذکر شده غنی از کلسیم کنید تا نوزادی سالم داشته باشید.

همچنین ببینید
بارداری در دوران شیردهی، چیکار کنم؟
کاکوتی در بارداری، بخوریم یا نه؟
آی یو آی و بارداری، آرزوی بارداری!
هموروئید در بارداری، گله و شکایت خانم ها
دیابت در بارداری، ملاحظات لازمه چیه؟
خنک شدن در بارداری، راهکار های مفید
خوردن این 5 ماده غذایی را در فصل زمستان فراموش نکنید
بارداری با رحم دوشاخ، سخت اما ممکن
ام آر آی در دوران بارداری، آسیب به جنین؟
آموزش ورزش در دوران بارداری

تازه های سلامت