بررسی تاثیر لغو روادید در روابط ایران و روسیه

بررسی تاثیر لغو روادید در روابط ایران و روسیه
بررسی تاثیر لغو روادید در روابط ایران و روسیه

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه با معاون وزارت خارجه روسیه دیدار کرد.

به گزارش ایلنا، رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امورخارجه کشورمان که برای انجام مذاکره و رایزنی‌های سیاسی با مسئولان و مقامات روسیه در این کشور به سر می‌برد ، روز گذشته با  مارگولوف معاون وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کرد.

در این ملاقات دو طرف ضمن مروری بر روند رو به رشد روابط و همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، این روند را بسیار مثبت ارزیابی کرده و با اشاره به موافقتنامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم‌های امضاء شده در چند سال اخیر بین دو کشور بر لزوم پیگیری جدی و اجرای آنها تاکید کردند.

طرف روس ضمن اشاره به رشد ۸۰ درصدی حجم مبادلات دو کشور در ۹ ماهه سال جاری میلادی و اینکه این رشد در مقایسه با رشد حجم روابط تجاری و اقتصادی روسیه با کشورهایی نظیر چین ، هند و کشورهای آسه آن  بیشتر بوده ، چشم‌انداز رشد و توسعه روابط تجاری و اقتصادی ایران و روسیه را مثبت ارزیابی کرده و بر عزم طرف روس برای اجرای پروژه‌های مهم دو کشور از جمله واحد دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر تاکید کرد.

رحیم پور نیز در این ملاقات با اشاره به موفقیت‌های ایران و روسیه در همکاری‌های دوجانبه در حوزه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی و  از جمله مشارکت سازنده دو کشور در روند حل و فصل بحران سوریه و از طرفی عزم رهبران ایران و روسیه برای توسعه هرچه بیشتر روابط ، بر این نکته تاکید کرد که روند تحولات سال‌های اخیر در روابط دوجانبه و از طرفی تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای نشان می‌دهد که این روابط به سطحی از روابط ویژه ارتقاء یافته و وارد فصل نوینی شده که نیازمند ابتکارات و تمهیدات جدید و رایزنی و هماهنگی بیشتر در سطح مقامات عالیه دو کشور است .

در این دیدار تاکید شد که امضای موافقتنامه‌ها و ارائه تسهیلات در خصوص روادید سفر برای اتباع دو کشور باعث افزایش تعداد پروازهای مستقیم و رشد قابل ملاحظه توریسم و  سفر گردشگران شده است.

در این ملاقات همچنین طرفین مسائل و تحولات منطقه ، مسائل مربوط به افغانستان ، روند مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه، بالاخص  در آسیای مرکزی و قفقاز را مورد بررسی قرار داده و بر لزوم رایزنی بیشتر  بین مقامات بلند پایه دو کشور تاکید کردند.

همچنین ببینید
مردان با شهامت در نبرد با آتش، بر تارک تاریخ ایران جاودانه شدند
اعلام تاریخ انتقال پیکر هنرمند تئاتر به ایران
حادثه «پلاسکو» در جلسه فوق‌العاده شورای شهر تهران بررسی می‌شود
آیت الله هاشمی وزنه تعادل در ساحت سیاسی و اجتماعی ایران بود/ دوران پساهاشمی توام با پرسش های جدی و نگرانی های بسیار عمیق است
پیشنهاد فوری به ترامپ: ایران را منزوی کن
بازداشت ۶ تن از عوامل تعرض به سفارت ایران در دانمارک
3 تیم برتر ایران: تراکتور، پرسپولیس و استقلال
اشتیاق کره‌ای ها برای پژوهش بر کشاورزی ایران

تازه های اخبار