شیوع آنفولانزای حاد پرندگان در مرغداری های هم جوار البرز/ هشدار به مردم برای خرید طیور زنده

شیوع آنفولانزای حاد پرندگان در مرغداری های هم جوار البرز/ هشدار به مردم برای خرید طیور زنده
شیوع آنفولانزای حاد پرندگان در مرغداری های هم جوار البرز/ هشدار به مردم برای خرید طیور زنده

به گزارش ایلنا در البرز، علی اصغر شریفی با بیان این که در هفته های گذشته 2 واحد مرغداری در منطقه ملارد استان تهران درگیر بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان شدند، گفت: به دلیل اینکه ویروس این بیماری از طریق هوا و پرندگان مهاجر منتقل می شود و این منطقه هم مرز با استان البرز است، تدابیر شدید امنیتی و بهداشتی در سطح واحدهای مرغداری استان اعمال شده است.

وی در ادامه با تاکید بر این که هیچگونه نگرانی از بابت سلامت مرغ و گوشت عرضه شده در واحدهای عرضه مجاز در استان وجود ندارد، افزود: کارشناسان این اداره کل با همکاری شهرداری با فروشندگان خرده موجود در سطح شهرستان های استان که اقدام به فروش هرگونه پرنده زنده می کنند، برخورد و در هفته گذشته بیش از 100 فروشنده پرنده در شهر کرج جمع آوری شدند.

شریفی با تاکید مجدد بر سلامت مرغ و گوشت های عرضه شده در واحدهای عرضه کننده مجاز، خاطرنشان کرد: در صورتی که این فرآورده ها دارای لیبل و مجوز بهداشتی دامپزشکی باشند، دارای سلامت کامل بهداشتی هستند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ورود و خروج ماشین های حمل طیور به استان به شدت کنترل می شود تا حتی یک مرغ بدون مجوز وارد استان نشود و در صورت مشاهده هر گونه موارد مشکوک به بیماری، نمونه خون به آزمایشگاه مرجع سازمان دامپزشکی ارسال می شود.

این مسئول در پایان، با اشاره به اینکه امکان شیوع این بیماری از طریق پرندگان مهاجر نیز وجود دارد، گفت: کنترل و پایش این پرندگان برعهده سازمان حفاظت محیط زیست است و این سازمان نیز با همکاری تنگاتنگی که با سازمان دامپزشکی دارند موظف شده است در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک و یا لاشه مشکوک، نمونه خون آن را جهت ارسال به آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی تحویل دهد.

همچنین ببینید
قدردانی ظریف از همدردی جهانیان برای حادثه پلاسکو
بیشترین خسارت حادثه پلاسکو برای پیراهن‌دوزها
کشف مسیرهای جدید برای حفاری زیر آوار/ تداوم ایمن‌سازی در دیواره غربی پلاسکو
سردار جلالی: وجود مراکز پرخطر در تهران، زندگی مردم را تهدید می‌کند
مراحل پایانی حفر تونل از پاساژ کویتی‌ها برای رسیدن به زیرزمین پلاسکو
کمپینی برای اشتغال کارگران پلاسکو
دستور ویژه وزیر اقتصاد برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان پلاسکو
هیچ انسان زنده و یا پیکری در موتورخانه پلاسکو نبود
صف متقاضیان ارز مقابل برخی صرافی‌ها برای دلار ۳۷۵۰ تومانی بانک مرکزی
پایان امیدها برای یافتن مفقودان زنده/ هیچ انسان زنده و یا پیکری در موتورخانه پلاسکو نبود

تازه های اخبار