مراسم سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و امام رضا(ع) در خارج از کشور

مراسم سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و امام رضا(ع) در خارج از کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از  روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم در کشورهای ذیل برگزار شد:

مالزی

مراسم سالروز رحلت جانگداز نبی مکرم اسلام، رحمه للعالمین، حضرت ختمی مرتبت خاتم الانبیاء و المرسلین محمد ابن عبدالله (ص) و شهادت امام المکرمین حضرت حسن بن علی المجتبی علیه السلام و امام هشتم ثامن الحج علی بن موسی الرضا علیه السلام به همت هیات مذهبی ایرانیان مقیم کوالالامپور مالزی، شامگاه یکشنبه هفتم آذرماه مصادف با ۲۸ صفر در محل رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی برگزار شد .

این مراسم  با حضور خانم افخم سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی، علی محمد سابقی رایزن فرهنگی کشورمان در مالزی و جمعی از کارگزاران نظام , دانشجویان و دیگر ایرانیان مقیم این کشور در محل رایزنی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی برگزار شد.

دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در مالزی که از مناطق مختلف کوالالامپور در این مراسم حضور یافته بودند، پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشا، و قرائت  قران کریم از سخنان فاخر از اساتید مقیم مالزی، بهره مند شدند. سخنران مراسم  ضمن عرض تسلیت به ساحت مقدس امام زمان (عجل الله تعالی فرج الشریف) ایام رحلت جانسوز پیامبر گرامی اسلام و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع)و امام رضا (ع) را گرامی داشته و طی سخنانی  با موضوع « اسلام ما، اسلام پیامبر ما»پرداخت .

 سخنران با اشاره به این که می توان دین را به سه بخش عقاید؛ حقوق و اخلاق تقسیم کرد، به تبیین فاصلۀ پیش آمده بین تعلیمات پیامبراسلام و وضعیت موجود دین داری کنونی در دو بخش حقوق و اخلاق پرداخت.

به گفتۀ سخنران دربخش حقوق تفاوت اصلی بین این دو در انسان مدار بودن آیین پیامبر، و ایمان مدار بودن دین در جامعه اشاره کرد که موجب می‌شود حقوق وکرامت انسانی را مختص مومنان بدانیم برخلاف پیامبر که موضوع این امتیازات را انسان بدون هیچ قید می‌شمرد.

وی دربخش پایانی سخنان خود، زاویۀ موجود در بخش اخلاق در سنت رسول مکرم و جوامع مسلمان امروزی را مورد بحث قرارداد و گفت: درساحت اخلاق نیز رفتار پیامبر رحمت مدار بود و درهمین ساحت ما با خلط حوزه های مختلف ، قانون مدار شده ایم.

وی با ذکرشواهدی از دوران حیات رسول اکرم (ص) در تبیین این تفاوتها سخن خود را به پایان رساند.

پایان بخش مراسم آکنده از غم و اندوه علاقمندان به رسول گرامی و اهل بیت طاهرینش، و پس از سخنرانی، ذکر مصیبت و مرثیه سرایی توسط جناب اقای حسین بختیاری شرکت کنندگان در مجلس به عزاداری و سینه زنی پرداختند.

 قابل ذکر است که همزمان با ایام رحلت پیامبر اکرم و امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا(ع) برنامه عزاداری ایرانیان مقیم مالزی به مدت سه شب، در هیات محبان الرسول سردانگ و هیات آل یاسین شهر جوهور نیز ادامه خواهد داشت.

بلغارستان

همزمان با فرا رسیدن 28 صفر، سالروز رحلت جانسوز پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و شهادت مظلومانه کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام و حضرت ثامن الحجج حضرت امام رضا علیه السلام، مجلس عزاداری و سوگواری از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد..

این مراسم با حضور محمد علی کیانی رایزن فرهنگی کشورمان ، مسلمانان، شیعیان، دوستداران خاندان عصمت و طهارت و ایرانیان مقیم مراسم سوگواری و عزاداری در محل رایزنی فرهنگی ایران روز یکشنبه 8 آذر 1395 ساعت 19:30 به وقت محلی در صوفیا بلغارستان برگزار شد.

در این مراسم معنوی که با قرائت زیارت مخصوص پیامبر گرامی اسلام  شروع شد، با قرائت دعای توسل توسط محمد رضا  فشکی ادامه یافت. همچنین حسن دوطاقی رایزن سفارت در این جلسه به ایراد سخنرانی در خصوص خصائل حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله، کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام و حضرت ثامن الحجج حضرت امام رضا علیه السلام پرداخت.

ترکیه (استانبول)

مراسم عزاداری رحلت جانسوز حضرت رسول اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام علی ابن موسی الرضا (ع) در مسجد والده خان استانبول با حضور چند تن از علمای شیعه استانبول، اسدزاده سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول، حجت اسلام والمسلمین یوسفی نماینده جامعه المصطفی در استانبول، تعدادی چند از معلمین مدرسه ایرانیان در استانبول، ایرانیان مقیم و شیعیان و محبین اهل بیت (ع) بعد از نماز مغرب و عشاء و قرآئت قرآن کریم برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین فرید عصر امام جماعت مسجد والده خان در وصف احوال پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) سخنرانی و بعد از ایشان موسی آیدین یکی از علمای شیعی استانبول  به زبان ترکی استانبولی در وصف احوال مسلمین بعد از رحلت پیامبر (ص) و آنچه بر ایشان در ادوار مختلف تاریخ گذشته است، سخنرانی نمود.

وی در ادامه به موضوع هوای نفس و منیت پرداختند و اختلافاتی که بعد از رحلت پیامبر به دلیل پیروی از این منیت میان مسلمانان ایجاد شد، اشاره کردند. ایشان ادامه دادند که در تمام دوران پر فراز و نشیب تاریخ اسلام منیت، قوم مداری و قبیله گرایی موجب اختلاف میان مسلمانان گردیده است. در همین راستا، به شهادت مظلومانه امام حسن مجتبی (ع) پرداختند.

سپس مداحان به روضه خوانی پرداختند و مراسم عزاداری برگزار شد.

چین(پکن)

مراسم عزاداری سالگرد رحلت پیامبر اسلام(ص)و شهادت کریم اهل البیت امام حسن مجتبی  علیه السلام  و در آستانه سالگرد شهادت امام رضا (ع)، با حضور ایرانیان مقیم پکن شامل کارکنان سفارت و نمایندگان دفاتر، تجار و دانشجویان در محل سفارت ایران در پکن برگزار شد.

 این مراسم با اقامه نماز جماعت شروع و پس از قرائت زیارتنامه پیامبر گرامی  و تلاوت ایاتی چند از کلام الله مجید، محمد رسول الماسیه رایزن فرهنگی  کشورمان در باره حوادث حجه الوداع تا رحلت پیامبر (ص)،مخصوصا روزهای پایانی حیات آن حضرت و دل نگرانی های ایشان، همچنین در مورد مظلومیت امام حسن مجتبی(ع)سخنرانی کرد.

رایزن فرهنگی کشورما بخشی از سخنان خود را به بیان شرایط پیچیده سیاسی عصر امام رضا (ع)و توطئه مامون برای انتقال ان حضرت از مدینه به خراسان که منجر به شهادت آن حضرت در غربت شد اختصاص داد.

 در ادامه برنامه، عاشقان خاندان عصمت و طهارت، با مرثیه خوانی یکی از دانشجویان، به  سینه زنی و  عزاداری  پرداختند.

چین (شانگهای)

آئین‌های سوگ بزرگ رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) در حسینیه پاکستانی ها در شانگهای با حضور شماری ازایرانیان و مسلمانان کشورهای دیگر برگزار شد.

در مراسم عصر یکشنبه که با حضور وابسته فرهنگی ایران در شانگهای و شماری از مسلمانان ایرانی و پاکستانی برگزار شد، پس از ادای نماز جماعت به امامت حجت اسلام والمسلمین عبدالمجید محمد زاده ، آیاتی از کلام الله مجید از سوی یکی از دانشجویان قرائت شد. سپس یکی از دانشجویان ایرانی  و پاکستانی در مدح حضرت رسول اکرم (ص)  و امام حسن (ع) اشعاری را خواندند

در این مراسم، حجت‌اسلام والمسلمین عبدالمجید محمد زاده با تاکید بر الگو و اسوه بودن پیامبر برای ابناء بشر، گفت: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای زندگی پیامبر اکرم (ص)، تشویق به انجام اعمال نیک و دوری مسلمانان از رذایل  و نزدیکی به فضایل است.

وی اظهار کرد: مسلمانان زندگی شخصی و اجتماعی خود را باید براساس تعالیم الهی و روش زندگی پیامبر گرامی اسلام (ص) و ائمه (ع) مدیریت کنند.

محمد زاده با بیان اینکه پیامبر گرامی اسلام در تمامی لحظات زندگی گهربار خود تلاش کردند تا جامعه اسلامی را به علم آموزی ، دوری از خرافه و نظم برنامه ریزی در امور  هدایت کنند و این دو ویژگی در کنار اخلاق نیکوی آن بزرگوار موجب شد اسلام گسترش یابد. وی تاکید کرد: اکنون نیز مسلمانان وظیفه دارند با سرلوحه قرار دادن این ویژگی ها ، رویکردهای الهی ایشان و ائمه (ع) را ادامه دهند.

همچنین در این آئین یکی از مداحان اهل بیت برنامه سوگ خوانی ماه صفر را به زبان اردو بیان کرد.

هند (بمبئی)

همزمان با سالروز رحلت جانسوز خاتم الانبیاء حضرت محمد مصطفی صلّی الله علیه و آله و سلم و شهادت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام با حضور پرشور و گسترده  ایرانیان و عاشقان ائمه معصومین (ع) مراسم شب سوگواری درانجمن ایرانیان برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیات قرآن کریم و با قرائت زیارت نامه توسط ذاکر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام ادامه یافت.

سپس حجج الاسلام نجفی در سخنانی ضمن تاکید بررفتار قرآنی پیامبر(ص) گفت: درروایت است که خلق و خوی پیامبر(ص) قرآنی بود. شخصیت جامع و چند بعدی پیامبر اسلام و کمال و عظمت معرفتی، اخلاقی و وجودی آن بزرگوار، قرآن ناطق را برای انسان مجسم می‌کرد.   

وی ادامه داد: پیامبر اکرم (ص) کمال یک انسان است. او خلیفه الله الاعظم و واسطه ابدی نزول فیض الهی است که: و ما ارسلناک الا رحمه للعالمین.

نجفی گفت: قرآن کریم  حقیقت نور محمدی (ص) و پیامبر اکرم (ص) آینه تمام نمای صفات حسنای حق است.

حجت الاسلام سالاری نیز با تاکید بر سیره پیامبر(ص) گفت : ایشان در اوج قدرت و توانایی بعنوان رهبر در برابر مردم متواضع بود و با همه وجود برای مردم دل می‌سوزاند و سراپا در خدمت آنها بود.

وی ادامه داد: در زمان ازدواج با حضرت خدیجه هم باتوجه به اینکه از مال دنیا تهی بود اما اموال همسرش را برای رشد و ارتقای اسلام و خدمت به مسلمین قرار داد.

این مبلغ دین اضافه کرد: پیامبر(ص) با توجه به فشارهای متفاوت از سوی دشمنان؛ خود و همراهان را به تحمل و ایستادگی در برابر سختی ها و فشارهای مخالفان و شیاطین عادت داده بود. هیچ کس به اندازه او، در برابر فشارهای سیاسی و اجتماعی و هجمه های تبلیغاتی و نیز در سختی‌های جنگ، ایستادگی نکرد.

  در این مراسم با نوای دلنشین مداح اهل بیت (ع) محمدخانی برنامه رونق خاصی گرفت و حضارهم عاشقانه به عزاداری ومرثیه سرایی پرداختند.

 تایلند

به مناسبت ایام رحلت جانگداز پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و شهادت امامان معصوم، حضرت امام حسن مجتبی و امام رضا ، علیهماالسلام، مجلس سوگ و عزاداری در محل حسینیه ولایت رایزنی فرهنگی ایران در بانکوک برقرار و اقامه شد.

در این برنامه که با حضور محمدی سفیر کشورمان و کارکنان نهادها و ماموران اعزامی دستگاههای جمهوری اسلامی و و جمعی از ایرانیان مقیم تایلند، حضور داشتند، ابتدا دعای توسل و زیارت حضرت رسول اکرم (ص) قرائت شد.

در ادامه، محمد رضا زینلی طی سخنانی، به تفصیل، ابعاد گوناگون و برجسته شخصیت و فرازهای مهم زندگی حضرت رسول اکرم و فرزندان پاکش، امام مجتبی و امام رضا علیهم صلوات الله  را تشریح کرد و بر ضرورت اهتمام و گرامیداشت میراث گرانبهای برجای مانده از ایشان که همانا کتاب الله و عترت پیامبر رحمت بوده است ، تاکید و وجوه مختلف آنرا تبیین نمود.

در ادامه وضعیت نابسامان و پریشان امت اسلامی در سرتاسر جهان را ، ناشی از بی توجهی به میراث پیامبر گرامی اسلام و عدم کاربست وصایا و آموزه های آسمانی آن حضرت ، دانسته و کوتاهی نسبت به جایگاه و شان و عدم تمسک به دو ثقل اکبر (کتاب خدا) و ثقل اصغر (عترت و اهل بیت پیامبر)، توسط هر دو گروه شیعیان و اهل سنت را،  عامل اصلی این پریشانی و نابسامانی و گرفتاری های عدیده جهان اسلام و کشورهای اسلامی دانستم و عدم وحدت و انسجام درونی امت اسلامی و بویژه دولت های اسلامی را ، محصول کنار گذاشتن کتاب خدا توسط بخشی از جامعه اسلامی و فراموش کردن و ظلم به عترت پیامبر و اهل بیت گرامی آن حضرت توسط بخش دیگری از امت اسلامی ع برشمرد، غافل از آنکه خود پیامبر گرامی اسلام در ذیل حدیث شریف ثقلین ، تمسک همزمان و تواْمان به این دو ثقل را ضامن سعادت و عدم گمراهی امت دانسته‌اند.

 در ادامه ذکر مصیبت به مناسبت ایام سوگ و عزای پیامبر اکرم و امامان شهید توسط ذاکر اهل بیت، انجام گرفت و حاضران در مجلس به عزاداری و سینه زنی پرداختند .

زیمبابوه

مراسم بزرگداشت سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع)با حضور محسن شجاع خانی رایزن فرهنگی کشورمان،حجت‌الاسلام جهانگیری، استاد اسلام‌شناسی دانشگاه زیمبابوه و مسلمانان سنی محب اهل بیت (ع) در مسجد واناماین واقع در 150 کیلومتری شمال غربی حراره برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، ابتدا شیخ آدم یوسف، ضمن خیر مقدم، از وضعیت مسلمانان و از سختی ها پیش روی آنها گزارشی داد. پس از ایشان شیخ مکوینجا مدیر مرکز اسلامی فاطمه زهرا (س) به سخنرانی پرداخت. وی به اهمیت علم در اسلامی و تشویق جوانان به دانش اندوزی پرداخت.

شیخ دعا از شیوخ شیعه، ضمن اجرای برنامه مدح رسول (ص) در سخنان کوتاهی، به لزوم وحدت و نیز هشیاری در قبال افرادی که با کمک های مالی سعی در تخریب باورهای آنها را دارند، اشاره داشت.

حجت‌الاسلام جهانگیری استاد اسلام‌شناسی دانشگاه زیمبابوه در سخنانی، برگزاری مراسم شهادت یا مولود النبی را نشانه ابراز عشق و نیز فرصتی برای احیای نام و راه پیامبر (ص) دانست که عده ای امروز با نام اسلام، سعی دارند، با این مراسم‌ها مخالف کنند که هدف اصلی شان، محو کردن نام پیامبر است. ایشان در ادامه تمسک به قرآن را راه نجات مسلمانان دانست.

در پایان شجاع‌خانی، رایزن فرهنگی  ایران در زیمبابوه به لزوم برنامه ریزی و جدیت در تصمیم گیری‌ها اشاره داشت و تاکید کرد که فقط با برنامه ریزی و همت بلند می توان به موفقیت‌ها دست یافت.

مراسم شب رحلت پیامبر مهربانی و فرزند عزیزشان امام حسن مجتبی (ع) با حضور ایرانیان مقیم، کارکنان سفارت ایران ، لبنانی ها، هندی ها و بومیان، همزمان با اقامه نماز مغرب و عشاء در مسجد آل محمد (ص) شهر حراره شد. این مراسم بعد از  تلاوت قرآن کریم، با قرائت زیارت رسول اکرم (ص) از راه دور ادامه یافت.

در این مراسم حاج ابوخلیل لبنانی در مقاله کوتاهی به نقش پیامبر (ص) و امام حسن (ع) پرداخت.

حجت الاسلام یحیی جهانگیری در سخنان خود به تحلیل اوضاع زمانه و نیز علل صلح امام حسن (ع) پرداخت.

وی تاکید کرد که صلح امام حسن کمتر از کربلای امام حسین (ع) نیست. ایشان در سخنان خود به زبان انگلیسی، به بررسی خصائل اخلاقی پیامبر اکرم (ص) اشاره داشتند. مهربانی را شاخص برجسته پامبر ص دانستد که قران به آن پیامبر را ستوده است.

در ادامه باقری، به مرثیه سرائی و مداحی در شان خاتم الانبیاء و امام مجتبی (ع) پرداختند.

بلاروس

مراسم بزرگداشت 28 صفر ومقام پیامبر گرامی (ص) و سالروز شهادت امام حسن مجتبی (ع) روز یکشنبه 7 آذر 95 در محل بیت الزهرا(س) - بلاروس با حضور جوانان دانشجوی ایرانی و کارکنان نهادهای ایرانی و اعضای سفارت کشورمان برگزار شد.

در این محفل نورانی که مطابق معمول با نماز جماعت آغاز شد، با قرائت زیارت حضرت رسول (ص) ومرثیه خوانی ادامه یافت.

در ادامه این مراسم شفایی رایزن فرهنگی کشورمان با ایراد سخنانی از فضایل پیامبر(ص) و ائمه (ع) از همگان خواست کرد تا در امور زندگی با رهنمودهای آن بزرگواران گام بردارند و مسیر زندگی را با آنان هموار نمایند.

پس از آن جمع حاضر با مداحی یکی از ایرانیان اقدام به سینه زنی و روضه خوانی نمودند و در ماتم نبی گرامی اسلام (ص) اشک ماتم ریختند.

همچنین ببینید
لزوم راهبری جامعه توسط امام معصوم(ع)
احدی نتوانست تا بدین حد، اعتماد امام بزرگوار را به خود جلب کند
پیام تسلیت اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور
آیت الله هاشمی پشتوانه‌ بی‌بدیل کشور و انقلاب اسلامی بود
مراسم اهدای ششمین دوره‌ جایزه‌ فتح‌الله مجتبایی برگزار می شود
کتاب «بررسی سیره اخلاقی تربیتی امام موسی صدر» رونمایی می شود
جهادگران قرارگاه امام رضا (ع) در کنار سالمندان کلیسای گئورک مقدس
چهارمین کاروان از دختران محروم از تحصیل شهر تهران امام رضایی شدند
گزارش تصویری | نقاره‌زنی به مناسبت سالروز ورود بانوی کرامت به قم
تربت امام حسین(ع) و اداب استفاده از ان

تازه های مذهبی