اظهارنظر جان کری دربارۀ ترامپ و احتمال تهدید برجام

اظهارنظر جان کری دربارۀ ترامپ و احتمال تهدید برجام

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، کری روز سه شنبه درجمع «گروه سیاست خارجی زنان» به طور مستقیم از ترامپ خواست از کنار گذاشتن توافقات بین المللی یا تضعیف هم پیمانان آمریکا خودداری کند.

این روزنامه افزود: ترامپ وعده داده اقداماتی را که کری از آن به عنوان دستاوردهای دولت اوباما قلمداد می کند، از جمله توافق هسته ای ایران، رویکرد دولت آمریکا در قبال کوبا، توافق پاریس درباره تغییرات آب و هوایی و پیمان تجارت آزاد ترانس-پاسفیک را برچیده یا تضعیف کند.

کری البته اشاره ای به نام ترامپ نکرد اما گفت که ملاک ارزیابی دمکراسی بدست آوردن تعداد آرایی خاص نیست بلکه به میزان بلوغ فکری ما برای اولویت دادن به نیاز کشور نسبت به نگرانی های حزبی بستگی دارد.

کری با اشاره به توافقات تجاری بین المللی گفت: برخی از آمریکایی ها به دنبال راه هایی برای جدا کردن امنیت ما از سایر کشورهای جامعه بین المللی هستند. هیچ سیاستمدار، نخست وزیر یا رئیس جمهوری نمی تواند با یک حکم پارلمانی جهانی شدن را متوقف کند.

کری درباره موضع ترامپ در قبال روسیه نیز که به دنبال برقراری روابط نزدیک تر با این کشور است گفت: تحریم های اقتصادی که به دلیل مداخله کرملین در اوکراین وضع شده است مجازاتی ضروری است.
وی همچنین چنین استدلال کرد که همه میراث سیاست خارجی دولت اوباما از توافق هسته ای تا توافق بر سر تغییرات آب و هوایی جهان را امن تر کرده است.

ترامپ وعده داده توافق آب و هوایی را که بیش از 190 کشور سال گذشته آن را امضا کردند لغو کند هر چند که به نظر می رسد به تازگی در این موضع خود تجدیدنظر کرده است.

کری در این زمینه گفت: تغییرات آب و هوایی تهدیدی علیه امنیت و آسایش کره زمین در آینده است.

بسیاری از سیاستمداران و تحلیلگران بر این باور هستند که ترامپ نخواهد توانست توافق هسته ای بین ایران و کشورهای گروه 1+5 را نادیده بگیرد و هرگونه سنگ اندازی در این زمینه مفهوم نادیده گرفتن قوانین بین المللی را دارد که به تبع آن آمریکا را منزوی خواهد کرد.

52311

همچنین ببینید
ترامپ چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا شد
پیام پاپ فرانسیس به دونالد ترامپ
واکنش‌های بین‌المللی به مراسم تحلیف ترامپ
احتمال شهادت تمامی محبوسین فاجعه پلاسکو قوت گرفت
ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا سوگند یاد کرد
احتمال شهادت محبوسین قوت گرفت
تظاهرات در واشنگتن در آستانه تحلیف ترامپ
اولین سخنرانی ترامپ به عنوان رییس‌جمهوری آمریکا

تازه های اخبار