درمان تنبلی تخمدان، چه نوع ورزشی؟

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: مشکل تنبلی تخمدان و پرولاکیتن دارم و نزدیک 5 سال هست که باردار نمی شم. وزنم 52 کیلو هستش. دارو هم استفاده کردم ولی نتیجه ای نگرفتم. چه کار کنم؟ چه نوع ورزشی انجام بدم؟ غذا چی بخورم که مشکلم بدتر نشه؟

پاسخ از دکتر نوشین نظری، متخصص زنان و زایمان:
با توجه به این که از قد شما اطلاعی نداریم، راجع به وزن اظهار نظری نمی توان کرد. اما نکته مهم این است که شما مبتلا به اختلال تعادل هورمونی هستید. تحت نظر متخصص زنان و غدد ابتدا نوسانات هورمونی بدن خود را به حد استاندارد برسانید. حتما به صورت منظم هفته ای سه ساعت ورزش کنید. رژیم غذایی پرپروتئین و کم نشاسته و پرفیبر مثل سبزیجات و میوه جات برای بهبود عملکرد هورمونی شما توصیه می شود.

پاسخ دکتر فاطمه نجار، جراح و متخصص زنان و زایمان:
ورزش خیلی خیلی می تواند به ما کمک کند تا بتوانیم تنبلی تخمدان را رفع کنیم. نوع ورزش هم زیاد مهم نیست فقط ورزش هوازی باشد که چربی سوزی داشته باشد. چون تنبلی تخمدان با چربی که دور تخمدان را می گیرد ارتباط مستقیم دارد. با وجود این چربی ها تخمدان درست کار نمی کند و تنبل می شود. از جمله ورزش های هوازی می توان به دویدن، پیاده روی، دوچرخه سواری، استفاده از تردمیل و... اشاره کرد. غیر از چاقی، علائم تنبلی تخمدان شامل موهای زائد، ریزش موی سر و جوش های صورت نیز هست. اینکه ورزش کنید و یک مقدار از چربی های بدنتان را کاهش بدهید، در رفع تنبلی که تخمدانتان به آن گرفتار است بسیار موثر است. البته این نکته را بدانید که ممکن است کسی وزنش زیاد باشد ولی چربی اضافه نداشته باشد، یعنی بدنش عضله ای باشد. پس مهم این است که درصد چربی بدن شما نسبت به وزنتان زیاد نباشد. اصلا تنبلی یک مسئله ژنتیکی است، آدم هایی که چاق می شوند لزوما تنبلی تخمدان ندارد  ولی کسانی که ژن تنبلی تخمدان دارند با کمی اضافه وزن هم تنبلی تخمدان شان بروز می کند و با از بین بردن چربی ها در اکثر مواقع مشکل حل خواهد شد.
همچنین ببینید
۱۷۵ هزار زائر پیاده امام رضا(ع) سرپایی درمان شدند
درمان عفونت های سینوسی با گریپ فروت
تاثیر نوروفیدبک بر درمان اختلالات بیش فعالی
با این حرکات ورزشی برای همیشه از کمردرد خلاص شوید
طب سنتی و درمان سرطان
درمان ریزش مو در جوانی
علل،علائم و راه درمان سندرم پاتلا
درمان فشار خون بالا با روش های طبیعی
استفاده از سینه‌بندهای ورزشی هنگام ورزش تا چه حد ضروری است
درمان سرماخوردگی کودک، با طب سنتی

تازه های سلامت