چطور از شر افکار مزاحم راحت شویم؟

چطور از شر افکار مزاحم راحت شویم؟
چطور از شر افکار مزاحم راحت شویم؟

هرکدام از ما ممکن است بار‌ها دچار این حالت شده باشیم که در زمان انجام کاری از جمله کارهای روزمره، مطالعه و... افکار مزاحم به سراغمان آمده و باعث اتلاف وقت و کاهش بازدهی کاری که در حال انجام آن هستیم شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه خراسان؛ هرکدام از ما ممکن است بار‌ها دچار این حالت شده باشیم که در زمان انجام کاری از جمله کارهای روزمره، مطالعه و... افکار مزاحم به سراغمان آمده و باعث اتلاف وقت و کاهش بازدهی کاری که در حال انجام آن هستیم شده است.

قدرت تمرکز ذاتی نیست

بیشتر افراد گمان می‌کنند تمرکز یک ویژگی ذاتی است در حالی که اکتسابی است و باید آن را پرورش و به آن جهت داد. برای این منظور ابتدا باید منشاء افکار مزاحم را در خود شناسایی کنید که ممکن است منشاء ذهنی و روانی داشته باشد مانند غم و غصه و نگرانی و... یا منشاء بیرونی و محیطی داشته باشد مانند صداهای محیط، رفتار دیگران و....

راهکارهای رهایی از افکار مزاحم

برای مبارزه با افکار مزاحم که در پیامکتان به آن اشاره کرده‌اید، راهکارهایی پیشنهاد می‌شود که در ادامه به صورت مختصر می‌خوانید.

*سعی کنید با مدیریت درست خود، عواملی را که ممکن است باعث ایجاد حواس پرتی شود از خود دور کنید. برای مثال استفاده از تلفن همراه را به زمان‌های خاص محدود کنید.

*هر وقت احساس کردید که افکار منفی سراغتان آمده، وضعیت خود را تغییر دهید و به کار دیگری سرگرم شوید.

*از خودتان بیش از تواناییتان انتظار نداشته باشید و سعی کنید از میان اهداف خود، هدفی را انتخاب کنید که امید بیشتری به موفقیت آن دارید.

*برای خود جعبه‌ای درست کنید و هرگاه افکار مزاحم و ناامیدکننده باعث رنجش خاطر شما و به هم زدن تمرکزتان شد، آن‌ها را روی کاغذی بنویسید و درون جعبه بیندازید و هر چند وقت یک بار جعبه را باز کنید. در آن زمان خواهید دید که خیلی از افکاری که ذهن شما را درگیر کرده بود، اتفاق نیفتاده و ارزش فکر کردن نداشته است.

*از مواردی مانند چشم و هم چشمی و حسادت که خود باعث ایجاد افکار منفی است، دوری کنید.

*یکی از ریشه‌های افکار منفی و مزاحم انزوا و گوشه گیری است پس سعی کنید اوقات خود را در جمع دوستان مناسب و خانواده سپری کنید.

*اعتماد به نفس خودتان را با کارهایی مانند ورزش و تغذیه سالم و تقویت حافظه افزایش دهید و هرگز به دیگران اجازه ندهید با گفتار و رفتار خود خللی در آن ایجاد کنند.

همچنین ببینید
تولید واکسن تب برفکی به اندازه نیاز کشور/برای صادرات آماده می‌شویم
رویترز: ایران چطور در نبرد موصل طرح «نعل اسب» را لغو و نقشه موفقیت امیر خود را اجرا کرد؟
بزرگترین قاچاقچی‌ تاریخ چطور به دام‌افتاد؟ +عکس
دستگیری مزاحم تلفنی اورژانس 115 نهاوند پس از 6ماه
دانشجویان اجازه ندهند افکار سکولاریستی در جامعه دانشگاهی رشد کند

تازه های اخبار