چرا به امام هشتم، «رضا» گفته می‌شود؟

حجم ویدئو: 37.47M | زمان ویدئو: 00:03:48

حجت الاسلام و السلمین ظهیری با اشاره به اینکه سفر امام رضا (ع) به خراسان، سفری اجباری بود، از دلایل نامیدن امام هشتم (ع) به نام «رضا» سخن گفت.

به گزارش ایلنا به نقل از میزان، حجت الاسلام و المسلمین علی اصغر ظهیری کار‌شناس علوم قرآنی گفت: همانگونه که در روایت‌ها آمده است، ‌ لقب‌ها و اسم‌های امامان معصوم (ص) از آسمان نازل شده است.

وی ادامه داد: شخصی از وجود مبارک امام جواد (ع) پرسید: چرا به پدر بزرگوار شما، «رضا» می‌گویند؟ امام نهم نظر فرد سوال کننده را جویا شدند و او چنین پاسخ داد: گفته می‌شود چون پدر شما به ولایت عهدی مامون رضایت دادند، ‌ به ایشان «رضا» گفته می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین ظهیری افزود: امام نهم (ع) در مقابل این فرد فرمودند: این موضوع اشتباه است. دلیل اینکه به پدرم «رضا» گفته می‌شود، این است که در زمان امام هشتم (ع) در بین انسان‌های روی زمین، ‌ کسی در مقام تسلیم در برابر خدا، ‌ به پای پدرم نمی‌رسید، از این جهت به ایشان «رضا» گفته می‌شود.

این کار‌شناس علوم قرآنی تصریح کرد: یکی از راه‌هایی که جوانان ما می‌توانند به وسیله آن، ‌ به شناخت و معرفت از اهل بیت (ع) برسند، ‌ بررسی اسامی و القاب این بزرگواران است چرا که از این راه، به دریچه‌هایی وسیعی از علم و آگاهی، ‌دست پیدا می‌کنند.

وی در ادامه صحبت‌های خود اظهار کرد: بررسی نام‌های اهل بیت (ع) از این جهت دارای اهمیت است که اسامی این بزرگواران ریشه در حقایق عالم بشریت دارد.

این نویسنده کتاب‌های مذهبی همچنین توضیح داد: حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در سال ۲۰۳ هجری در اقدامی عجیب و در یک سفر اجباری از سوی خلیفه زمان، ‌ از مدینه به سوی خراسان رهسپار شدند.

وی با اشاره به دلایل اجباری بودن سفر امام رضا (ع) به خراسان، ‌ یادآور شد: دلایل بسیاری از اجباری بودن سفر امام هشتم (ع) به سوی خراسان وجود دارد که در اینجا به سه مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم. نخستین دلیل این است که امام رضا (ع) در این سفر، ‌ خانواده‌شان را همراه با خود نبردند.

حجت الاسلام والمسلمین ظهیری ادامه داد: امام رضا (ع) خانواده‌شان را در حالی همراه با خود در این سفر نبردند که امام جواد (ع) تنها فرزند ایشان بودند و امام هشتم در سن ۴۷ سالگی صاحب این فرزند شده بودند.

وی تصریح کرد: دلیل دوم هم آن است که امام جواد (ع) فرموده‌اند: زمانی که پدرم در حال طواف کعبه بودند، به گونه‌ای طواف را انجام می‌دادند که گویی طواف وداع ایشان است و زمانی که از ایشان درباره این موضوع سوال کردم، پدرم حرف مرا تایید کردند.

این کار‌شناس علوم قرآنی همچنین گفت: حضرت علی بن موسی الرضا (ع) همچنین به همسرشان فرمودند که هنگام خروج از مدینه پشت سر ایشان گریه کنند چرا که براساس فرموده خودشان، ایشان مسافری بودند که امیدی به بازگشت نداشتند.

وی اظهار کرد: بر اساس آنچه در روایت‌ها آمده، ثواب زیارت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در مشهد، از زیارت کربلا بالا‌تر است و حضرت محمد (ص) فرموده‌اند: «کسی که پاره تن مرا در طوس زیارت کند، ‌ برای هر قدمی که بر می‌دارد، پاداش یک حج نوشته می‌شود».

این نویسنده کتاب‌های مذهبی خاطرنشان کرد: همچنین بسیار بر این نکته تاکید شده که چند شهر را به عنوان وطن انتخاب نکنید از جمله مکه چرا که اهل بیت (ع) را از این شهر بیرون کردند اما سفارش شده شهرهایی مانند مدینه و مشهد برای وطن انتخاب شود چرا که بر اساس آنچه در روایت‌ها آمده، ‌کسی که یک شب را کنار امام هشتم (ع) بگذراند، ‌ بهشت بر او واجب می‌شود.

همچنین ببینید
ابعاد هفت‌گانه فعالیت امام حسن عسکری (ع)
ورشکستگی بیمارستان امام سجاد رامسر
شفای شگفت انگیز دختر ۱۱ ساله در حرم امام رضا(ع)
انهدام یک تیم ترویستی سه نفره توسط سربازان گمنام امام زمان(عج)
محسنی اژه ای:حساب‌های قوه قضائیه در زمان آیت‌الله یزدی افتتاح شده است/آملی لاریجانی گفته در رسیدگی به اتهام برادرم هیچ‌گونه ملاحظه‌ای نشود/برخی تصور می‌کردند اعضای خانواده هاشمی محاکمه نشوند /به جای آفتابه‌دزدها سراغ دانه‌درشت‌ها رفتیم
بازدید رئیس آموزش و پرورش ماهشهر از پتروشیمی بندر امام
منتجب​نیا: امام هرگز نگفت که سوابق افراد نادیده گرفته شود
بهاره رهنما: بی خیال ازدواج، فقط پول /دختر 11 ساله در پیاده روی زائران امام رئوف شفا یافت+تصویر
بهاره رهنما: بی خیال ازدواج، فقط پول /دختر 11 ساله در پیاده روی زائران امام رئوف شفا یافت+تصویر

تازه های اخبار