بدلیل تداخل دارویی، این داروها را همراه با لبنیات نخورید

بدلیل تداخل دارویی، این داروها را همراه با لبنیات نخورید

دکتر علی خوارزم‌کیا اظهار کرد: تداخلات دارویی طیف گسترده‌ای از مشکلات را به دنبال دارد. وی گفت تداخل دارویی شامل تداخل دارو با غذا یا مواد دیگر و همچنین تداخل دارو با دارو است

دکتر علی خوارزم‌کیا، متخصص فراماکوتراپی گفت: مصرف قرص‌های فروس سولفات به همراه لبنیات، مانع جذب آهن می‌شود و درمان کم‌خونی را دچار اختلال می‌کند.

وی با بیان اینکه تداخل دارویی شامل تداخل دارو با غذا یا مواد دیگر و تداخل دارو با داروست، اضافه کرد: دارو به عنوان ماده‌ای شیمیایی برای تشخیص و درمان در نظر گرفته می‌شود و غلظت آن در خون و محل مورد نظر مشخص است. خوارزم‌کیا بیان کرد: دارو در جذب، توزیع، متابولیسم و دفع در بدن روند مشخصی دارد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه برخی داروها باید در محیط اسیدی معده باز و جذب شوند، افزود: چنانچه این داروها همزمان با داروهایی که اسید معده یا PH معده را کاهش می‌دهند، استفاده شوند، منجر به تداخل می‌شوند.

وی گفت: چنانچه داروی سلیکوفلوکساسین که برای عفونت مجاری ادراری و تنفسی استفاده می‌شود، همزمان با مکمل‌های کلسیم‌دار یا مواد غذایی حاوی کلسیم باشد، سبب می‌شود میزان جذب کلسیم کاهش یابد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان بیان کرد: قرص‌های فروس سولفات برای کم‌خونی تجویز می‌شود و چنانچه همراه با لبنیات مصرف شود به خاطر تداخل کلسیم با آهن مانع جذب آهن شده و درمان کم‌خونی را دچار اختلال می‌کند.

خوارزم‌کیا اضافه کرد: با توجه به اینکه کبد مسئول متابولیسم و سوخت و ساز بدن است، مصرف یک سری از داروها روی عملکرد کبد تاثیر می‌گذارد.

کردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir

همچنین ببینید
تولید دارویی برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی در ایران
عوارض استفاده از تلفن همراه بر روی اعصاب
همراه آنتی بیوتیک هرگز این خوراکی ها را نخورید
جوانه گندم بخورید، سرما نخورید
این جوانه را بخورید تا سرما نخورید
چرا بارداری در سن بالا با عوارض همراه است؟
اخطار؛ این میوه‌ها را با هم نخورید!
محاسبه قیمت شیر و لبنیات بر مبنای دلار در کشور!/درمان پوکی استخوان چندبرابر یارانه‌ شیر، خرج روی دست کشور می گذارد
«دستیار حسی»؛ قابلیت جدید گوشی‌های همراه
انتقام عجیب زن 26 ساله از فروشگاه تلفن همراه !/ عکس

تازه های گوناگون