افزایش تعداد بانوان مبتلا به ایدز در کشور

به گزارش پارس نیوز،

زهرا بیات جوزانی، در همایش روز جهانی ایدز در کرج با بیان اینکه تعداد بانوان مبتلا به این بیماری در حال افزایش است با اشاره به لزوم پیشگیری از این بیماری گفت: در این خصوص مراکز مشاوره ای در سطح کشور فعال شده اند که به این افراد به صورت رایگان خدمات مشاوره، آموزش و دارو به متلایان به این بیماری ارائه می دهند.

وی با تاکید بر نقش آموزش در جلوگیری از شیوع ویروس ایدز افزود: آموزش عمومی و اطلاع رسانی سبب می شود که علاوه بر شناسایی و کمک به مبتلایان و افراد در معرض خطر دیگر بخش های کشور نیز آسیب نبینند.

جوزانی خاطرنشان کرد: افراد داوطلب آموزش و پیشگیری این بیماری، باید به یکی از مراکز معتبر آموزشی مراجعه و به مدت شش ماه در این مراکز آموزش های لازم را دیده باشند تا بتوانند به خوبی آموزش های خود را منتقل نمایند.

این مسئول درمانی کشور با بیان این که در حال حاضر تعدادی از مبتلایان به این ویروس به دلایل مختلف ، بیماری آنان هنوز پنهان مانده است گفت: یکی از راه های پیشگیری از این بیماری آموزش همسانی است که این آموزش از طریق دانش آموزان، معلمان و بانوان خانه دار و... به گروه های هم سن و سال یا همکار آموزش داده می شود.

وی با بیان این که بیشترین راه انتقال این بیماری از طریق معتادان تزریقی ست گفت: ارائه آموزش ها و آگاهی های لازم به همسران افراد معتاد، در خصوص رابطه جنسی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

بیات با اشاره به تشویق افراد معتاد به مواد مخدر به ترک اعتیاد افزود: این افراد با مراجعه به کلینیک های ترک اعتیاد و دیگر مراکز می توانند نسبت به مبتلا بودن به ویروس ایدز آگاهی یابند.

مدیر مرکز تحقیقات ایدز ایران با بیان اینکه خوشبختانه در ایران انتقال ایدز از طریق فرآورده های خونی وجود ندارد خاطرنشان کرد: به منظور فرزند آوری افراد مبتلا به ویروس ایدز مرکز تحقیقات ایدز این توانایی را دارد که شستشوی اسپرم را به سادگی انجام دهد که در این خصوص، سال گذشته برای نخستین بار جنین دوقلو از والدین مبتلا به ایدز در کشور متولد شدند.

وی در پایان، با اشاره به لزوم آگاهی و آموزش زنان مرتکب جنسی نسبت به این بیماری تصریح کرد: در خصوص زنان خیابانی که واقعیت انکار ناپذیر جامعه هستند و نمی توان گفت که وجود ندارد نیز ابتدا باید اعتماد آنان را جلب کنیم که ما قصد زندانی یا ضربه زدن به آنها را نداریم بلکه نیازمند آزمایش و آموزش هستید چرا که ممکن است جامعه را آلوده کنند.

همچنین ببینید
تعداد مصدومان «پلاسکو» افزایش یافت
تعداد مصدومین حادثه پلاسکو ۱۲۱ نفر است
دادستان کل کشور: تذکرات درباره ایمن‌نبودن پلاسکو داده شده بود اما نباید به تذکر اکتفا می‌کردند
40 تا 50 هزار بیمار مبتلا به HIV در ایران از بیماری خود اطلاع ندارند
افزایش آمار دختران معتاد و کاهش زنان متاهل
قیمت جهانی طلا افزایش یافت
تعداد مصدومین حادثه پلاسکو 121 نفر است
تعداد مصدومین حادثه پلاسکو 121 نفر است
حقوق بازنشستگان آموزش و پرورش در سال آینده افزایش می یابد
دوی صحرانوردی قهرمانی کشور؛ نمره مردودی برای میزبان و اعتمادی که جواب نداد

تازه های گوناگون