کشورهایی که در سال‎های اخیر تولیدشان افزایش یافت، مسئولیت پذیرتر باشند

کشورهایی که در سال‎های اخیر تولیدشان افزایش یافت، مسئولیت پذیرتر باشند
کشورهایی که در سال‎های اخیر تولیدشان افزایش یافت، مسئولیت پذیرتر باشند

وزیر نفت گفت: کشورهای که تولیدشان را به دلیل تحریم ایران و اضطرارهای لیبی و نیجریه افزایش دادند نقش بیشتری در تنظیم بازار بر عهده گیرند.

به گزارش ایلنا به نقل از شانا، بیژن زنگنه امروز (سه شنبه، ٩ آذرماه) در بدو ورود به وین در فرودگاه این شهر به خبرنگاران خبرگزاری صدا و سیما و شبکه خبری انگلیسی زبان پرس تی وی گفت: اگر روح اقتصادی بر نشست وزیران نفت و انرژی عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) حاکم باشد ما خیلی زود به نتیجه می رسیم اما اگر سیاست بخواهد تعیین کننده شود، تصمیم گیری دشوار می شود.

وی افزود: کشورهایی که در سال‎های گذشته به دلیل تحریم‎هایی که بر علیه ما بوده است و اضطرارهایی که نیجریه و لیبی داشتند، توانستند ارقام تولید بالا و درآمدهای خوبی داشته باشند نقش بیشتری را در تنظیم بازار ایفا کنند.

وزیر نفت تاکید کرد: در شرایطی که قرار است بازار به تعادل برسد به نظرم این کشورها باید نقش موثرتر و مسئولیت بیشتری را در تنظیم بازار نسبت به کسانی که در این دوره نتوانستند تولید کنند، بر عهده گیرند.

نشست وزیران اوپک روز چهارشنبه (دهم آذرماه) در وین برای نهایی کردن توافق الجزیره درباره کاهش تولید اعضای این سازمان به منظور بهبود قیمت‎های جهانی نفت برگزار شود که از سال ٢٠١٤ به این سو نصف شده است.

بر اساس توافق مقدماتی (٢٨ سپتامبر، هفتم مهرماه) الجزیره، سطح تولید اوپک به ٣٢ میلیون و ٥٠٠ هزار تا ٣٣ میلیون بشکه در روز محدود خواهد شد و ایران، لیبی و نیجریه از این طرح معاف می شوند.

همچنین ببینید
8 استان کشور منتظر برف و باران باشند
روانچی: در ارتباط با مواضع نامناسب اخیر مقامات انگلیسی در مورد ایران گفت‌وگو خواهیم کرد
«هوای پاکم» آرزوست/گفتند یافت می‌نشود جسته‌ایم ما
افزایش نرخ رسمی ۲۴ ارز+جدول
افزایش ۳۵۷ درصدی مصرف بنزین یورو چهار در استان البرز
نارنگی پاکستان هم وارد بازار میوه شد/قیمت سیب درختی افزایش یافت
قیمت طلا به بالاترین سطح در 8 هفته اخیر نزدیک شد
برنامه افزایش سرمایه ۵۳ درصدی "شرکت کارت اعتباری ایران کیش"
آسیب دیدگی سردرورزشکاران واحتمال افزایش آلزایمر
مرگ 9 بی سرپناه در تهران طی سه ماه اخیر

تازه های اخبار